[WIDEO, FOTO] Efektowny mapping w Pałacu Marianny Orańskiej i konferencja „Świadkowie historii”
Mapping na elewacji Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim był efektownym zakończeniem konferencji „ŚWIADKOWIE HISTORII” związanej z projektem „Nowa jakość zwiedzania w romantycznym zespole pałacowo-parkowym w Kamieńcu Ząbkowickim”, która odbyła się w środę 27 marca.
Realizacja projektu finansowanego z tzw. Funduszy Norweskich “Nowa jakość zwiedzania w romantycznym zespole pałacowo-parkowym w Kamieńcu Ząbkowickim” ma nie tylko przywrócić piękno ogrodów i tarasów założenia pałacowego, ale umożliwia także wprowadzenie nowej oferty kulturalnej, skierowanej zarówno do osób odwiedzających Pałac Marianny Orańskiej (turystów), jak i mieszkańców gminy oraz okolic.
Odrestaurowane powierzchnie ogrodów i krużganków pałacowych będą przyciągać turystów, ale przede wszystkim na nowo tętnić życiem. Zamysłem jest, aby goście spędzali w pałacu coraz więcej czasu i chętnie powracali.
Jak mówiła dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Kamieńcu Ząbkowickim, Lidia Jagoda, w ramach projektu zostaną między innymi zlikwidowane bariery architektoniczne, które w znacznym stopniu ograniczają osobom niepełnosprawnym, jak również rodzinom z małymi dziećmi możliwość korzystania z oferty kulturalno-edukacyjnej kompleksu. Zastosowane zostaną także nowoczesne systemy oprowadzania, w tym z wykorzystaniem audio przewodników.
- W perspektywie ostatnich 10 lat gmina Kamieniec Ząbkowicki pozyskała ponad 40 milionów złotych środków zewnętrznych na to, żeby można było powiedzieć już teraz, że obiekt zasadniczy plus oficyny i przestrzeń wokół obiektu jest zrewitalizowana w takim stopniu, że można powiedzieć, że jest adekwatna do oczekiwań społeczności lokalnej, ale także turystów – mówił burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego, Marcin Czerniec – W pierwszym roku udostępnienia obiektu turystom odwiedziło nas kilka tysięcy osób, to po 10 latach jest to ponad 100 000 osób.
Podczas konferencji ciekawy wykład, szczególnie ten dotyczący czasów powojennych wygłosił Łukasz Pintal: „Historia Pałacu oczami archiwisty Archiwum Państwowego”. Z kolei Natalia Jędrzejewska zaprezentowała folder i wystawę ze zdjęciami pamiątek z prywatnych zbiorów oraz tych odnalezionych w czasie prac remontowych. Jerzy Organiściak przedstawił natomiast publikację „150 lat Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim”, którą można było zakupić po spotkaniu i która będzie dostępna w sprzedaży w Punkcie Informacji Turystycznej. Łukasz Braun z Fundacji Good Culture mówił, jak odkrywać, chronić, ale także jak korzystać z dziedzictwa lokalnego (gdyż turyści chcą nie tylko oglądać, ale doświadczać i przeżywać), a Beata Stelmaszewska podzieliła się wrażeniami nat emat serii warsztatów przeprowadzonych w pałacu w ramach projektu.
Miłym akcentem konferencji było uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu „Najpiękniejsze zdjęcie pałacu i ogrodu Marianny Orańskiej”, jak również informacja, że stoisko Pałacu Marianny Orańskiej głosami jury zostało „Najlepszym stoiskiem Międzynarodowych Targów Turystycznych we Wrocławiu”.
Jednak największe wrażenie na zebranych zrobił około pół godzinny pokaz mappingu na elewacji pałacu. Poniżej można zobaczyć krótkie wideo z mappingu, które jednak nie oddaje całego efektu! To trzeba zobaczyć na żywo! Będzie do tego okazja codziennie od 2 do 5 kwietnia od ok. godziny 20.30. Na wydarzenie "Romantyzm w ogrodzie: mapping w Pałacu Marianny Orańskiej!” trzeba się zapisać poprzez stronę Pałacu Marianny Orańskiej” w zakładce „Wydarzenia”.
Przeczytaj komentarze (23)
Komentarze (23)