Nie dla likwidacji szkół! W Grodziszczu też protestują!
Nie tylko mieszkańcy Przedborowej nie zgadzają się z planem reorganizacji oświaty w gminie Stoszowice. Protestują także pracownicy Zespołu Szkół Publicznych w Grodziszczu, prowadzonego przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Grodziszcze i Wsi Rudnica, oraz rodzice, których dzieci uczęszczają do tej placówki.
Gmina chce szkołę podstawową wraz z przedszkolem z Przedborowej w całości, to znaczy dzieci i nauczycieli, przenieść do nowego budynku Zespołu Szkół Publicznych w Grodziszczu i połączyć obie placówki. ZSP w Grodziszczu nie prowadziłoby już „Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Grodziszcze i Wsi Rudnica”, ale samorząd. Dodatkowo gimnazjaliści z tej szkoły przeszliby do Budzowa, co ma dać więcej możliwości adaptacji budynku do planowanych zmian. Kadra z Grodziszcza najprawdopodobniej straciłaby pracę.
fot. ZSP Grodziszcze
Protestujący z Grodziszcza opublikowali list, w którym bronią swojej szkoły:
Władze gminy Stoszowice chcą przenieść do budynku naszej placówki Szkołę Podstawową z Przedborowej (z personelem, by ich dzieci czuły się lepiej), tym samym zmuszając Stowarzyszenie do zamknięcia Zespołu Szkół Publicznych i wyrzucenia na bruk 24 pracowników!!! A co z naszymi uczniami? Czy ich komfort psychiczny jest mniej ważny niż dzieci z Przedborowej?
Jeśli Stowarzyszenie "dobrowolnie" nie zrezygnuje z prowadzenia szkoły, to gmina wypowie umowę dzierżawy budynku! I mimo posiadanych środków i chęci na prowadzenie szkoły, zajęcia po prostu nie będą się miały gdzie odbywać!
Kilkanaście lat temu gmina już zlikwidowała szkołę w Grodziszczu. Wtedy to rodzice założyli Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Grodziszcze i Wsi Rudnica i wzięli w swoje ręce prowadzenie Zespołu Szkół. Od tamtego czasu placówka rozwijała się, pozyskiwała nowych uczniów i wykwalifikowaną kadrę. Obecnie liczy ponad 100 uczniów, działa prężnie, współpracuje z lokalnymi gminami i integruje całe środowisko lokalne.
Nasza szkoła bardzo dobrze prosperuje. Uczniowie korzystają z szerokiej oferty pomocy materialnej (wysokie stypendia, dotacje do wycieczek dla każdego dziecka), wielu różnorodnych zajęć pozalekcyjnych (zajęcia wyrównawcze, koła zainteresowań, sks, zumba, zapasy, basen) oraz mogą liczyć na fachową pomoc pedagoga, logopedy czy doradcy zawodowego.
Posiadamy własny autobus, więc wszyscy nasi wychowankowie mają zapewniony dowóz do i ze szkoły, w tym także przedszkolaki (dzieci 3,4-letnie), co nie jest praktykowane w innych placówkach.
Szkoła jest zadbana, klasy kolorowe i świetnie wyposażone – m.in. posiadamy pięć tablic interaktywnych, rzutniki multimedialne, nowoczesne sprzęty sportowe na sali gimnastycznej. Wdrożyliśmy e-dziennik, dzięki któremu rodzice mają darmowy i bezpośredni dostęp do informacji o postępach w nauce swoich pociech oraz łatwiejszy kontakt z nauczycielami.
Po zebraniu wiejskim w Przedborowej, na którym obecny był prezes Stowarzyszenia, okazało się, że budynek Szkoły Podstawowej w Przedborowej nie jest w tak złym stanie i wcale jego remont nie wymagałby tak dużych nakładów finansowych, o jakich mówił Wójt, a był to jeden z głównych powodów dla przeniesienia tej szkoły do naszego budynku w Grodziszczu.
Likwidując ZSP, odbiera się naszym uczniom możliwość kształcenia w jednym miejscu od przedszkola, przez szkołę podstawową, do gimnazjum włącznie, pod opieką tej samej kadry pedagogicznej, w rodzinnej atmosferze, co pozytywnie wpływa na ich stabilność emocjonalną, wychowanie i bezpieczeństwo.
Włodarz gminy Stoszowice przedkłada oszczędności w budżecie ponad dobro naszych dzieci i młodzieży, co w praktyce może i tak nie przynieść zamierzonych rezultatów, ponieważ reorganizacja oświaty w Gminie Stoszowice kilka lat temu (likwidacja szkół w Stoszowicach i Srebrnej Górze oraz budowa pasywnej, lecz za małej szkoły w Budzowie) nie przyniosły prognozowanych korzyści.
W całej Polsce gminy dążą do oddania szkół w ręce stowarzyszeń, by zmniejszyć wydatki na oświatę, a w gminie Stoszowice zamiast być dumnym z tak dobrze funkcjonującej szkoły stowarzyszeniowej, rzuca się jej prowadzącym kłody pod nogi i próbuje zniszczyć to, co zostało zbudowane ciężką pracą przez kilkanaście lat.
Czyżbyśmy byli zbyt konkurencyjną placówką dla szkół gminnych?
Mówimy stanowczo: NIE!
NIE dla przymusowego zamknięcia szkoły!
NIE dla wypowiedzenia umowy dzierżawy budynku!
