1328 przestępstw i 80 wypadków w 2015 roku w powiecie. Powstanie mapa zagrożeń bezpieczeństwa
Na terenie województwa dolnośląskiego, w poszczególnych powiatach, odbywają się konsultacje i spotkania z mieszkańcami, przedstawicielami samorządów lokalnych i służb oraz innych instytucji, zajmujących się problematyką bezpieczeństwa i porządku publicznego dotyczące opracowania „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”. Stworzenie map pozwoli na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie skali i rodzaju zagrożeń na terenie kraju i w poszczególnych regionach.
W Ząbkowicach Śląskich pierwsze spotkanie konsultacyjnie odbyło się w środę 10 lutego. Policjanci podkreślali podczas prezentacji, że poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego niezwykle ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne przedstawienie skali i rodzaju zidentyfikowanych zagrożeń.
Mapy będą w sposób opisowy i graficzny przedstawiać odnotowane przypadki zagrożeń bezpieczeństwa, np. w powiecie ząbkowickim, według kilku kryteriów, tak by odpowiedzialne służby, instytucje, ale także społeczeństwo mogły szybko zdiagnozować problem i mu przeciwdziałać. Równocześnie ma to być ujednolicenie przedstawiania danych statystycznych i udostępnienie ich szerszemu gronu. Dane z map mają być aktualizowane co kwartał.
W toku dyskusji, jaka wywiązała się w Komendzie Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich, pojawiły się postulaty, by mapy były bardziej szczegółowe i nie ograniczały się do powiatu i trzech posterunków policji, ale opisywały konkretne zagrożenie w każdej gminie z punktowym ich zaznaczeniem na mapach. Proponowano, by wzięto pod uwagę także dynamiczne zagadnienie nielegalnych imigrantów, czy zagrożenia charakterystyczne dla powiatu ząbkowickiego: jak powodzie, przewożenie przez nasz teren niebezpiecznych materiałów i substancji, czy zagrożenia katastrofami budowlanymi.
Podkreślano, że negatywny wpływ na poczucie bezpieczeństwa ma również likwidacja posterunków policji w kilku gminach.
Wyniki konsultacji zostaną przesłane do Komendy Głównej Policji, gdzie będą trwały prace nad ostatecznym kształtem map zagrożenia.
Według statystyk za 2015 rok zaprezentowanych podczas spotkania powiat ząbkowicki najbardziej zagrożony jest przestępczością kryminalną i wykroczeniami przeciw obyczajności publicznej oraz wypadkami komunikacyjnymi.
foto. Doba.pl
Przeczytaj komentarze (15)
Komentarze (15)