Poznaliśmy 30 Kreatywnych Wrocławia 2025. W tym roku nagrodzono aż 31 wyjątkowych osób
Poznaliśmy laureatów 8. edycji plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia. Wyróżnienie to jest przyznawane inspirującym osobom, grupom, projektom czy inicjatywom. W tym roku Kapituła konkursu wyróżniła nie 30, a 31 osób – wszystko za sprawą specjalnej nagrody Hydropolis, przyznanej z okazji 10-lecia instytucji.
Dzisiejszego wieczora scena Capitolu należała do osób, które swoją kreatywnością, pasją i odwagą wpływają na rozwój Wrocławia. W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło ponad 310 zgłoszeń – to rekord w historii plebiscytu. Kandydatury oceniane były w czterech kategoriach: kultura/sztuka/dizajn, biznes, nauka/technologie oraz społeczeństwo/miasto.
– Wrocław to polska stolica start-upów, przeliczając ich ilość na liczbę mieszkańców jesteśmy absolutnym liderem. O czym to świadczy – to tylko jeden z wyznaczników tego jak wrocławianki i wrocławianie są kreatywni, pomysłowi, przedsiębiorcy. Jak biorą świat w swoje ręce. Ich kreatywność jest widoczna i potrzebna wszędzie – w każdej dziedzinie życia, w każdej branży, w każdej społeczności. Wrocław rozwija się dzięki kreatywnym ludziom - dzisiejsi laureaci pokazują, że przyszłość naszego miasta jest w bardzo dobrych rękach – mówił Michał Młyńczak, wiceprezydent Wrocławia.
– Do tego grona wybieramy wybitnych biznesmenów, artystów, znakomitych lekarzy, społeczników, osoby, które rozsławiają Wrocław na świecie. Zależało nam również na tym, by wyróżnić tych, którzy robią wielkie rzeczy dla swojej małej społeczności – dla osiedla, ulicy, sąsiadów. Do tej edycji zgłoszono rekordową liczbę nominacji – i naprawdę trudno było wybrać tylko 30 laureatów – mówi Mariola Szczyrba, z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, organizator plebiscytu.
Nagroda specjalna Hydropolis – dla ambasadorki ekologii
W tym roku grono zwycięzców zostało powiększone o jedną osobę – wszystko za sprawą nagrody specjalnej przyznanej z okazji 10-lecia Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis. Hydropolis to jedyne takie miejsce w Polsce – multimedialne centrum, które łączy nowoczesne technologie z edukacją i wrażliwością na ekologię. Odwiedziło je już blisko 3 miliony gości.
– Hydropolis jest największym przejawem misji edukacyjnej MPWiK, ale z pewnością nie jedynym – przyznał podczas gali Witold Ziomek, prezes MPWiK Wrocław, spółki wodociągowej, do której należy Hydropolis. – Prowadzimy z dużym sukcesem m.in. kampanię #PijKranówkę, której celem jest przekonanie mieszkańców do wyboru kranówki jako wody do picia na co dzień, a także do rezygnacji z plastiku. Stąd chcieliśmy nagrodzić osobę pochodzącą z Wrocławia, która także poświęca się edukacji ekologicznej i będzie naszym ambasadorem.
Sylwia Majcher, laureatka nagrody, jest edukatorką ekologiczną, dziennikarką, autorką kilku książek, w tym bestsellera: „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku”. Regularnie, w gazetach, radiu i telewizji, opowiada o kwestiach związanych z niemarnowaniem żywności, ochroną środowiska i racjonalnym wykorzystywaniu zasobów planety. Od lat zaangażowana jest w edukacyjne akcje społeczne.
- W mojej edukacyjnej działalności każda kropla drąży skałę - mówiła Sylwia Majcher. - Dziękuję i gratuluję wszystkim laureatom. To daje ogromną nadzieję – ile dobrych rzeczy dzieje się we Wrocławiu w zakresie niemarnowania i ekologii.
Laureaci 30 Kreatywnych Wrocławia 2025
KATEGORIA BIZNES
• Njord Energy
Ich latawce zamieniają wiatr w prąd. Przekształcają energię wiatrową w elektryczną. Wrocławska firma Njord Energy ma szansę jako pierwsza na świecie wprowadzić to rozwiązanie na rynek.
• Kamil Paśko
Biznesmen z doświadczeniem, który dziś pomaga początkującym przedsiębiorcom. Przez ponad 10 lat prowadził i rozwijał projekty IT. Jest jednym z założycieli Stowarzyszenia Startup Founders, które wspiera założycieli startupów z całej Polski.
• Tomasz Chołast
Startupowiec, radny osiedlowy i tata. Człowiek orkiestra, który kreatywność ma wpisaną w DNA. Pomysłodawca i współzałożyciel serwisu zrzutka.pl, drugiego co do wielkości serwisu crowdfundingowego w Polsce.
