„Bliźniak” do remontu!

wczoraj, 10 godz temu 158 0

Wyższy standard pokoi, nowe kuchnie i zmodernizowaną pralnię będą mieli po zakończeniu remontu studenci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, mieszkający w domu studenckim „Bliźniak” przy ul. Wojciecha z Brudzewa. Inwestycja ma się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu.

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (UMW) dysponuje dwoma akademikami – „Jubilatką” i „Bliźniakiem”. Ten drugi zostanie wkrótce zmodernizowany, dzięki czemu zwiększy się komfort jego mieszkańców.

– W ramach inwestycji przebudujemy pokoje, natryski i toalety, pralnię oraz kuchnie znajdujące się na parterze i wszystkich kondygnacjach – mówi Ewa Fiedler-Łeńska, zastępca dyrektora generalnego UMW ds. infrastruktury, inwestycji i remontów.

W budynku nie będzie już pokoi trzyosobowych, których dotąd było najwięcej. Zostaną przebudowane na lokale dwuosobowe. Powstaną też pokoje jednoosobowe oraz apartamenty z aneksami kuchennymi i lokale przystosowane do osób z niepełnosprawnościami. Zostaną zbudowane dwie nowe, wewnętrzne windy i jeden zewnętrzny podnośnik.

W domu studenckim znajdą się pokoje do nauki oraz pomieszczenia dla administracji i obsługi. Dodatkowo powstanie tu również specjalne pomieszczenie dla chóru akademickiego. Poprawiony zostanie również poziom bezpieczeństwa przeciwpożarowego budynku.

– Po remoncie mieszkańcy sześciopiętrowego budynku będą mieli do dyspozycji łącznie 250 pokoi, w tym 172 dwuosobowe i 78 jednoosobowych z 422 miejscami noclegowymi – wyjaśnia Ewa Fiedler-Łeńska i dodaje: – Zmniejszenie liczby osób w pokojach oraz budowa przy nich łazienek poprawi komfort, a także spełni wymogi sanitarno-epidemiologiczne, które pojawiły się w czasie pandemii.

– Modernizujemy to miejsce, żeby dostosować je do obecnie obowiązujących standardów. Po remoncie studenci zamieszkają w bardzo komfortowych warunkach i mam nadzieję, że będzie to sprzyjać lepszym wynikom w nauce – mówi prof. Agnieszka Piwowar, prorektor ds. studentów i dydaktyki. – W tej chwili w systemie rekrutacji mamy zarejestrowanych już 20 tys. kandydatów na studia. Obecnie na UMW mamy 11 kierunków, ale poszerzamy ofertę dydaktyczną i otwieramy 5 nowych. Dlatego przewidujemy, że wzrośnie liczba osób chętnych do zamieszkania w wyremontowanym akademiku. To będzie bardzo dobre miejsce, w przyjaznym, zielonym otoczeniu. Liczymy na to, że projekt przebiegnie sprawnie i że uda nam się oddać obiekt do użytkowania w ustalonym terminie – dodaje prof. Agnieszka Piwowar.

– Z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) otrzymaliśmy dofinansowanie na poziomie 190 mln zł – wyjaśnia Dominika Szachniewicz, dyrektor generalna UMW. – W ramach tych środków będziemy realizować 11 zadań. Jednym z nich jest właśnie przebudowa domu studenckiego „Bliźniak”. Koszt tej inwestycji wyniesie prawie 45,7 mln, z czego ponad 32,6 mln będzie realizowane ze środków z KPO. – Poza remontem „Bliźniaka” przed nami są kolejne wyzwania, w tym dwie kluczowe inwestycje. Pierwszą jest budowa siedziby filii w Wałbrzychu – tam zakończyliśmy etap procedury przetargowej i wykonawca wszedł już na plac budowy. Drugą bardzo ważną i niezwykle potrzebną inwestycją jest wybudowanie budynku dydaktycznego przy ul. Borowskiej w sąsiedztwie Wydziału Farmacji i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Będzie to drugie Centrum Symulacji Medycznej dedykowane dla studentów wszystkich naszych kierunków. Nowa przestrzeń ułatwi organizację zajęć i pozwoli sprostać wyzwaniom wynikającym z rosnącej liczby studentów. Czujemy ogromną presję, ponieważ terminy realizacji inwestycji są niezwykle krótkie – zakończenie prac zaplanowane jest na marzec 2026 r. – dodaje dyr. Szachniewicz.

Prace, które wykona firma Mostostal Warszawa S.A., obejmą m.in. roboty rozbiórkowe, budowlane oraz instalacyjne. Wczoraj została podpisana umowa z generalnym wykonawcą.

Drugi akademik, który należy do uczelni – „Jubilatka” przy ul. Wojciecha z Brudzewa – dysponuje 104 pokojami dwuosobowymi i czterema jednoosobowymi.

O przyznaniu miejsca w domu studenckim decyduje liczba uzyskanych punktów. Kryteria, jakie brane są pod uwagę, to m.in. sytuacja materialna, odległość miejsca stałego zamieszkania od uczelni, orzeczenie o niepełnosprawności, wyniki w nauce (otrzymane stypendium rektora lub ministra w poprzednim roku akademickim) oraz aktywność (działalność w samorządzie lub organizacjach studenckich). 

Zadanie dofinansowane w ramach umowy nr KPOD.07.05-IP.10-0022/24/KPO/1211/2025/100 o objęcie wsparciem ze środków Planu rozwojowego Przedsięwzięcia pn. „Modernizacja i wyposażenie obiektów dydaktycznych w związku ze zwiększeniem limitów przyjęć na studia medyczne – Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu”, będącego elementem Inwestycji D2.1.1 pn. „Inwestycje związane z modernizacją i doposażeniem obiektów dydaktycznych w związku ze zwiększeniem limitów przyjęć na studia medyczne” realizowanego w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności – komponentu D „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia”.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)