Rzeźbo-wiatraki w Bardzie mają napędzić turystykę i generować energię elektryczną

piątek, 24.3.2017 20:33 8274 6

Baśniowe wyspy z rzeźbo-wiatrakami, jako atrakcja turystyczna, a jednocześnie projekt badawczy nad energią odnawialną – taki ma być „Zaczarowany Ogród” w Bardzie. List intencyjny w sprawie  utworzenia Dolnośląskiego Parku Nauki i Rozrywki podpisano w piątek 24 marca. Wydarzenie to poprzedziła konferencja, na której zjawili się politycy, samorządowcy, naukowcy i przedsiębiorcy.

Na spotkanie w Bardzie przybyli m.in. wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotr Dardziński, poseł Wojciech Murdzek, wicewojewoda Kamil Zieliński, wicemarszałek Dolnego Śląska Ewa Mańkowska, samorządowcy, przedsiębiorcy oraz naukowcy.

Zaczarowany Ogród jest przedsięwzięciem wielowątkowym. Dla widza to interaktywna przestrzeń, na którą złoży się kilkadziesiąt „rzeźbo-wiatraków” wyposażonych w turbiny, wytwarzające prąd mogący oświetlić park, mieszkanie czy osiedle. Będą to obiekty o niskiej mocy.  Zaczarowany Ogród ma być czymś na kształt baśniowego parku, w którym nadnaturalne rzeźby będą zachwycać zwiedzającego ruchem i kształtami. Będzie to miejsce, gdzie poznawać można zasady mechaniki i motoryki, ale będzie to  też swoista ekspozycja – potencjalni nabywcy będą mogli przyjrzeć się rzeźbom.

Jednocześnie Zaczarowany Ogród będzie polem badawczym. Prowadzone w nim prace naukowe mają pozwolić na przetestowanie rzeźb kinetycznych pod kątem zdolności generowania energii elektrycznej.

 

Jak podkreślał burmistrz Barda, Krzysztof Żegański, Dolnośląski Park Nauki i Rozrywki może być kolejnym magnesem na turystów, a jednoczenie wielu potencjałów (Barda jako miejsca wypoczynku, myśli naukowej i przedsiębiorczości) kluczem do sukcesu.

Obecnie Zaczarowany Ogród jest w fazie koncepcyjnej, powstało konsorcjum do pilotowania projektu i umów z różnymi podmiotami. Autorem projektu jest Konrad Tomaszewski, a jednym z partnerów gmina Bardo.  Patronat nad przedsięwzięciem objął wicepremier, minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin i wicemarszałek Ewa Mańkowska, a projekt został włączony w proces dydaktyczny Politechniki Wrocławskiej i Śląskiej.  Studenci w ramach konkursu już szukają nowoczesnych rozwiązań i oryginalnych układów motorycznych przekładających ruch na energię. Najciekawsze projekty jako pełnowymiarowe obiekty (wysokość do 12 metrów) będą zrealizowane i testowane w Zaczarowanym Ogrodzie.

Dolnośląski Park Nauki i Rozrywki zostanie usytuowany w Bardzie w pobliżu drogi krajowej nr 8, pod inwestycję przeznaczono około 20 hektarów. Radosław Pietuch, dyrektor Stowarzyszenia Gmin Kłodzkich, przedstawił możliwe źródła finansowania projektu, a Tomasz Kołakowski z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz z Centrum Badań i Rozwoju, podkreślał, że przedsięwzięcie to może na dłużej zatrzymać turystę w Bardzie, co przełoży się na wzrost obrotów w branży turystycznej w gminie (hotele, restauracje, sklepy).

 

 

Przeczytaj komentarze (6)

Komentarze (6)

Jerzy Organiściak wtorek, 28.03.2017 08:54
Brawo dla Barda za świetny pomysł, oby tylko udało się...
mieszkaniec niedziela, 26.03.2017 11:33
W tych Zabkowicach za tej kadencji nic nie powstanie oprócz...
Halineczka sobota, 25.03.2017 16:26
Szkoda że w Ząbkowicach nie mają takich pomysłów ażeby turystów...
ww sobota, 25.03.2017 16:51
Tak naprawdę - Ząbkowice Śląskie , prócz Krzywej Wieży...
ww sobota, 25.03.2017 16:02
Bardo to prawdziwa brama do ZIEMI KŁODZKIEJ - ...
Jaciękręcę sobota, 25.03.2017 07:26
Miasto cudów z zaczarowanym ogrodem.....