O obchodach 70-lecia raz jeszcze
Kolejny jubileusz Liceum przeszedł już do historii. Szkoła rozpoczęła ósmą dekadę swojej działalności. Nie mniej jednak trudno przejść do codzienności po tak znaczących uroczystościach i nie sięgać do nich pamięcią.
Obchody trwały 3 dni (25-27 września 2015 r.), nie licząc wcześniejszych przygotowań, i ułożyły się w swoistą sztafetę pokoleń. Było naukowo i lirycznie, wzruszająco i zabawnie, oficjalnie i prywatnie. Rozbudowany program umożliwił spotkanie wszystkich ze wszystkimi, a także uczczenie pamięci tych, z którymi zetknięcie się było już niemożliwe. 24 września klasa I B pod opieką pani Wiesławy Kurzyńskiej (emerytowanej nauczycielki i dyrektorki Liceum) oraz wychowawczyni Marzanny Tusznio złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobach nauczycieli i pracowników szkoły. Była to również nietypowa lekcja historii. Uczniowie słuchali opowieści o ludziach i wydarzeniach, które ukształtowały dzisiejszą rzeczywistość: o ukrytym szkolnym sztandarze, o minionej epoce, o ludziach-legendach lokalnej społeczności.
25 września w centralnym punkcie obchodów znalazło się ślubowanie klas pierwszych oraz przyrzeczenie złożone na sztandar przez przedstawicieli absolwentów. Tak jak 70 lat temu uroczystości odbyły się na ząbkowickim Rynku. Pokolenia połączył wspólny polonez i opowieści o szkole niezastąpionego pana Zbigniewa Lubczyńskiego, absolwenta jednego z pierwszych roczników. Po ślubowaniu miała miejsce uroczysta akademia w Ząbkowickim Ośrodku Kultury. Tu był czas na życzenia, prezenty, podziękowania dla wielu pokoleń nauczycieli i prezentację talentów współczesnej młodzieży. Występy przyjęto owacyjne, a końcowe oklaski na stająco świadczyły o poziomie uroczystości. Po akademii uczestnicy tego święta spotkali się w budynku Liceum, oglądali wystawę, prezentację, pili wspólnie kawę i wspominali, wspominali, wspominali…
O godz. 17 część z zebranych udała się na koncert do ZOK-u (tu również występowali nasi uczniowie), absolwenci natomiast urządzili spotkanie po latach w różnych lokalach, a także prywatnych domach, u przyjaciół. Świętowano do późnych godzin nocnych. W sobotę 26 września od godziny 9 szkoła była ponownie otwarta i zapraszała na cykl wykładów, prezentacji naukowych i opowieści o licealnych czasach przygotowanych przez absolwentów. O 13 odbyła się natomiast wzruszająca uroczystość nadania szkolnej auli imienia Heleny Kuczkowskiej, założycielki szkoły. Mnóstwo ludzi, mnóstwo wzruszeń i wspomnień o Pani Profesor towarzyszyło tej chwili. Po uroczystości Liceum jeszcze długo gościło swoich absolwentów. 27 września w niedzielę jubileusz 70-lecia zakończyła msza święta oraz wspólne sadzenie drzewka w ząbkowickim parku.
Z okazji 70-lecia wydano kolejną część szkiców do monografii, poddano renowacji sztandar, zainstalowano historyczny witraż, przygotowano wiele gadżetów i pamiątek, Tak wielkie przedsięwzięcie było możliwe dzięki uprzejmości, zaangażowaniu i pomocy wielu ludzi.
W tym miejscu pragniemy zatem podziękować:
Władzom Powiatu i Gminy za przychylność, wszelką pomoc i wsparcie finansowe;
Sponsorom indywidualnym za wpłaty na konto obchodów, za dary rzeczowe oraz wszelkie wykonane na rzecz szkoły prace;
Absolwentom wszystkich roczników i Przyjaciołom Liceum za udział w przygotowaniach, za wykłady, wspomnienia oraz zaszczycenie szkoły swoją obecnością;
Radzie Rodziców (z nieocenioną jej przewodniczącą, Panią Elżbietą Wąż) oraz Rodzicom uczniów za pomoc, okazywaną sympatię i zrozumienie;
Pracownikom Liceum, w tym Paniom : Marii Gmur, Annie Kudryńskiej, Sylwii Machnik, Małgorzacie Makowskiej, Krystynie Sowie, Annie Zabłockiej, Marzenie Zazuli oraz Panu Tadeuszowi Zwijaczowi za perfekcyjne przygotowanie szkoły i obsługę gości w czasie wszystkich wydarzeń;
Nauczycielom za ogromny wkład pracy w przygotowanie obchodów;
Uczniom, którzy w tych istotnych dla szkoły dniach z dumą i wielką kulturą pełnili funkcję gospodarzy, za to, że w każdej minucie mogliśmy liczyć na ich odpowiedzialność, inteligencję i wielki talent.
Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękujemy!
Organizatorzy
Przeczytaj komentarze (3)
Komentarze (3)