ZSP Grodziszcze: Wycieczka w Bieszczady
Od 31 maja do 3 czerwca uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Grodziszczu wraz z opiekunami pojechali na 5-dniową wycieczkę w Bieszczady. Każdego dnia wyprawy czekały na nich przeróżne atrakcje:
1. dzień upłynął głównie pod znakiem długiej i męczącej podróży, w którą uczniowie wyruszyli w środku nocy. Przygodę z Bieszczadami rozpoczęli od pokazu ptaków drapieżnych w Bezmiechowej. Na ramieniu dzieci zasiadł m.in. sokół, wredna samica kruka, Kryśka, która dziobała dziewczynki oraz przepiękna sowa i puchacz. W tym miejscu mieliśmy okazję przeżyć potężną burzę i ulewę, które to nieco pokrzyżowały dalsze plany. Na zakończenie dnia wycieczkowicze odwiedzili unikatowy Ogród Biblijny przy Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym Caritas w Myczkowcach.
2. dzień wycieczki był niezwykle intensywny. Zaczęto od wyprawy na najpopularniejszą wśród bieszczadzkich górek Połoninę Wetlińską, na szczycie której znajduje się wyjątkowe (bo bez prądu i bieżącej wody) schronisko „Chatka Puchatka” (1228 m n.p.m.).
Następnie uczniowie udali się do Zagrody Żubrów w Mucznem, zobaczyli cerkiew w Smolniku nad Sanem oraz odwiedzili Muzeum Bieszczadzkie Parku Narodowego.
Po powrocie do ośrodka na dzieci i młodzież czekały atrakcje w postaci turnieju piłki nożnej w kulach Bumper Ball oraz Archery tag, czyli bitwa na łuki i strzały. Dzień został zakończony wspólnym ogniskiem.
3. dzień rozpoczęto od wycieczki drezynami rowerowymi na trasie Uherce Mineralne – Olczanica – Uherce Mineralne, po czym uczniowie przesiedli się do autokaru i ruszyli w podróż do Przemyśla i okolic. Najpierw udali się do jednego z piękniejszych ogrodów botanicznych w Polsce - Arboretum w Bolestraszycach. Następnie w towarzystwie Szwejka zwiedzali Przemyśl: fort XIII Twierdzy Przemyśl, rynek z brukowanymi uliczkami i pięknymi kamienicami oraz inne zabytki miasta.
W drodze powrotnej do ośrodka zwiedzany był także renesansowy zamek w Krasiczynie wraz z salą tortur mieszczącą się w przyzamkowych lochach.
4. dzień obfitował w kolejne atrakcje. Z plecakiem, napojami i prowiantem wycieczkowicze wyruszyli do lasu na zajęcia w terenie. Za pomocą mapy próbowalśmy odnaleźć wysiedloną miejscowość. Poznali też techniki nawigacji w terenie oraz podstawy survivalu.
Największa atrakcja czekała nas jednak wieczorem. Wtedy do odbyła się bitwa kolorów – wszyscy obsypali się kolorowymi proszkami, a później w kolorach tęczy bawili się w rytm muzyki podczas wieczornej dyskoteki.
5. dzień uczniowie rozpoczęli od wyprawy do górskiego rezerwatu Koziniec z kamieniołomem w Bóbrce. Wymagającą i dość męczącą trasę wynagrodził przepiękny widok na Krainę Bieszczadzkich Jezior. Później udali się na największą zaporę wodną w Polsce – Solinę oraz na rejs statkiem po Jeziorze Solińskim. Przygodę z Bieszczadami zakończyli wspólnym obiadem w uzdrowisku Polańczyk. Potem wycieczkowiczów czekała już tylko długa podróż powrotna.
Mimo zmęczenia wywołanego wielogodzinnym zwiedzaniem i wędrówkami po górach wszyscy wrócili do domów z uśmiechem na ustach, pełni wrażeń i niezapomnianych wspomnień.
Dziękujemy Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Grodziszcze i Wsi Rudnica za wsparcie finansowe, bez którego na pewno nie odbyłaby się tak długa i tak daleka wycieczka. Dziękujemy!
Dodaj komentarz
Komentarze (0)