Trumny rodziny Güttlerów powróciły do mauzoleum
W odrestaurowanym mauzoleum znajdującym się na zabytkowym cmentarzu w Złotym Stoku ponownie złożono pięć z ośmiu trumien rodziny Guttlerów. Przeszły one daleko idące prace renowacyjne przeprowadzone przez złotostockiego rękodzielnika Arkadiusza Knycha, któremu pomagali Sebastian Szwarc i Stanisław Dania.
W 2019 r., zakończono III etap rewitalizacji starego cmentarza przy ul. 3 Maja oraz mauzoleum Güttlerów - rodziny, która w znaczący sposób przyczyniła się do rozwoju Złotego Stoku.
- Podczas prowadzonych prac remontowo-restauratorskich w krypcie mauzoleum odkryto osiem sarkofagów; jedne były zachowane w bardzo dobrym konstrukcyjnie stanie, inne zniszczone przez wandali, którzy wcześniej szukali tam mitycznych skarbów właścicieli kopalni. W tym roku udało się odrestaurować pięć sarkofagów, natomiast trzy pozostałe są zbyt zniszczone - informuje Urząd Miejski w Złotym Stoku.
Z pozyskanych źródeł wynika, iż odrestaurowane trumny należą do: Wolfganga Güttlera (1893-1918) - potrójna trumna wojskowa, Wilhelma Güttlera (1884-1938) – dębowa trumna, Pauliny Güttler (1825-1898) lub Luisy Behrens (1898-1936). Trumna Wolfganga Güttlerów składa się z trzech trumien włożonych jedna w drugą. Wolfgang był pilotem podczas I wojny światowej i zginął w katastrofie lotniczej. Zanim ciała poległych docierały z frontu do rodzin, mijały tygodnie. Aby zwłoki mogły zostać pochowane, musiały być szczelnie zamknięte w potrójnym sarkofagu z uwagi na ich rozkład.
Ostatni sarkofag, najbardziej okazały, najprawdopodobniej należał do samego Hermana Güttlera właściciela ówczesnej kopalni. W mauzoleum pochowano również dwoje dzieci w wieku 2 i 6 lat. Arkadiuszowi Knychowi udało się odrestaurować trumienkę starszego dziecka – Waltera Güttlera (1887-1893).
- Wszystkie trumny malowane były złotą farbą, zaś ta należąca do Hermana - wraz ze wszystkimi ornamentami - była pozłacana. Sarkofagi wykonano z cynku, z wieloma zdobieniami odlewniczymi. Wszystkie odrestaurowane trumny złożono w mauzoleum. Będzie można je oglądać po oficjalnym otwarciu grobowca. Mamy nadzieję, że już na wiosnę zaprosimy Państwa do zwiedzania - dodaje złotostocki urząd.
Przeczytaj komentarze (7)
Komentarze (7)