Ogłoszono program Roku Pojednania
Projekty kulturalne, edukacyjne, naukowe, wystawiennicze, koncerty, widowiska plenerowe i artystyczne, działania społeczne, partycypacyjne, budowanie dobrych relacji, program grantowy – w tym wszystkim wrocławianie będą mogli uczestniczyć w ramach Roku Pojednania. Niespotykana skala wydarzeń oraz nowatorska forma upamiętnienia trzech rocznic: zakończenia II wojny światowej i włączenia Wrocławia do Polski, Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich ze słowami „przebaczamy i prosimy o przebaczenie” i powstania „Solidarności” – to wyróżnia Wrocław na tle Polski.
Gdy we wrześniu zeszłego roku Rada Miejska Wrocławia ustanowiła rok 2025 Rokiem Pojednania, przed władzami miasta stanęło zadanie wypełnienia tej rezolucji treścią, która wiązałaby ze sobą trzy rocznice wypadające w tym roku, czyli 80-lecie polskiego Wrocławia, 60. rocznicę Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich ze słynnymi słowami „przebaczamy i prosimy o przebaczenie i 45. rocznicę powstania „Solidarności”,. Ale zamierzenia były jeszcze ambitniejsze – połączyć nie tylko rocznice, ale przede wszystkim wrocławian we wspólnych projektach edukacyjnych, artystycznych, społecznych, naukowych czy upamiętniających ważne momenty z historii. A przy okazji pokazać Polsce wyjątkowość Wrocławia, z którego wyszedł 60 lat temu niezwykły impuls do pojednania polsko-niemieckiego.
Rok Pojednania jest szansą na pokazanie Polsce i Europie Wrocławia jako miasta wyjątkowego. Miasta, które po całkowitej wymianie ludności zostało odbudowane na powojennych zgliszczach w warstwie materialnej, społecznej, naukowej, kulturalnej i duchowej. Opowiadamy o Wrocławiu jako mieście spotkań, dialogu, solidarności i pojednania. Bo to przecież z naszego miasta wyszło poruszające orędzie pojednania ze zdaniem „przebaczamy i prosimy przebaczenie”, które do dzisiaj jest inspiracją dla działań mających na celu leczenie traum po międzynarodowych konfliktach. Wokół tej opowieści zbudowaliśmy niezwykle bogaty program wydarzeń rocznicowych, projektów artystycznych, kulturalnych, edukacyjnych i społecznych. – dr Andrzej Jerie, pełnomocnik Prezydenta Wrocławia ds. obchodów Roku Pojednania, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia
Różnorodność form obchodów Roku Pojednania, które zostały zaprezentowane w Centrum Historii Zajezdnia robi imponujące wrażenie. Na 80-lecie zakończenia II wojny światowej i przyłączenia Wrocławia do Polski – oprócz oficjalnych uroczystości przy pomniku na Cmentarzu Żołnierzy Polskich – organizatorzy zaprosili wrocławian do ułożenia na pl. Wolności napisu „Pokój” z 80 tys. żurawi Senbazuru (w ramach festiwalu Sakura), naukowcy będą dyskutować o dziedzictwie Władysława Bartoszewskiego w 10. jego rocznicę śmierci w kontekście, Fundacja Bente Kahan organizuje na koncert „Modlitwa za siebie – w hołdzie Ofiarom wojen”, a 25 czerwca zobaczymy widowisko „Wrocław przyszłości”.
Na 45-lecie powstania „Solidarności” złożą się uroczystości rocznicowe przy tablicy przy ul. Grabiszyńskiej 184, czyli w miejscu, gdzie w znajdowała się zajezdnia autobusowa MPK, a w niej siedziba Regionalnego Komitetu Strajkowego w sierpniu 1980 roku. Ale obchody obejmą również wernisaż wystawy archiwalnych zdjęć ze strajku w 1980 roku w tej zajezdni, koncert zagranicznej gwiazdy w Hali Stulecia, która przygotuje projekt specjalnie dla wrocławian (nazwa zostanie niedługo ujawniona) czy koncert w Operze Wrocławskiej.
W ramach prezentowania Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich i jego przesłania jako fundamentalnego dokumentu dla zjednoczonej Europy odbędą się pokazy wystawy podróżującej „Pojednanie dla Europy” – najpierw zobaczymy ją w Rzymie, potem w Warszawie, Berlinie i Strasburgu, a od 18 listopada zjechać do Wrocławiu. Tego dnia planowany jest również uroczysty koncert w Narodowym Forum Muzyki i międzynarodowa konferencja naukowa.
Obchody rocznic Roku Pojednania, nie służą samemu odwołaniu się do historii, ale także wyciągnięciu lekcji na przyszłość. Współcześnie, w świecie pogłębiających się podziałów, wrocławskie doświadczenia odbudowy – także społecznej – powojennego miasta, ruchu „Solidarności”, która w bezkrwawy sposób obaliła w naszym kraju komunizm, a także filozofia listu pojednania przygotowanego przez arcybiskupa Bolesława Kominka, są wymiernym wkładem, którym Wrocław może się podzielić się w przestrzeni ogólnopolskiej i międzynarodowej. – dr Radosław Michalski, dyrektor Departamentu Marki Miasta
W ramach miejskiego programu grantowego, który zostanie ogłoszony po Majówce, będzie można aplikować o wsparcie finansowe działań wpisujących się w Rok Pojednania, do czego zachęcał Jarosław Perduta, dyrektor Departamentu Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta Wrocławia.
Szeroka koalicja instytucji i organizacji pozarządowych już prowadzi wspólne działania w ramach Roku Pojednania. A wspiera ją w tych wysiłkach 15-osobowy Komitet Honorowy.
Wszystkie wydarzenia Roku Pojednania są już na stronie rokpojednania.pl, ale lista nie jest zamknięta i koordynujące działania Centrum Historii Zajezdnia zaprasza do zgłaszania przez formularz na stronie swoich inicjatyw.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)