• Serotonina
Serotonina jest dziełem młodego małżeństwa – Pauliny i Andrzeja Sawickich. To jedyna taka manufaktura we Wrocławiu, produkująca sery i nabiał rzemieślniczy. Są one wytwarzane ręcznie bez przemysłowej linii produkcyjnej, wyłącznie z naturalnych składników.
- Chciałam podziękować za to, że doceniono także takie działalności jak nasza – lokalne, wrocławskie, małe. Cieszę się, że małe firmy również są zauważane i nagradzane - mówiła Paulina Sawicka.
• Brodatego 11 - Inny Dom Handlowy
Brodatego 11 mieści się na Nadodrzu, ale mieszkańcy całego Wrocławia znajdą tu przedmioty, które otrzymały drugie życie. Bartek Strzelecki, właściciel tego miejsca, który sam nazywa siebie „wrocławskim sklepikarzem”, uważa, że „nie zbiedniejemy, jeśli będziemy posiadać mniej”. W myśl zasady „zero waste”.
• Magdalena Surowiec
Jest kreatywna i ma na to kwity. Przedsiębiorczyni i partnerka w funduszu Venture Capital. Wrocławianka, która dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą z ekosystemem startupowym, wspierając przyszłych przedsiębiorców na ich drodze do sukcesu. Mediatorka rodzinna oraz szkoleniowiec.
• Mateusz Podbielski
Przedsiębiorca, wizjoner i lider społeczny. Skupia się na tworzeniu innowacyjnych przedsiębiorstw, wspieraniu edukacji technologicznej i budowaniu mostów między światem biznesu i nauki. W swojej karierze realizował projekty w kilkunastu europejskich miastach, ale – jak mówi - to Wrocław jest dla niego miejscem ludzi kreatywnych i odważnych, w którym spotykają się ze sobą wiedza, otwartość i łatwość współpracy.
• Sylwia Leśniewska
Modystka z 30-letnim stażem. Ma we Wrocławiu swój salon kapeluszy, który przyciąga klientów z najdalszych zakątków Polski. Projektowanie nakryć głowy to nie tylko jej zawód, ale przede wszystkim wielka pasja. Kapelusze zaprojektowane przez panią Sylwię często można podziwiać na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych Partynice, ale również na scenie Capitolu.
KATEGORIA KULTURA/SZTUKA/DIZAJN
• o!drakapela
Nazywają siebie „muzykantami”. Robią „najudańsze draki muzyczno-ludyczne nad Odrą”. Można ich spotkać w Kalamburze przy Kuźniczej, w parku Tołpy i na podwórkach Nadodrza. Grają trochę miejsko, trochę wiejsko, a na pewno nadodrzańsko i wrocławsko.
• Gosia Kulik
Rysowanie ma w genach. Graficzka, malarka, ilustratorka, autorka komiksów i powieści graficznych. Rysowanie to jej sposób komunikowania się ze światem. Do obrazu dodaje słowa. Obserwuje. I tworzy opowieści. O Wrocławiu, Dolnym Śląsku, teatrze, chorobach, powodzi, ludziach – o życiu. Bo, jak mówi, jest artystką o antropologicznym zacięciu, zafascynowaną zwykłym życiem i… słowami.
• Emose Katarzyna Uhunmwangho
Publiczność ją kocha, nie ma reżysera, który nie chciałby jej do swojej obsady. Emose Katarzyna Uhunmwangho to artystyczny diament Wrocławia, gwiazda Teatru Muzycznego Capitol. W każdej roli, nawet drugoplanowej, świeci jasnym blaskiem. Czy to jako Hekate w „Makbecie”, Frederika w „Mocku”, pasażerka szalonego autobusu w „Priscilli, Królowej Pustyni”, czy zabawna Frank w „Złotych płytach”.
• Paweł Piotrowicz
Zajmuje się muzycznym i undergroundowym dziedzictwem Wrocławia. Autor dwóch najważniejszych obecnie książek o wrocławskiej niezależnej scenie muzycznej w latach 1979–2000, wydaje archiwalne płyty wrocławskich zespołów, jak Miki Mousoleum czy Kormorany. Teraz przygotowuje tom „Wrocławska niezależna scena muzyczna. Miejsca i ludzie”. Będzie poświęcona klubom oraz ludziom animującym kulturę w latach 80. i 90.
– To wyróżnienie jest dla mnie szczególnie cenne, bo wszystko, co związane z Wrocławiem, budzi we mnie bardzo silne emocje. Te emocje są dla mnie motorem napędowym do działań, które podejmuję w ramach wrocławskiej niezależnej sceny muzycznej - mówił Paweł Piotrowicz.
