Dołącz do Politechniki Trzeciego Wieku! Rekrutacja właśnie ruszyła
Rozpoczął się nabór pierwszego w historii rocznika Politechniki Trzeciego Wieku przy Politechnice Wrocławskiej. To nie są studia ze stresującymi egzaminami! To przyjazne spotkania dla seniorek i seniorów, którzy chcą odkrywać świat nauki i nowoczesnych technologii.
Na najbliższy rok przygotowaliśmy miejsca dla 200 osób. Nie trzeba mieć wykształcenia technicznego ani wcześniejszych związków z naszą uczelnią. Dołączyć może każda osoba od 60. r.ż. z co najmniej średnim wykształceniem, a rekrutacja trwa do końca lipca.
– Jesteśmy uczelnią odpowiedzialną i zaangażowaną społecznie. Dlatego wychodzimy z kolejną inicjatywą, która pozwoli seniorkom i seniorom, czyli stale powiększającej się części polskiego społeczeństwa, być wciąż aktywnymi umysłowo, fizycznie i zdobywać nową wiedzę. Wszystkie te aspekty są ważne, by zachować jak najdłużej zdrowie i ciekawość świata, niezależnie od wieku – mówi dr hab. Karolina Jaklewicz, prof. uczelni, prorektorka ds. rozwoju i integracji wspólnoty. – Miło nam będzie powitać nową grupę słuchaczy Politechniki Trzeciego Wieku w naszej społeczności.
W programie zajęcia o technologii, ale nie tylko!
Nasi naukowcy, dydaktycy i popularyzatorzy nauki przygotowali bardzo różnorodny, angażujący program, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.
– Jako uczelnia techniczna zamierzamy nie tylko w nazwie nawiązywać do technologii, ale też stawiać na nią w programie zajęć – tłumaczy prof. W. Andrzej Sokalski, koordynator Politechniki Trzeciego Wieku. – Chcemy podejść do tematu ambitnie. Nie zamierzamy stereotypowo oswajać seniorów ze smartfonem, ale wytłumaczyć im, jak posługiwać się choćby sztuczną inteligencją czy drukarką 3D – dodaje.
Wykładowcami w tym roku będą m.in. prof. Jan Biliszczuk, projektant Mostu Rędzińskiego czy prof. Janusz Zalewski, projektant zbiornika Racibórz, dzięki któremu nasze miasto nie ucierpiało podczas powodzi jesienią 2024 roku.
Ważny jest wszechstronny rozwój, dlatego wśród tematów wykładów znajdują się też te związane ze zdrowiem, sztuką czy historią.
Istotną częścią Politechniki Trzeciego Wieku będą spotkania klubowe, czyli międzypokoleniowy dyskusyjny klub filmowy, warsztaty genealogii rodzinnej, seminarium naukowo-historyczne, klub gramy i śpiewamy, turystyczno-podróżniczy czy brydżowy.
W planie są też częściowo płatne zajęcia praktyczne, w tym m.in. laboratoryjne zajęcia z zastosowań systemów sztucznej inteligencji, zajęcia plastyczne, trening prozdrowotny, taniec Zumba Gold czy język angielski dostępne dla zainteresowanych.
Jak zostać słuchaczką/słuchaczem Politechniki Trzeciego Wieku
Jak się zgłosić? Wypełniając ankietę rekrutacyjną i sondaż dotyczący zajęć dodatkowych: https://ptw.pwr.edu.pl/zapisy/ankieta-rekrutacyjna
Potem należy oczekiwać na informację od komisji rekrutacyjnej, czy zostało się zakwalifikowanym. Osoby przyjęte zostaną poproszone o dopełnienie pozostałych formalności osobiście w Biurze Politechniki Trzeciego Wieku.
Koszt uczestnictwa to 200 zł za rok – płatne w dwóch ratach po 100 zł za semestr.
Słuchacze otrzymają też legitymację, która umożliwi im darmowe przejazdy Polinką, czyli kolejką linową oraz korzystanie z biblioteki PWr.
Kandydaci, którzy nie zakwalifikują się od razu, automatycznie znajdą się na liście rezerwowej ważnej do 30 czerwca kolejnego roku.
Szczegółowy opis planowanych zajęć jest dostępny na stronie Politechniki Trzeciego Wieku: https://ptw.pwr.edu.pl/harmonogram
Pierwszeństwo w rekrutacji mają niepracujące seniorki i seniorzy, deklarujący gotowość do współprowadzenia grup zainteresowań. W odniesieniu do pozostałych osób decydować będzie kolejność zgłoszeń.
Komentarze (0)