NIE dla kolejnych ekperymentów mających "uleczyć" budżet gminy!
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Stanowisko GMINY STOSZOWICE:
Połączenie placówek oświatowych w Gminie Stoszowice
W trakcie analizy projektu budżetu na 2016 r., a co za tym idzie racjonalności wydatkowania środków publicznych, wywiązała się dyskusja w temacie ciągłego zwiększania się nakładów na oświatę. Pracownicy urzędu przygotowali konkretne dane demograficzne, społeczne i finansowe, z których jednoznacznie wynika, że konieczne jest dokonanie optymalizacji sieci placówek oświatowych. Jej celem będzie poprawa warunków nauczania uczniów i pracy nauczycieli, efektywniejsze wykorzystanie budynków oświatowych i ich racjonalne zagospodarowanie oraz uporządkowanie oferty edukacyjnej na wszystkich poziomach nauczania.
Obecna struktura oświaty w gminie to: Zespół Szkół Publicznych w Grodziszczu prowadzony przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Grodziszcze i wsi Rudnica z gimnazjum, szkołą podstawową i oddziałem przedszkolnym. Stowarzyszenie korzysta z obiektu gminnego wybudowanego w latach1988 – 93 z wyremontowaną przez gminę w latach 2006 – 2007 salą gimnastyczną (przebudowa budynku dawnej szkoły na salę wielofunkcyjną - koszt przebudowy 920.236,01 zł).Gmina jest organem prowadzącym dla Publicznej Szkoły Podstawowej w Budzowie z filią w Przedborowej, Publicznego Gimnazjum w Budzowie i Publicznego Przedszkola w Przedborowej. To model wypracowany po wybudowaniu szkoły pasywnej w Budzowie i zlikwidowaniu szkół podstawowych w Stoszowicach i Srebrnej Górze. Te działania, jak czas pokazuje, nie przyniosły oczekiwanych efektów, ponieważ wydatki na oświatę rosną niewspółmiernie do otrzymywanej subwencji oraz zwiększa się dysproporcja jakości nauczania pomiędzy placówkami gminnymi a szkołą prowadzoną przez stowarzyszenie na niekorzyść tej drugiej.
Racjonalizacja oferty i kosztów w strukturze sieci placówek oświatowych miałaby polegać na połączeniu filii szkoły podstawowej i gminnego przedszkola w Przedborowej ze szkołą i oddziałem przedszkolnym w Grodziszczu oraz połączeniu gimnazjum w Grodziszczu z gimnazjum w Budzowie. Spowoduje to ujednolicenie szans edukacyjnych i zapewni wysoką i jednorodną jakość nauczania dla wszystkich dzieci z terenu gminy.
Prognoza liczby uczniów w klasach szkoły podstawowej w Grodziszczu i Przedborowej przedstawia się następująco:
Rok szkolny 2016/2017
Przedborowa - 6 Grodziszcze – 0
Rok szkolny 2017/2018
Przedborowa – 7 Grodziszcze – 9
Rok szkolny 2018/2019
Przedborowa – 9 Grodziszcze – 12
Rok szkolny 2019/2020
Przedborowa – 11 Grodziszcze – 4
Gminy nie stać na utrzymywanie dwóch szkół położonych blisko siebie, o tak niskiej liczebności klas, dublując przy tym koszty. Połączenie na chwilę obecną jest najlepszym rozwiązaniem, koniecznym dla realizacji celów edukacyjnych.
Stowarzyszenie w Grodziszczu prowadzi szkołę publiczną, na działalność, której otrzymuje 100 % dotacji od Gminy (np. w roku 2014 – 982.396,14 zł, w roku 2015 – 1.051.958,40 zł), tyle samo co szkoły prowadzone przez samorząd. Przy proponowanym połączeniu jakość nauczania dowozu uczniów i zajęć pozalekcyjnych oraz wyposażenie w niezbędny sprzęt nie ulegnie zmianie. Ponadto dla społeczności Grodziszcze i Rudnicy nic się nie zmieni za wyjątkiem organu prowadzącego szkołę. Gmina musi się również liczyć z tym, że stowarzyszenie może w każdej chwili wypowiedzieć umowę dzierżawy i obowiązek zapewnienia edukacji uczniom spadnie na barki samorządu. Nie likwidujemy żadnej ze szkół, nie likwidujemy stowarzyszenia, które dalej może realizować swoje statutowe cele. Nasza propozycja polega na optymalnym wykorzystaniu istniejącej struktury placówek oświatowych.
Przeprowadzone do tej pory reformy nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Kiedy inne gminy np. Złoty Stok, Bardo, Kamieniec Ząbkowicki, czy Ciepłowody po reorganizacjach wydają dużo mniej na oświatę bez straty na jakości nauczania z zapewnieniem dowozu uczniów z odległych miejscowości, u nas koszty diametralnie rosną. Rada Gminy stanęła przed trudną decyzją, trwają rozmowy w gronie radnych, sołtysów i mieszkańców.
Nie zamykamy się na dialog, rozmawiamy ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Nade wszystko zależy nam na dobru dzieci i wysokiej jakości nauczania w naszej gminie, czym na pewno możemy się pochwalić w prowadzonych przez nas placówkach. Świadczą o tym wysokie wyniki z egzaminów gimnazjalnych i szóstoklasisty.
Przeczytaj komentarze (168)
Komentarze (168)