• Teatr KAMBAK
Ludzie, dla których teatr to dom, misja, pasja i życie. Wierzą, że każdy, kto ma talent, wyobraźnię i pasję, ma prawo do bycia nie tylko odbiorcą kultury, ale także jej twórcą. Osoby z niepełnosprawnościami również i nie chodzi tu o terapię przez sztukę, lecz o bycie artystą przez duże A.
– Dziękujemy za docenienie naszej ciężkiej pracy – zespołu, rodziny, przyjaciół i ludzi wielkiego serca, którzy wspierają nas każdego dnia. Cieszymy się, że praca zawodowego integracyjnego Teatru Kambak i twórczość artystów z niepełnosprawnościami zostały zauważone i docenione - mówiła Agata Obłąkowska-Mazurkiewicz, dyrektorka artystyczna Teatru KAMBAK
• Toma Bensari - Bensari Ébénistes
Mistrz stolarski i projektant. Prawnik z wykształcenia, gitarzysta z pasji, przedsiębiorca, prezes korporacji – mowa o jednej osobie, która zostawiła to wszystko i zajęła się stolarstwem. Dziś meble kolekcjonerskie Toma Bensari są rozpoznawalne daleko poza Wrocławiem, m.in. w Ameryce, a mistrz uczy tradycyjnego rzemiosła w pracowni na ul. Krakowskiej.
• Ensemble Kompopolex
Zespół zajmuje się wykonywaniem muzyki współczesnej. Grają na instrumentach, kontrolerach, obiektach, nawet na… własnych ciałach. Ensemble Kompopolex stał się w ostatnich kilku latach ambasadorem nie tylko polskiej muzyki nowej, ale i Wrocławia, zwłaszcza, że członkowie zespołu występują na prestiżowych imprezach, jak Festival Mixtur w Barcelonie, Warszawska Jesień, czy Festiwal Sacrum Profanum w Krakowie.
KATEGORIA NAUKA/TECHNOLOGIA
• Prof. Tomasz Niedzielski
Specjalista w zakresie geoinformatyki i hydroinformatyki, który profesorem tytularnym został w wieku 38 lat. Naukowiec Uniwersytetu Wrocławskiego zaprzągł nauki ścisłe do pomocy służbom ratowniczym. System wyszukiwania ludzi z użyciem dronów, opracowany przez zespół pod jego kierunkiem, jest na wyposażeniu GOPR-u i służb ratunkowych w wielu krajach europejskich, a nawet w Azji. Prof. Niedzielski kierował też pracami nad przygotowaniem systemu prognozowania hydrologicznego, który pozwala przewidzieć powódź.
• Prof. Joanna Rymaszewska
Jest lekarzem psychiatrą – kieruje Katedrą Neuronauk Klinicznych na Wydziale Medycznym Politechniki Wrocławskiej. Pasjonuje się zdrowiem mózgu, bada zwłaszcza metody neurostymulacji oraz problemy psychiczne w starszym wieku. To dzięki niej powstał Dzienny Dom Pomocy „Na Ciepłej” – wyjątkowe miejsce dla osób z demencją i ich rodzin.
• Prof. arch. Małgorzata Chorowska
Pracuje na Politechnice Wrocławskiej na Wydziale Architektury. Najbardziej dumna jest z konserwacji ruin wrocławskiego zamku piastowskiego na Ostrowie Tumskim. Z kolei największym zaskoczeniem w jej pracy okazała się średniowieczna synagoga, jedna z największych i najstarszych w Polsce, której ślady pani profesor odkryła przy ul. Szewskiej.
• Paweł Gawrychowski
Od wielkich teorii po medale mistrzostw świata w programowaniu. Pracownik naukowy Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalizuje się w informatyce teoretycznej. Jest wrocławianinem z urodzenia, absolwentem „czternastki” i informatyki na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie zrobił także doktorat. Trenuje mistrzów - w 2005 r. na światowych mistrzostwach w programowaniu zespołowym w Szanghaju drużyna Uniwersytetu Wrocławskiego zdobyła srebrny medal. To był ich pierwszy duży sukces.
• Koło Naukowe Technologii Innowacyjnych Rapid Troopers
Studiują na Politechnice Wrocławskiej, przeważnie na Wydziale Mechanicznym, i fascynują się technologią druku 3D. Koło Naukowe Technik Przyrostowych Rapid Troopers to 29-osobowe grono młodych inżynierów, którzy mają już na swoim koncie sukcesy o zasięgu światowym.
• Projekt P4Health
Naukowcy z Łukasiewicz – PORT na wrocławskich Praczach Odrzańskich podjęli się znalezienia skuteczniejszych terapii na nowotwory i choroby układu nerwowego. I zdobyli na to 15 mln euro we flagowym programie Unii Europejskiej wspierającym rozwój doskonałości naukowej. Dopiero wystartowali z projektem, a już obiecują, że świat usłyszy o jego efektach. I o Wrocławiu.
