Już w sobotę wielki finał urodzin kultowej Barbary!

dzisiaj, 7 godz temu 107 0

Już w najbliższą sobotę, 24 maja, odbędzie się wielki finał obchodów podwójnych urodzin Barbary. Jedno z najpopularniejszych miejsc spotkań wrocławian i wrocławianek w latach 60. funkcjonowało jako kultowy bar, a od dekady jest otwartą przestrzenią działań kulturalnych. Organizator urodzin, Wrocławski Instytut Kultury, zaprasza na rozmowę o Barbarze, wystawę o jej historii i silent disco, które poprowadzi wyjątkowe trio.

Przez cały maj trwa zbiórka wspomnień o Barbarze, a w kawiarni skosztować można legendarnego kremu sułtańskiego, który powrócił do menu z okazji jubileuszu.

W tym roku mija 60 lat od powstania Barbary i 10 lat od jej reaktywacji. Bar „Barbara” powstał w 1965 roku jako pierwszy we Wrocławiu lokal typu szwedzkiego powołany do życia przez Wrocławskie Zakłady Gastronomiczne „Bary Samoobsługowe”. W pamięci bywalców i bywalczyń zapisał sięm.in. krem sułtański, który zyskał status kultowego i na stałe wpisał się w gastronomiczną historię Wrocławia. Zlokalizowana w samym centrum miasta Barbara była również ulubionym miejscem spotkań przedstawicieli szeregu subkultur, a jej niepokorny duch towarzyszył działaniom Pomarańczowej Alternatywy.

Nowy początek Barbary i modelowa rewitalizacja

W 2015 roku Barbara narodziła się na nowo. Odpowiedzialna za remont Pracownia Major Architekci przywróciła lokalowi dawny blask, splatając współczesne rozwiązania z dawną nowoczesnością. To tu przygotowywany i realizowany był program Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Obecnie klubokawiarnia jest siedzibą Wrocławskiego Instytutu Kultury, pozostając miejscem spotkań na szlaku, otwartym dla mieszkanek i mieszkańców miasta. – Barbara jest przykładem modelowej rewitalizacji. Mamy odtworzoną czarno-białą okładzinę ceramiczną, zachowane reprezentacyjne wejście, które kiedyś zdobiły wspaniałe prace plastyczne, a dzisiaj relief wrocławskiej artystki Kamy Sokolnickiej. Zachowany został styl wystroju z PRL, krzesła i fotele rodzimej produkcji uzupełniły słynne stoły z dziurkami Oskara Zięty. Udało się odzyskać niepowtarzalne szklane witryny autorstwa architektów Anny i Jerzego Tarnawskich– mówi Dominika Kawalerowicz, dyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury. Również typografianeonu Barbary, zaprojektowanego przez Martę Przeciszewską i Łukasza Palucha, inspirowana jest oryginalnymi neonami, które w przeszłości oświetlały ulicę Świdnicką. 

Wielkie świętowanie: dyskusja, wystawa i… ciche tańce!

Przed nami wielki finał sześć/dziesiątych urodzin, który rozpocznie się w sobotę, 24 maja, o godz. 18:00. Wieczór zainauguruje rozmowa o miastotwórczej funkcji takich miejsc jak Barbara. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele i przedstawicielki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, poznańskiego Centrum Kultury Zamek i Wrocławskiego Instytutu Kultury. Po spotkaniu otwarta zostanie wystawa o Barbarze, która powstaje na miejscu dawnego infopunktu Europejskiej Stolicy Kultury. To nostalgiczna podróż po byłym barze mlecznym i dawnym placu Młodzieżowym. Wieczór zakończy urodzinowe silent disco. Do Barbary powróci wyjątkowe trio, z którym niemal 10 lat temu Wrocław otwierał rok obchodów Europejskiej Stolicy Kultury. Agnieszka Szydłowska, Michał Nogaś i Agnieszka Obszańska po raz kolejny rozgrzeją parkiet, porywając do tańca Barbarę i wszystkich świętujących z nią gości.

Sobota (24 maja). Harmonogram

18:00 – 19:30 | Barbara, miło Cię poznać! Rozmowa o miejscach dla mieszkanek i mieszkańców. Gościnie i gość: Anna Hryniewiecka (Centrum Kultury Zamek w Poznaniu), Kuba Depczyński (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), Dominika Kawalerowicz (Wrocławski Instytut Kultury). Prowadząca: Agata Etmanowicz (Fundacja Impact z Warszawy)

20:00 – 20:30| Barbara, miło Cię poznać! Otwarcie wystawy

21:00 – 1:00 | Cicha Barbara: NOS (Nogaś / Obszańska / Szydłowska)

 

„Pamiętam Barbarę”. Trwa akcja zbierania wspomnień o kultowej przestrzeni

W związku z podwójnym jubileuszem przez cały maj trwa akcja poszukiwania wspomnień o Barbarze. Anonimowe listy wrzucać można do specjalnej skrzynki zlokalizowanej w Barbarze (a przy okazji skosztować kremu sułtańskiego) lub przesyłać mailowo na adres: pamietambarbare@instytutkultury.pl . Zebrane opowieści publikowane będą na stronie internetowej Wrocławskiego Instytutu Kultury oraz podczas spotkań poświęconych historii Barbary. Dodatkowo artystka Olga Budzan, rezydentka projektu MagiC Carpets, stworzy inspirowaną nimi tkaninę artystyczną, która jesienią zawiśnie przy ul. Świdnickiej 8B.

 

Wszystkie wydarzenia w ramach urodzin Barbary są bezpłatne, na część z nich obowiązują zapisy. Pełny program majowego jubileuszu i formularz rejestracyjny dostępne są na stronie:www.instytutkultury.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)