Otwarcie ogrodu WAZZA. Odpoczynek i rekreacja dla seniorów z Dziennego Domu Pomocy na Ciepłej
W środę, 21 maja o godzinie 10 w prowadzonym przez MOPS Dziennym Domu Pomocy Na Ciepłej we Wrocławiu zaprezentowano wyniki współpracy między trzema wrocławskimi uczelniami i seniorami.
Efektem jest zagospodarowanie ogrodu przy dziennym domu, a zwłaszcza wyposażenie go w drewnianą pergolę z ławkami dla osób starszych i miejscami na zielone nasadzenia. W pobliżu budynku powstał również bulodrom, na którym seniorzy rozgrywają turnieje w bule oraz wygodna ścieżka wiodąca wkoło budynku.
Ciekawy jest proces tworzenia ogrodu, ponieważ jest on efektem szerszego projektu WAZZA, czyli Wrocławskich Akademickich Zespołów Zadaniowych, nad którym czuwa, funkcjonujące w strukturach Urzędu Miejskiego, Wrocławskie Centrum Akademickie. WAZZA to zespoły studencko-doktoranckie z różnych uczelni, które wspólnie pochylają się nad problemem miejskim.
Pierwsze takie działania podjęliśmy przy Moście Tumskim, na którym zakochani wieszali kłódki. Przedstawiciele środowisk akademickich zaproponowali nowe rozwiązanie – czerwoną ławeczkę, która znajduje się przy bulwarze Włostowica – jako nową lokalizację dla wieszania kłódek – opowiada Tomasz Janoś, dyrektor Wrocławskiego Centrum Akademickiego.
O przygotowanie ogrodu na Ciepłej zostali poproszeni przedstawiciele trzech wrocławskich uczelni pod okiem Dr inż. Małgorzaty Świąder z Uniwersytetu Przyrodniczego, dr. Krzysztofa Kubaska, Małgorzaty Pawlak-Kubasek i profesora Piotra Jędrzejewskiego z Akademii Sztuk Pięknych oraz dr. Jerzego Łątki z Politechniki Wrocławskiej. Pomysł studentów było konsultowany z seniorami, pracownikami instytucji miejskich, a realizowany we współpracy między innymi z prywatnym sponsorem nawierzchni sportowych z Katowic.
Uroczystemu otwarciu ogrodu towarzyszyła cykliczna impreza, organizowana przez MOPS od 10 lat (a w różnych formach od niemal 30-u), czyli Archipelag Życzliwości na Hubach.
To już 10 lat Archipelagu Życzliwości – mówiła do zgromadzonych Magdalena Wdowiak-Urbańczyk, dyrektorka Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia. – To wspaniałe, integrujące, piękne, jedyne takie we Wrocławiu wydarzenie, gdzie spotykają się młodsi, starsi, osoby z różnych części miasta. Wielkie brawa dla wszystkich, którzy organizują to wydarzenie.
W ramach Archipelagu Życzliwości seniorzy z Dziennego Domu na Ciepłej goszczą seniorów z klubów seniora i innych instytucji wspierających osoby starsze z terenu miasta. Uczestniczą w zawodach sportowych (w tym także zawodów w bule na nowym bulodromie), pokazach tanecznych, pokazach pierwszej pomocy, grach i zabawach. Na uczestników czeka także poczęstunek w formie kawiarenki i grilla. W spotkaniu biorą udział także przedszkolaki z dwóch zaprzyjaźnionych przedszkoli 119 Zielona Łąka i 136 Mały Sportowiec oraz przedstawiciele organizacji i instytucji działających na Hubach i w okolicy. Celem jest integracja środowisk lokalnych, partnerów instytucji i mieszkańców. Archipelag jest też okazją do międzypokoleniowych spotkań: regularnie uczestniczą w nim nie tylko przedszkola, ale także młodzież z Liceum Szkół Mundurowych i oczywiście seniorzy z całego Wrocławia.
Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie. Dziękuję przedstawicielom uczelni, Wrocławskiemu Centrum Akademickiemu, sponsorom, partnerom i pracownikom MOPS, bez których zarówno ogród jak i to wydarzenie nie mogłoby się odbyć – mówił Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.
***
Dzienny Dom Pomocy na Ciepłej działa od lutego 2011, jest w nim 60 miejsc. Jest to jeden z dwóch dziennych domów prowadzonych przez MOPS i jeden z jedenastu w mieście. To miejsce, w którym MOPS udziela seniorom dziennego wsparcia. Prowadzone są tu różne zajęcia terapeutyczne, sportowe, kulturalne. Seniorzy mają w ramach zajęć także posiłek. Przy Ciepłej mieści się także MeetingDem, czyli Centrum Spotkań dla osób z otępieniem oraz ich opiekunów. Aby skorzystać z Dziennego Domu Pomocy trzeba sprawdzić, czy są w nim wolne miejsca, a następnie kontaktować się z Zespołem terenowej Pracy Socjalnej, odpowiedzialnym za rejon, w którym mieszka zainteresowana osoba.
Komentarze (0)