Prace zabezpieczające i rozbiórkowe stoszowickich zabytków
Agencja Nieruchomości Rolnych OT we Wrocławiu ogłosiła przetargi na roboty zabezpieczające i rozbiórkowe na terenie Gminy Stoszowice, chodzi o pałac w Rudnicy, zespół folwarczny w Stoszowicach i zespół pałacowy w Grodziszczu.
- Duża część robót prowadzona będzie na ruinach Pałacu w Rudnicy. Przeprowadzone prace przyczynią się do zatrzymania degradacji walorów historyczno- kulturowych obiektów oraz uporządkowania przestrzeni. Zachowane substancje zabytkowe obiektów oraz formy architektoniczne podlegają ochronie konserwatorskiej. Jest to też szansa dla lokalnych przedsiębiorców z branży budowlanej do przeprowadzenia robót – komentuje wójt Stoszowic Paweł Gancarz.
Pałac w Rudnicy to klasycystyczny dwukondygnacyjny, wybudowany około 1560 r. W XIX w. rozbudowano go o neogotycką wieżę. Po 1945 r. kolejno w użytkowaniu Armii Czerwonej, ośrodka hodowli zarodowej i Urzędu Gminy Stoszowice. Obecnie jest własnością Agencji Nieruchomości Rolnych. Obiekt jest opuszczony i zdewastowany, w stanie ruiny, zachowały się mury obwodowe oraz cylindryczna wieża. Obok park ze stawem, po 1945 r. zdewastowany (za Wikipedia).
ANR chce obiekcie przeprowadzić roboty zabezpieczające w formie zastanej bez utrwalania i konserwacji zachowawczej ruin. Prace mają polegać m.in. na usunięciu porostów, mchów, traw i samosiejek drzew, usunięciu zalegającego gruzu wewnątrz ruin, rozbiórce niestabilnych fragmentów murów z uzupełnieniem i naprawą zniszczonych fragmentów, zabezpieczeniu korony uzupełnienie ubytków wątku, wypełnieniu i uzupełnieniu wypłukanych spoin w murach, wzmocnienie szczelin i spękań w murach, konserwacji pozostałości stolarki okiennej, wykonaniu zadaszenia wieży i odnowieniu wnętrza ruin.
Natomiast w zespole zamkowym i folwarcznym w Stoszowicach przeprowadzone mają być roboty budowlane związane z usunięciem występujących nieprawidłowości w budynku inwentarskim z częścią mieszkalną.
Zakres prac rozbiórkowych i zabezpieczających obejmuje m.in. rozbiórkę muru południowej ściany szczytowej budynku i odbudowę od nowa z zachowaniem istniejącej formy architektonicznej; rozbiórkę i odbudowę od nowa więźby dachowej nad przybudówką (szczyt północny); wymianę elementów konstrukcji więźby dachowej w obszarze opracowania; naprawę pokrycia dachowego z dachówki wraz z obróbkami blacharskimi; wymianę rynien i rur spustowych; remont trzonów kominowych; rozbiórkę i odbudowę od nowa fragmentu sklepienia ceglanego nad parterem budynku; uzupełnienie ścian konstrukcyjnych przybudówki; odtworzenie instalacji odgromowej; zabezpieczenie otworów okiennych i drzwiowych nieposiadających stolarki przez zamurowanie.
W Grodziszczu z kolei, nakazem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ząbkowicach Śląskich, rozebrany (ręcznie) zostanie budynek gospodarczy ujęty w wykazie zabytków, jako oficyna gospodarcza na terenie zespołu pałacowego i zlokalizowany na terenie parku wpisanego do rejestru zabytków. Jest to obiekt w zabudowie wolnostojącej, położony w sąsiedztwie stawu. Po wyburzeniu obiektu, teren będzie uporządkowany, nawieziony ziemią urodzajną i obsiany trawą. Teren całej działki oczyszczony z odpadów komunalnych, krzaków i wykoszony.
foto: facebook Paweł Gancarz
Przeczytaj komentarze (9)
Komentarze (9)
Odrestaurowanie zniszczonych zabytków nic nie da, bo najmniejsza dziura w Niemczech czy Holandii ma znacznie lepszą ofertę turystyczną, a ludzie znacznie większą siłę nabywczą.