Grotowski fan fiction, warsztaty pisania w Instytutcie Grotowskiego

dzisiaj, 3 godz temu 0

Grotowski fan fiction
7 kwietnia – 10 grudnia 2025
W ramach festiwalu „Święto” 

Formuła, której w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego jeszcze nie było. Literacka huba, a dokładniej: warsztaty pisania tekstów w gatunku fan fiction. Materią do opisania jest postać Jerzego Grotowskiego – reżysera, krytycznego obserwatora i komentatora rzeczywistości. Jego życiorys i twórczość omawiano w wielu publikacjach, przede wszystkim naukowych, z dziedziny teatrologii, etnologii, antropologii, historii teatru. Tym razem zapraszamy do próby literackiej – improwizacji o ideach, które Grotowski powoływał; ludziach, których inspirował i wspierał; miejscach, które odwiedzał, tworzył lub z których odchodził. Fan fiction powstaje jako odpowiedź na utwór prozatorski lub poetycki, film, dzieło sztuki wizualnej lub muzycznej. Funkcjonuje nieoficjalnie w grupie odbiorczyń i odbiorców danego tekstu kultury, którzy z zaangażowaniem rozwijają go i dopisują doń fragmenty. Jest „pisaniem do szuflady”, które znalazło swoje miejsce i określenie w kulturze, a nawet trafiło na listę gatunków. „Fanki” i „fani” fantazjują w odpowiedzi na to, co przeczytali i zobaczyli. Przenoszą postaci w inne rzeczywistości, tworzą alternatywne wersje zdarzeń, doprowadzają dane postaci i historie do miejsc, które nawet nie śniły się twórczyniom i twórcom oryginałów. Grotowski fan fiction to propozycja zabawy. Zapraszamy do przyjrzenia się archiwaliom zgromadzonym w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego i napisania tekstu inspirowanego nimi. Prace mogą mieć dowolną formę i gatunek lub wykraczać poza granice form i konwencji, łączyć cechy monologu, dialogu, dramatu scenicznego lub niescenicznej sztuki teatralnej, opisu postaci, manifestu, opowiadania, eseju, dzieła prozatorskiego lub poetyckiego. Jedyne zasady to: 

  • długość tekstu: maksymalnie 3600 znaków ze spacjami;
  • tworzenie w relacji z którymś ze zgromadzonych w Instytucie dokumentów: tekstowych lub wizualnych, rejestracji spektakli, przedmiotów i publikacji na temat twórczości Jerzego Grotowskiego i Teatru Laboratorium.

Na potrzeby pisania fan fiction kuratorki i koordynatorki projektu przygotowały zbiór rzeczy, wyróżniających się swoją estetyką lub po prostu dotykających tematów, ludzi i obrazów związanych z Jerzym Grotowskim i Teatrem Laboratorium. Należą do nich zdjęcia, plakaty, relacje oraz opracowania naukowe. Zachęcamy do przejrzenia wyszczególnionych poniżej pozycji. Jeżeli ten zbiór okaże się zaledwie przyczynkiem do rozbudzonej ciekawości, można ją zaspokoić dalszym poszukiwaniem. Do dyspozycji uczestniczek i uczestników tego nieformalnego warsztatu pisarskiego są też: portal grotowski.net, nagrania wideo i audio dostępne w Czytelni im. Ludwika Flaszena.
Dodatkowo w środę 7 maja 2025 o godzinie 18.00 w Instytucie Grotowskiego oraz na platformie Zoom odbędzie się spotkanie „Fanfik Grotowskiego”, podczas którego będziemy opowiadać o historii Instytutu i o tym, jak funkcjonuje on obecnie. Przez cały okres trwania konkursu, tzn. od 7 kwietnia do 15 czerwca 2025, serdecznie zapraszamy do kontaktu i odwiedzin. Chętnie pomożemy i wesprzemy poszukiwanie inspiracji. 
„Grotowski fan fiction” zakończy publikacja fanzina oraz performatywne czytania wybranych tekstów, a także spotkanie z ich autorami. Najlepszych 14 tekstów wybierze trzyosobowy zespół: Karol Maliszewski, który będzie także sprawować opiekę literacką nad procesem przygotowania tekstów do druku i ich prezentacji na scenie, oraz kuratorki i koordynatorki projektu – Monika Hoduń i Magdalena Mądra. 
Opieka artystyczna i koordynacja: Monika Hoduń i Magdalena Mądra
Opieka literacka: Karol Maliszewski

Harmonogram 

  • 7 kwietnia 2025 ogłoszenie konkursu
  • 07 maja 2025, 18.00  „Fanfik Grotowskiego” – prezentacja projektu i spotkanie w formie hybrydowej (w wersji online i offline)

Aby wziąć udział w wydarzeniu online, należy wysłać zgłoszenie na adres: fanfiction@grotowski-institute.pl. Link do platformy Zoom zostanie udostępniony w odpowiedzi na zgłoszenie.Wydarzenie offline odbędzie się w Czytelni im. Ludwika Flaszena.

