[WIDEO] Pałac Orańskiej pięknieje i rozwija ofertę dla turystów
Sale multimedialne, indywidualna pocztówka z pałacu, aplikacja, hologram, nowe sale, wyremontowane mauzoleum i wiele innych. Zespół pałacowo-parkowy w Kamieńcu Ząbkowickim chce przyciągnąć jeszcze więcej turystów.
Mija pięć lat odkąd pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, po przejęciu go przez gminę, został udostępniony turystom. Ogrom zmian, jakie zaszły w obiekcie i jego otoczeniu są widoczne gołym okiem. Doceniają to mieszkańcy i turyści, którzy coraz liczniej odwiedzają cały zespół pałacowo-parkowy. Jednak gmina chce do Kamieńca przyciągnąć jeszcze więcej odwiedzających. Stąd realizacja dużego projektu „Rewitalizacja zespołu pałacowo –parkowego Marianny Orańskiej – nowe oferty kulturalne i edukacyjne”, którego wartość to 6 839 441, 74 zł, z czego dofinansowanie wyniosło 4 724 658,46 zł.
Na konferencji prasowej wójt gminy Kamieniec Ząbkowicki Marcin Czerniec podsumował projekt, podkreślając, że wszystkie nowe ekspozycje i oferty będą udostępnione turystom już od 22 września, kiedy to odbędzie impreza Pożegnanie Lata z Marianną Orańską.
Jak podkreślał wójt Marcin Czerniec, w ramach projektu „Rewitalizacja zespołu pałacowo –parkowego Marianny Orańskiej – nowe oferty kulturalne i edukacyjne” przeprowadzono szereg prac rewitalizacyjnych i adaptacyjnych, takich jak:
- Rewitalizacja Mauzoleum oraz jego wyposażenie ekspozycyjne i edukacyjne – budynek został podniesiony z ruin, wykonano zabezpieczenie budynku, odtworzenie wnętrz i stworzenie ekspozycji wewnętrznej przybliżających mieszkańców pałacu - tu także dodatkowa atrakcja hologram ducha
- Wymiana stolarki okiennej
- Ogrodzenie zespołu pałacowo-parkowego
- Wyposażenie na potrzeby działalności kulturalnej: wyposażenie ekspozycyjne pałacu – odtworzenie czterech głównych sal na parterze obiektu. W jednej poznamy założenia historycznego ogrodu pałacowego, w drugiej znajduje się wizualizacja multimedialna całego założenia pałacowo-parkowego. Kolejna sala to „Sala Myśliwska”, a ostatnia da możliwość, poprzez aplikację, wykonania indywidualnych, pamiątkowych pocztówek
- Rekonstrukcja balustrady tarasu widokowego Pałacu
- Wyznaczenie, oznakowanie i oświetlenie atrakcji trasy edukacyjno-turystycznej
- Stworzenie aplikacji mobilnej do zwiedzania kompleksu
To jednak nie koniec prac przy rewitalizacji monumentalnego założenia. Już trwają kolejne remonty.
- Otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na odtworzenie sklepień wielkiej sali jadanej w obiekcie pałacowym i sklepień niezwykłego miejsca, które zawsze jest otoczone pewną aurą uduchowienia, dawnej kaplicy pałacowej. Te dwa obiekty będą mogły być odtworzone do końca tego roku kalendarzowego, a co za tym idzie, już w przyszły roku będą mogły być udostępnione wszystkim tym, którzy chcą nasz pałac odwiedzić – mówił wójt Kamieńca Ząbkowickiego.
Marcin Czerniec dodawał, że gmina Kamieniec Ząbkowicki może się poszczycić kompleksem pałacowo-parkowym i kompleksem pocysterskim. Dzięki powołaniu parku kulturowego na terenie Kamieńca, przygotowano dokumentację, aby uznać całe założenie kompleksu pałacowo-parkowego z kompleksem pocysterskim za Pomnik Historii. Pozwoli to m.in. wzmocnić ochronę tych zabytków i pozyskiwać dodatkowe środki na ich rewitalizację.
Przeczytaj komentarze (46)
Komentarze (46)
PiS zrobi porządek z skorumpowanymi organami władzy jakim jest prokuratura -sądy -policja i przyjdzie czas na rozliczenie wójta i radnych za działanie na szkodę mieszkańców Gmin i Polskiego Państwa .
Jak tak dalej będzie to na pewno przejmą pałac.
Dlatego park został częściowo ogrodzony, aby po przejęciu mały podatek płacić do gminnej kasy.
Dominik Krekora nie wie gdzie w Kamieńcu jest Niemiecki więzień z czasów II wojny a reszta radnych wie wstyd .
A co z kompleksem sportowym już powinien być na ukończeniu!!!
A kanał ujścia na dawnym basenie już prawie gotowy.
Tak to jest jak się bierze narkotyki i mówi byle, co.
Przed wyborami nie wiadomo z kont pojawili się pieniądze na inwestycje, choć gmina tonie w długach, co wójt i radni dali zastaw baką? Czy wypuścili akcje i obligacje pod zastaw zamku, aby go potem sprzedać samym sobie po korzystnej cenie.
Dlaczego zamek nie jest przywracany do dawnej świetności tylko pod czyjś prywatny interes, bo prace, które są wykonywane nie są zgodne z dawnym wyglądem a co na to konserwator zabytków?.
Nie ma, czym się chwalić panie wójcie nie nadaje się pan na gospodarza i nie umie rządzić zespołem ludzkim nie ma dla młodych mieszkańców żadnej przyszłości to jest pana prywatna gmina a pałac ma się stać pana prywatnym interesem.