Ząbkowiczanka w projekcie #zobaczwięcej!

wtorek, 25.4.2023 11:24 1601 1

To nasze matki, siostry, synowie, żony, sąsiedzi, koleżanki, kumple,  znajomi. Spotykamy je w sklepie, urzędach, kawiarni, warsztacie, przychodni i w każdym innym miejscu. Osoby dotknięte chorobą i wykluczeniem. Chcą powiedzieć głośno: „Zobacz więcej! Jesteśmy tu i walczymy. Chcemy podzielić się naszą siłą z innymi!”

 

Pomysłodawczynią ogólnopolskiego projektu „Zobacz więcej” jest Magda Rdest-Nowak. Kilkuset uczestników przewlekle chorych (nowotwór, choroby psychiczne, stwardnienie rozsiane itd.) pozuje do zdjęć w przestrzeni miejskiej w białych koszulach. Zdjęcia znajdą się potem w kalendarzu cegiełce, z którego dochód zasilił puszki potrzebujących uczestniczek projektu. Ale „Zobacz więcej” to przede wszystkim pokazanie ludzi dotkniętych chorobą i wykluczeniem, opowiedzenie ich historii, o tym jak realizują marzenia i pasje, jakby na przekór chorobom czy trudnościom społecznym, aby dać siłę innym chorym lub tym, którzy już się poddali.

- Często oceniamy człowieka powierzchownie, nie zastanawiamy się, jaką historię w sobie nosi, z jakimi problemami się zmaga. Projekt opowiada o tolerancji, sile i emocjach. O patrzeniu szerzej i dostrzeganiu człowieka w człowieku. O równości, wrażliwości, miłości i radości życia i o byciu szczęśliwym pomimo choroby. Ta biała koszula to rak, depresja, choroba dwubiegunowa, stany lękowe, blizny na ciele i cała reszta, czym każdy z nas jest lub może być obciążony. Każdy z nas w każdej chwili może założyć taką białą koszulę. To projekt przede wszystkim o szacunku do drugiego człowieka. O dawaniu, rozumieniu i widzeniu a nie tylko patrzeniu – mówi Magda Rdest-Nowak.

 

W drugiej edycji projektu udział bierze pochodząca z Ząbkowic Śląskich Joanna Sinkowska.

- Doświadczyłam w swoim życiu każdego rodzaju przemocy. Przeszłam kryzys, wiele razy byłam na dnie, cierpiałam, chciałam zniknąć. Jestem DDD, mam pograniczne zaburzenie osobowości, depresje, zaburzenia lekowe z napadami paniki - ale jestem tez człowiekiem , takim jak każdy z was , może czasami czuję trochę mocniej... Wiem, jak ciężko jest żyć z takim bagażem i jak bardzo takie osoby potrzebują wsparcia , zrozumienia i obecności drugiego człowieka. Dlatego chcę być teraz wsparciem dla osób w kryzysie – mówi Joanna Sinkowska – Niestety, bardzo łatwo przychodzi nam ocenianie, szufladkowanie.  A ja chcę pokazać , że nie jesteśmy diagnozą .Dać nadzieje, pokazać, że choroba nie przejęła mojego życia, że nie ona dyktuje tu warunki.

Joanna Sinkowska oprócz udziału w projekcie „Zobacz więcej”, chce także pomagać indywidualnie, ma zaczyna studia psychologiczne, ma w planach założenie fundacji pomagającej osobom w kryzysie.

By projekt #zobaczwięcej mógł się rozwijać niezbędne są duże nakłady finansowe.

-  Nauczona doświadczeniem z ubiegłej edycji wiem, że potrzeby na kontynuację projektu są ogromne. Do tej pory projekt prowadziłam jako osoba prywatna ponosząc koszty z własnego, rodzinnego budżetu. Realizacja sesji zdjęciowych w całej Polsce, organizacja ogólnopolskiego finału, wydruk kalendarzy, wydruk zdjęć itp. niosą za sobą wielkie koszty. Mimo to nie zwalniam, bo projekt okazał się mocno pożądany a cel jest bardzo szczytny! Liczę, że będą Państwo z nami i wesprzecie nas dowolną kwotą, która w całości zostanie przeznaczona na projekt #ZOBACZWIĘCEJ – mówi Magda Rdest-Nowak.

Projekt można wesprzeć:

wpłacając dowolną kwotę na konto: https://www.siepomaga.pl/zobaczwiecej 

wpłacając dowolną kwotę na konto Fundacji z dopiskiem DAROWIZNA:

FUNDACJA „ZOBACZ WIĘCEJ”
KRS: 0001019097
mBank 92 1140 2004 0000 3202 8340 3703

 

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

super wtorek, 25.04.2023 20:42
Brawo, ciekawa inicjatywa.