  • 15 czerwca 2025 termin nadsyłania prac; prosimy, aby prace w formie tekstowej wysłać na adres: fanfiction@grotowski-institute.pl wraz z wypełnioną i podpisaną kartą zgłoszenia. W tytule wiadomości prosimy napisać: Grotowski fan fiction. 
  • 15 lipca 2025 ogłoszenie listy wybranych tekstów
  • 15 września – 30 października 2025 konsultacje autorów wybranych tekstów z Karolem Maliszewskim
  • 30 listopada 2025 publikacja fanzina

Polecane źródła 

  1. Teksty zebrane, redakcja Agata Adamiecka-Sitek, Mario Biagini, Dariusz Kosiński, Carla Pollastrelli, Thomas Richards, Igor Stokfiszewski, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Wrocław – Warszawa 2012.
    Tu szczególnie polecamy tekst: Jerzy Grotowski: Święto, według stenogramu spotkania ze studentami i profesorami w auli New York University, 13 grudnia 1970, „Odra” 1972 nr 6, s. 47–51. Przedruk [w:] tegoż: Teksty, Instytut Aktora – Teatr Laboratorium, Wrocław 1975, s. 39–57 oraz jako Święto – dzień, który jest święty i Święto, [w:] tegoż: Teksty zebrane, redakcja Agata Adamiecka-Sitek, Mario Biagini, Dariusz Kosiński, Carla Pollastrelli, Thomas Richards, Igor Stokfiszewski, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Wrocław – Warszawa 2012, s. 510–522, 950–958.
  2. Dariusz Kosiński, Grotowski. Profanacje, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Wrocław 2015.
  3. Dariusz Kosiński, Farsy-misteria. Przedstawienia Jerzego Grotowskiego w Teatrze 13 Rzędów (1959–1960), Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Wrocław 2018.
  4. Ludwik Flaszen, Grotowski & Company. Źródła i Wariacje, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Wrocław 2014.
  5. Plakaty z lat 1959–1981, dostępne na wortalu naukowym grotowski.net: https://grotowski.net/mediateka/ikonografia/plakaty-1959-1981
  6. Fotografie Maurizia Buscarino z przedstawienia Apocalypsis cum figuris, 1979, dostępne na wortalu naukowym grotowski.net: https://grotowski.net/mediateka/ikonografia/apocalypsis-cum-figuris-fotografie-maurizia-buscarina-1979
  7. Rejestracje filmowe spektakli Książę Niezłomny i Akropolis, dostępne w Czytelni im. Ludwika Flaszena.
  8. Nagrania wideo treningów i prób aktorskich:
    Ćwiczenia plastyczne Reny Mireckiej, https://grotowski.net/mediateka/wideo/cwiczenia-plastyczne-reny-mireckiej-wroclaw-1976
    Acting Therapy – staż Zygmunta Molika, Wrocław 1976 https://grotowski.net/mediateka/wideo/acting-therapy-staz-zygmunta-molika-wroclaw-1976

...... 

 „Fanfik Grotowskiego” –  spotkanie dla piszących do szuflady i zaglądających do teatru

 Prezentacja projektu Grotowski fan fiction i spotkanie w formie hybrydowej (w wersji online i offline)   7 maja zapraszamy na spotkanie z kuratorkami projektu Grotowski fan fiction. Opowiemy o projekcie, odpowiemy na pytania, poszukamy inspiracji do pisania ze źródeł, które zgromadziliśmy w archwium Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. Grotowski fan fiction to pomysł na „rozpisanie” Grotowskiego, więc niezobowiązująca, literacka próba w gatunku fan fiction. Jesteś ciekawi Waszych spostrzeżeń, zachwytów i oburzeni i w związku z tym, zapraszamy do improwizacji o ideach, które Grotowski powoływał; ludziach, których inspirował i wspierał; miejscach, które odwiedzał, tworzył lub z których odchodził. 
W środę po Majówce będziemy na Was czekać o 18:00 w Czytelni Ludwika Flaszena w Przejściu Żelaźniczym i na platformie ZOOM – link do spotkanie prześlemy w odpowiedzi na maila ze zgłoszeniem wysłanego na adres: fanfiction@grotowski-institute.pl 

O projekcie: 
Grotowski fan fiction to propozycja zabawy. Zapraszamy do przyjrzenia się archiwaliom zgromadzonym w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego i napisania tekstu inspirowanego nimi. Prace mogą mieć dowolną formę i gatunek lub wykraczać poza granice form i konwencji, łączyć cechy monologu, dialogu, dramatu scenicznego lub niescenicznej sztuki teatralnej, opisu postaci, manifestu, opowiadania, eseju, dzieła prozatorskiego lub poetyckiego. 

Zasady to: 
Długość tekstu: maksymalnie 3600 znaków ze spacjami; tworzenie w relacji z którymś ze zgromadzonych w Instytucie dokumentów: tekstowych lub wizualnych, rejestracji spektakli, przedmiotów i publikacji na temat twórczości Jerzego Grotowskiego i Teatru Laboratorium. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)