Komunikacja miejska z sercem – defibrylatory AED w pojazdach MPK Wrocław

dzisiaj, 7 godz temu 0

We Wrocławiu bezpieczeństwo to nie slogan — to realne działanie. Wyposażenie pojazdów MPK Wrocław w defibrylatory AED to kolejny element programu „Bezpieczny Wrocław”, w ramach którego miasto dostarcza specjalistyczny sprzęt, szkoli i edukuje. Od teraz pomoc będzie jeszcze bliżej — w tramwaju, autobusie czy radiowozie MPK.

„Bezpieczny Wrocław” to kompleksowy program Urzędu Miejskiego, który stawia na praktyczne działania: szkolenia z pierwszej pomocy, ćwiczenia w szkołach, wydarzenia edukacyjne i montaż defibrylatorów AED w przestrzeni publicznej. Wrocław pokazuje, że nowoczesne miasto dba nie tylko o komfort, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo ludzi — i robi to razem z mieszkańcami.

MPK Wrocław stawia na bezpieczeństwo pasażerów 

MPK Wrocław wprowadza nowy standard bezpieczeństwa w komunikacji miejskiej. Od teraz każdy nowy pojazd tramwaj czy autobus który wyjedzie na wrocławskie ulice, będzie wyposażony w defibrylator AED, czyli urządzenie, które może uratować życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Równolegle defibrylatory montowane są także w pojazdach modernizowanych pierwsze pojawią się już w odświeżonych tramwajach Skoda 19T. Jak podkreśla Witold Woźny, prezes MPK Wrocław, to nie jednorazowa akcja, ale element szerokiej wizji budowania komunikacji miejskiej, która nie tylko przewozi pasażerów, ale także realnie zwiększa bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej.

„Wszystkie nasze radiowozy Nadzoru Ruchu od dawna są wyposażone w AED. Ich załogi, przeszkolone w udzielaniu pierwszej pomocy, wielokrotnie były pierwsze na miejscu zdarzenia i ratowały życie pasażerom. Teraz idziemy dalej dzięki AED w tramwajach i autobusach nasi kierowcy i motorniczowie, którzy także przechodzą pogłębione szkolenia, będą mogli działać jeszcze szybciej i skuteczniej” zaznacza prezes Woźny.

MPK Wrocław przypomina, że bezpieczeństwo w transporcie publicznym to coś więcej niż standardy techniczne to także gotowość do działania i realna odpowiedzialność za pasażerów. Dlatego przewoźnik szkoli pracowników w zakresie pierwszej pomocy oraz sukcesywnie doposaża flotę również autobusy elektryczne, które jeszcze nie miały takich rozwiązań w specyfikacji, zostaną uzupełnione o AED. Dzięki tym rozwiązaniom każdy nowy pojazd MPK będzie od pierwszego dnia gotowy, by w razie potrzeby stać się realnym ogniwem w łańcuchu ratunkowym.

Bezpieczeństwo zaczyna się od ludzi i wsparcia miasta

Wrocław od lat udowadnia, że inwestycja w nowoczesną komunikację to nie tylko nowy tabor, ale przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo ludzi. Dlatego w realizację tego projektu zaangażowani są również Radni Rady Miejskiej Wrocławia, którzy wspierają pozyskiwanie środków na kolejne urządzenia AED i rozwój programu powszechnego dostępu do defibrylacji.

— „Wrocławska Lewica dowozi razem z MPK zaznacza Dorota Pędziwiatr, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Wrocławia Pomysł wprowadzenia defibrylatorów AED do pojazdów MPK jest częścią szerszego pakietu ds. bezpieczeństwa, bo to właśnie o bezpieczeństwo i komfort mieszkańców Wrocławia chcemy dbać. Bardzo się cieszę i jestem dumna, że już w tym roku zaczynamy to wdrażać — tak, by już wkrótce tak wyposażonych pojazdów było dużo więcej”.

To właśnie poprawka do budżetu miasta, zgłoszona przez radnych Nowej Lewicy, zagwarantowała środki na zakup defibrylatorów do tramwajów i autobusów MPK Wrocław. Dzięki temu dzisiejszy standard bezpieczeństwa we wrocławskim transporcie publicznym to już nie tylko plan — to realne wsparcie i większe szanse na ratunek w sytuacjach krytycznych.

— „Co czwarty obywatel to osoba po 65. roku życia — a to właśnie seniorzy są grupą największego ryzyka podkreśla Anna Kołodziej, radna Rady Miejskiej Wrocławia Dlatego tak ważne jest, by defibrylatory były dostępne wszędzie tam, gdzie mogą uratować życie. Coraz częściej jednak zawały dotykają także młodych ludzi — dlatego musimy być przygotowani wszyscy i na wszystko”.

AED – jak to działa i dlaczego jest tak ważne?

Defibrylator AED to proste w obsłudze urządzenie, które przez polecenia głosowe dokładnie prowadzi osobę udzielającą pomocy w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa w połączeniu z defibrylacją w ciągu 3–5 minut od utraty przytomności znacząco zwiększa szanse przeżycia. Jak tłumaczy Paweł Gawłowski, Ratownik Medyczny, nawet 70% nagłych zatrzymań krążenia możemy leczyć defibrylacją.

— „Używanie defibrylatora AED jest naprawdę proste — te urządzenia są intuicyjne, podają jasne komunikaty głosowe i graficzne, a piktogramy prowadzą nas krok po kroku, nawet jeśli nie mamy dużej wiedzy medycznej — wyjaśnia — Co ważne, ich użycie jest w pełni bezpieczne — zarówno dla osoby poszkodowanej, jak i dla tego, kto udziela pomocy. To urządzenie naprawdę ratuje życie, a taka mobilna siatka AED w pojazdach komunikacji miejskiej będzie olbrzymim wsparciem i znacząco poprawi bezpieczeństwo wszystkich, którzy odwiedzają nasze miasto”.

Jak podkreśla Ratownik, każda minuta opóźnienia zmniejsza szanse na skuteczne ratowanie o około 10%, dlatego pomoc udzielana przez świadków zdarzenia jest kluczowa. Zawsze warto więc przełamać barierę strachu — bo najważniejsze są te pierwsze minuty i odwaga, by działać.

Bezpieczeństwo zaczyna się od nas

— „Defibrylatory w komunikacji miejskiej to kolejny, bardzo ważny krok, w ramach programu „Bezpieczny Wrocław”, poprzez który na bardzo szeroką skalę prowadzimy liczne akcje edukacyjne, ale też praktyczne — mówi Joanna Bisiecka-Szymczak, koordynatorka programu „Bezpieczny Wrocław” — We współpracy ze służbami wyposażamy przestrzeń miejską w defibrylatory właśnie po to, aby każdy mieszkaniec mógł z tych urządzeń skorzystać w każdej chwili zagrożenia życia. Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa, dlatego stawiamy na współprace i gotowość”.

Miasto, wraz z przewoźnikiem, zapowiada, że to dopiero początek dalszych działań, mających na celu przybliżenie mieszkańcom idei bezpieczeństwa, wzajemnej troski i odpowiedzialności.

 „Dla nas bezpieczeństwo to nie hasło — to praktyka i zobowiązanie. Chcemy, żeby komunikacja miejska we Wrocławiu była czymś więcej niż transportem. To także gwarancja, że jeśli wydarzy się coś nieprzewidzianego, nasi pracownicy będą mogli działać szybko, świadomie i skutecznie podsumowuje Witold Woźny — Każdy pasażer musi mieć pewność, że jest w dobrych rękach. A my chcemy być tam, gdzie w razie potrzeby liczy się każda sekunda”.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)