Mimo przeciwności, kształtują swój los
168 uczestników, 2 miliony 300 tysięcy złotych, 7 lat projektu – to tylko suche fakty określające program „To ja kształtuję swój los”. Za nimi kryje się mobilizacja, wiara we własne siły, upór, wsparcie i radość z osiągniętych celów.
W sali Zespołu Szkół Zawodowych w Ząbkowicach Śląskich dokonano podsumowania całego projektu, a w szczególności jego tegorocznej odsłony.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie od 2008 roku realizowało kolejne edycje programu „To ja kształtuję swój los”, w którym wzięło udział 168 uczestników. Łącznie na realizację zadań przeznaczono kwotę ponad 2 milionów 300 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej kształtowało się na poziomie blisko 2 milionów 100 tysięcy złotych. Adresatami projektu były osoby niepełnosprawne, usamodzielniani wychowankowie rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz młodzież w wieku od 15 do 25 lat pochodząca ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Celem programu było aktywizowanie społeczne i zawodowe uczestników według indywidualnych potrzeb.
- Wartym podkreślenia jest fakt, że na potrzeby realizacji projektu praktycznie dla każdego uczestnika zostały stworzone możliwości rozwoju, które wyrastały z faktycznie zdiagnozowanych potrzeb i możliwości uczestników. Programy aktywizowały, doceniały wysiłki, zachęcały beneficjentów do podejmowania kolejnych prób służących indywidualnemu rozwojowi i co równie istotne pozwalały wpłynąć na kształt życiowych postaw i umiejętności – mówiła dyrektor PCPR Beata Mirek.
W 2014 i 2015 budżet projektu wynosił blisko 415 tysięcy złotych, a wsparciem objętych zostało 28 uczestników. Mogli oni uzyskać porady doradcy zawodowego, zdobyć niezbędne kwalifikacje na kursach: kosmetycznym, z zakresu gospodarki magazynowej z jednoczesnym zdobyciem uprawnień do kierowania wózkiem widłowym oraz na kursach prawa jazdy kategorii B. Uczestniczyli w grupowych zajęciach, a nawet mogli wziąć udział w turnusie rehabilitacyjnym w Serbinowie.
- Z dotychczasowych ewaluacji projektu wynika, że ponad 50% beneficjentów jest aktywnych zawodowo w sposób czynny dzięki pomocy i wsparciu jakie otrzymali poprzez uczestnictwo w poprzednich edycjach projektu, co uważamy za sukces realizacji wszystkich zadań – mówił Tomasz Krzeszowiec, koordynator projektu - To dzięki temu, że uwierzyli w to, że sami mogą kształtować swój los, stali się bardziej konkurencyjni na rynku pracy w stosunku do stanu w jakim byli jeszcze przed kilku laty. To między innymi dzięki kursom zawodowym i warsztatom kształtującym umiejętności społeczne mogą wyjść naprzeciw oczekiwaniom stawianym im przez współczesny rynek pracy. To dzięki temu, że stają się odważniejsi w kontaktach społecznych potrafią w sposób skuteczny przedstawić swoją wartość.
Kolejnym wymiernym efektem projektu jest aktywizacja opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy także dostrzegli, że warto się integrować, wspólnie działać i pokonywać problemy. Podczas podsumowania programu padły zapewnienia, że w Bardzie powstaje grupa wsparcia, wzorowana na ząbkowickiej Integracji, by cele i zadania projektu realizować nadalw innej formule.
Na szczęście zakończenie realizacji projektu „To ja kształtuję swój los” nie jest jednoznaczne z porzuceniem przez PCPR walki z wykluczeniem społecznym. Ogromny sukces właśnie zamkniętego projektu już mobilizuje pracowników Centrum do działań w skutecznym pozyskiwaniu środków służących wspomaganiu i wspieraniu szeroko rozumianego procesu przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)