Odszkodowanie za uraz kręgosłupa – co należy wiedzieć?

dzisiaj, 10 godz temu

Uraz kręgosłupa to powszechne następstwo wypadków samochodowych, które na dobre wpisały się w rzeczywistość na polskich drogach. Nierzadko na skutek gwałtownego zderzenia pojazdów dochodzi do uszkodzenia któregoś z odcinków kręgosłupa, a nawet jego złamania. Taki uraz bywa nieodwracalny w skutkach, czasem nawet stanowiąc bezpośrednie zagrożenie dla życia poszkodowanego. Uszkodzenia w obrębie kręgosłupa bardzo często dotyczą odcinka szyjnego („whiplash”), zaś do poważnych urazów należy przede wszystkim uszkodzenie rdzenia kręgowego, skutkujące porażeniem bądź niedowładem kończyn. Osoba poszkodowana, która doznała urazu kręgosłupa w wypadku, ma prawo dochodzenia szeregu świadczeń odszkodowawczych. Katalog roszczeń jest obszerny, jednak kwestią wzbudzającą największe zainteresowanie jest przede wszystkim odszkodowanie za uraz kręgosłupa.

Jak ubiegać się o odszkodowanie za uraz kręgosłupa?

Chcąc uzyskać odszkodowanie za uraz kręgosłupa, w pierwszej kolejności należy zgłosić ubezpieczycielowi szkodę, jaka była jego przyczyną. Zazwyczaj wniosek o odszkodowanie dostarcza się do zakładu ubezpieczeń, w którym to sprawca zdarzenia miał wykupioną polisę odpowiedzialności cywilnej, jednak może być to również zakład, w którym miało się wykupioną polisę prywatną. Do wniosku koniecznie należy dołączyć dokumentację medyczną oraz rachunki za leczenie i odbyte zabiegi rehabilitacyjne – bez nich trudno będzie dowodzić realnych rozmiarów szkody. Odszkodowanie za uraz kręgosłupa powinno pokryć koszty obejmujące m.in.:

  • operacje i zabiegi;
  • rehabilitację oraz opiekę pielęgnacyjną;
  • dojazd do placówek medycznych;
  • zakup leków i sprzętu medycznego.

Oszacowanie odszkodowania za uraz kręgosłupa to złożony proces. To, jak wysoka będzie kwota świadczenia jest ściśle uzależnione od tego, jaki procent uszczerbku na zdrowiu zostanie przyznany w danej sytuacji. Inną kwotę otrzyma osoba, u której stwierdzono uszkodzenie kręgosłupa z ograniczeniem ruchomości, lecz bez zniekształcenia kręgów, a inne poszkodowany z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Odszkodowanie za drobne urazy, pęknięcia czy nawet złamania może sięgać kilku tysięcy złotych, w momencie gdy trwałe uszkodzenie rdzenia jest w stanie wiązać się ze świadczeniem rzędu nawet kilkuset tysięcy.  W ocenie własnego uszczerbku na zdrowiu pomóc może tabela stanowiąca załącznik do rozporządzenia ministra MpiPS, która dostępna jest między innymi na stronie www.aif.com.plAIF Kancelaria od lat pomaga swoim klientom w uzyskiwaniu odszkodowań, w tym także świadczeń związanych z urazem kręgosłupa. Kiedy warto powierzyć swoją sprawę w ręce specjalistów? Wyróżniamy kilka takich sytuacji...

Odmowa lub zbyt niskie odszkodowanie? Złóż odwołanie z pomocą kancelarii prawnej

Poszkodowany może doświadczyć sytuacji, w której towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi mu wypłaty odszkodowania – bądź zaproponuje rażąco niską kwotę, niewspółmierną do skutków samej szkody. W takim wypadku dobrze jest złożyć odwołanie, wnioskując o ponowne rozpatrzenie sprawy. Może jednak okazać się, że kolejna decyzja również okaże się niesatysfakcjonująca; w takiej sytuacji nie należy się poddawać. Zamiast odpuszczać, warto skierować sprawę na drogę sądową. Praktyka pokazuje, że wyroki zapadające w tego rodzaju sprawach nierzadko są naprawdę korzystne dla osób poszkodowanych. Nierzadko osoby będące w tego rodzaju sytuacji decydują się na skorzystanie z pomocy doświadczonej kancelarii prawnej, specjalizującej się w sprawach odszkodowawczych, w ramach której specjaliści zajmują się zarówno negocjacjami, jak i reprezentują swoich klientów przed sądami. Uszkodzenie kręgosłupa stanowi zwykle poważny uraz, którego skutki mogą znacząco utrudnić funkcjonowanie nawet do końca życia. Między innymi z tego powodu warto dowodzić swoich roszczeń – nawet jeżeli wiązałyby się one z procesem sądowym.