Marszałkowie apelują do rządu ws. Odry

wczoraj, 9 godz temu 113 0

Marszałkowie województw śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego oraz zachodniopomorskiego podpisali dziś wspólny apel do rządu RP. Jego tematem jest zwiększenie puli finansowej przeznaczonej na inwestycje wodno-ściekowe w dorzeczu Odry. Ze wstępnych szacunków wynika, że tylko na terenie województwa dolnośląskiego potrzeba minimum 13 miliardów złotych na kompleksowe inwestycje z zakresu gospodarki wodno-ściekowej.
 
- Dziś koncentrujemy się na sprawach Odry. Tylko na dolnym Śląsku potrzebujemy 13 miliardów złotych na niezbędne inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową. Sami nie jesteśmy sobie w stanie poradzić z tym wyzwaniem. Dziękuję marszałkom z sąsiednich regionów za przystąpienie do tej wspólnej inicjatywy – mówi marszałek Paweł Gancarz.
 
- W latach 2023 i 2024 na całej długości Odry przeprowadzano badania zlecone przez samorządy. Badaliśmy stan Odry w całym jej przebiegu i ich wynik nie jest zadowalający. Czynniki które zaważyły o wystąpieniu niedawnej katastrofy ekologicznej nadal występują. Jeśli chcemy ograniczyć prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia takiej katastrofy musimy uporządkować sytuację wodno-ściekową – zauważa prof. Krzysztof Lejcuś z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
 
Parametry biologiczne i fizycznochemiczne Odry mają obecnie znacznie podwyższone wartości. Mowa m.in. o wysokim zasoleniu i mętności, które wynikają z masy ścieków oczyszczonych i nieoczyszczonych zrzucanych bezpośrednio do rzeki. Obecnie obowiązująca ustawa z lipca 2023 r. o rewitalizacji rzeki Odry pomija kluczowy cel - doprowadzenie do możliwości jej samooczyszczenia się. W tym obszarze najważniejsze jest zmniejszenie ilości substancji biogennych w wodzie oraz poprawa stanu rzek zasilających Odrę.
 
Zanieczyszczenia komunalne stanowią około 30 procent wszystkich nieczystości Odry i mają istotny wpływ na jej stan. Dlatego też, w związku z planowaną nowelizacją ustawy o rewitalizacji Odry, marszałkowie nadodrzańskich województw wypracowali wspólny apel do Rządu RP. Jego projekt został zaakceptowany przez marszałków województw: śląskiego, opolskiego, lubuskiego oraz zachodniopomorskiego, a uroczyste podpisanie nastąpiło dzisiaj podczas spotkania we wrocławskim Odra Centrum.
 
Dokument jest efektem współpracy międzyregionalnej rozpoczętej w sierpniu 2022r. Pierwszym krokiem było podpisanie porozumienia, dzięki któremu powstał zespół ekspercki ds. opracowania programu odbudowy ekosystemu rzeki Odry.  W kwietniu 2023 w Cigacicach podpisano memorandum na rzecz Odry, powołując do życia międzyregionalny sojusz dla ratowania rzeki. Dzięki niemu powstało 20 stacji badania wody, a samorząd województwa dolnośląskiego w ciągu dwóch lat przeznaczył na badania prawie 300 tysięcy złotych.
 
- Jakość wody w Odrze jest zła. Bez systemowego podejścia i wsparcia rządu nie poradzimy sobie z tą sytuacją. Jesteśmy zdeterminowani, aby walczyć o Odrę, ale potrzebujemy do tego nowoczesnej infrastruktury. Potrzebujemy modernizacji oczyszczalni ścieków, wybudowania ponad 3 tysięcy kilometrów sieci kanalizacyjnej i stacji uzdatniania wody. To pozwoli poprawić jakość życia mieszkańców, ale jednocześnie zadbać o środowisko naturalne - dodaje Natalia Gołąb, członkini zarządu województwa Dolnośląskiego.
 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)