• Prof. Roman Przybylski
Znakomity kardiochirurg, wychowanek profesorów Zbigniewa Religii i Mariana Zembali. Przeprowadził transplantację serca u ponad pół tysiąca osób. Ponadczterdziestoletnia kariera lekarska kardiochirurga to spełnienie jego dziecięcych marzeń - jako kilkulatek trafił do szpitala na oddział neurochirurgii. A praca lekarzy zrobiła na nim takie wrażenie, że sam postanowił zostać chirurgiem.
KATEGORIA SPOŁECZEŃSTWO/MIASTO
• Maciej Koła
Maciej Koła to twórca i organizator projektu Gastro Miasto - cyklu gastronomicznych imprez plenerowych, który od 2018 r. doczekał się już 29. edycji (a kolejnych pięć zaplanowano w 2025 r.). Odbywał się już w pięciu różnych lokalizacjach, gromadząc przy tym ponad 400 różnych wystawców, jak restauracje, winnice, browary, serowarnie oraz producenci żywności.
• Stowarzyszenie Krynolina
Kochają stroje historyczne i uczą szacunku do tradycji. Same szyją swoje suknie, a ręczne wykonanie jednej obszernej krynoliny potrafi zabrać nawet 3 miesiące. Wszystko po to, aby poczuć się, jak w XVIII czy XIX wieku i edukować żyjących w XXI wieku ludzi, jak ważną rolę pełniła moda w minionych czasach. W tym roku członkinie i członkowie Stowarzyszenia „Krynolina” będą hucznie świętować jubileusz 10-lecia istnienia. Stowarzyszenie powstało na Śląsku (pod Pszczyną), lecz dzisiaj najwięcej członków ma we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku i udziela się na wielu imprezach, m.in. podczas uroczystego otwarcia Bastionu Sakwowego.
• Fundacja FizjoTRIterapia. Follow your dreams
Dzięki nim dzieci z niepełnosprawnościami mogą być jak Ironmeni. Fundacja organizuje dla nich wydarzenia sportowe. Tandemy dziecko plus opiekun biorą udział nawet w maratonach i triathlonach. Najsłynniejszym wydarzeniem organizowanym pod szyldem Fundacji jest coroczny Bieg Parami w parku Szczytnickim.
• Tomasz Sielicki
Ratuje zabytki i bada lokalną historię. Od kilkunastu lat zajmuje się dziejami rodzinnego miasta. W 2022 roku odnalazł oryginalną barokową figurę Neptuna z placu Nowy Targ. Pisze i wydaje książki o Wrocławiu. Jest jednym z pionierów ratowania zabytkowych tramwajów i autobusów w naszym mieście. Sam na co dzień pracuje w MPK Wrocław jako motorniczy.
• Piotr Kaszuwara
Ratuje ludzi i walczy z kremlowską propagandą. Jest dziennikarzem i korespondentem wojennym. Od 2022 roku prowadzi Fundację UA Future zaangażowaną w ratowanie ludzkiego życia na linii frontu w Ukrainie. Założył także think tank PostPravda.info przeciwdziałający rosyjskiej dezinformacji. W 2022 roku przekroczył ukraińską granicę jako dziennikarz. Nie po raz pierwszy. Wojnę w Donbasie relacjonował od 2016 (m.in. dla Polskiego Radia, Onetu i Radia 357).
• Fundacja Animada – CAL Koznanów
„Kozanów – moje miejsce” – koszulki z takim napisem noszą z dumą. Anna Jantas, Ewelina Armada i Maja Boreczek z wrocławskiej Fundacji Animada tworzą niesamowite kozanowskie trio i z pasją prowadzą na swoim osiedlu Centrum Aktywności Lokalnej, miejsce wypełnione ludźmi, pełne pozytywnej energii. Podczas zagrożenia powodziowego zorganizowały Sąsiedzki Wolontariat, do którego zgłosiło się ponad 150 osób.
• Grupa RATUJ
Grupa RATUJ to stowarzyszenie działające na rzecz zwierząt: niosą doraźną pomoc skrzywdzonym i zaniedbanym psom i kotom, jeśli trzeba - leczą je i łagodzą ich traumy, a potem szukają dla nich kochających domów. W 2020 roku GRUPA RATUJ wyremontowała azyl przy ul. Krzemienieckiej, do którego trafiają zwierzęta z interwencji. W ubiegłym roku, po długim remoncie, otworzyła przy ul. Rędzińskiej pierwszy w Polsce Dom dla Skrzywdzonych Zwierząt.
• Filip Heliasz
Założyciel fanpage na Facebooku „Wrocław – Inwestycje budowlane”. Organizuje spacery, podczas których pokazuje perły miejskiej architektury i najnowsze inwestycje. To, co robi, doceniają internauci, a jego posty mają milionowe zasięgi.
Komentarze (0)