Stypendia za wybitne osiągnięcia dla pięciu wspaniałych z UMW

wczoraj, 23 godz temu 198 0

Minister zdrowia przyznała stypendia dla studentów za znaczące osiągnięcia naukowe i sportowe. W gronie stypendystów z 9 uczelni medycznych w Polsce znalazło się pięcioro studentów z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu: Kamila Florek, Katarzyna Rakoczy, Dorota Bęben, Maciej Tota i Laura Jonderko.

Rektorzy uczelni medycznych przedstawili ministrowi 110 wniosków o przyznanie stypendium. Oceniali je eksperci zespołu doradczego składającego się z pracowników naukowych uczelni medycznych. W roku akademickim 2024/2025 minister zdrowia przyznała w sumie 48 stypendiów dla studentów za znaczące osiągnięcia, w tym 47 za osiągnięcia naukowe i 1 za osiągnięcia sportowe.

Stypendia były oceniane metodą punktową uwzględniającą jakość prezentowanych prac, w tym ich innowacyjność naukowo-badawczą oraz wkład autorski. W przypadku osiągnięć sportowych najwyżej oceniane były osiągnięcia uzyskane w rywalizacji mistrzostw świata i Europy w sportach olimpijskich i paraolimpijskich. Wyróżnienia dla studentów UMW zostały przyznane za osiągnięcia naukowe.

Kamila Florek, Wydział Lekarski

Kamila jest przewodniczącą Studenckiego Koła Naukowego Kardiologii Inwazyjnej przy Instytucie Chorób Serca, członkinią komisji ds. dydaktyki Samorządu Studentów.

Działalność naukową w obszarze kardiologii zaczęła w SKN, realizując projekty dotyczące metod modyfikacji zmian miażdżycowych w tętnicach wieńcowych pod opieką prof. Piotra Küblera i dr Wojciecha Zimocha. Prof. Kübler jest opiekunem naukowym indywidualnego toku studiów z zakresu kardiologii, który Kamila realizuje od czwartego roku studiów. Uczestniczy również w projekcie z zakresu wykorzystania sztucznej inteligencji w ocenie istotności zwężeń w tętnicach wieńcowych.

Kamila interesuje się niewydolnością serca, szczególnie u pacjentów w zaawansowanym jej stadium. Bierze udział w projekcie realizowanym pod kierownictwem dr. Mateusza Sokolskiego „Wpływ mikrobioty jelitowej i jej metabolitów na nasilenie procesów zapalnych oraz komórkowe odrzucanie przeszczepu u pacjentów poddawanych ortotopowej transplantacji serca”.

Poza zaangażowaniem w działalność naukową stypendystka brała udział w wymianach klinicznych i naukowych w ośrodkach na Cyprze, w Niemczech oraz w Kanadzie.

Medyczne plany na przyszłość wiąże z sercem, pracą kliniczną i naukowo-badawczą.

Katarzyna Rakoczy, Wydział Lekarski

Katarzyna interesuje się onkologią, psychoonkologią, chorobami zakaźnymi, wakcynologią, a poza medycyną, poezją i podróżami.

W jej wniosku znalazło się 12 artykułów naukowych o różnorodnej tematyce, w zdecydowanej większości powiązanych z onkologią, np. na temat związku różnych rodzajów stresu z karcynogenezą, zastosowania waniliny i luteoliny w terapiach onkologicznych, czy też immunologicznych zależności kształtujących obraz nowotworów ginekologicznych. Są też artykuły odbiegające od onkologii np. praca przedstawiająca medycynę jako inspirację dla literatury, a także opublikowany wiersz "Two Perspectives". Katarzyna zgłosiła również swój udział w dwóch projektach badawczych związanych z wpływem krążenia pozaustrojowego na układ immunologiczny i ryzyko chorób infekcyjnych oraz z opracowaniem i zastosowaniem platformy służącej do monitorowania leczenia pacjentów z długoterminowym mechanicznym wspomaganiem krążenia, a także udział w trzech konferencjach o zasięgu międzynarodowym.

Plany na przyszłość?

- Chciałabym kontynuować swoją przygodę z działalnością naukową, którą miałam niesamowite szczęście zacząć już na pierwszym roku dzięki wskazówkom i ogromnemu wsparciu prof. Julity Kulbackiej, pod skrzydła której trafiłam w SKN Biologii Komórki Nowotworowej. Obecnie skupiam się na kwestiach dotyczących chirurgii nowotworów jelita grubego pod przewodnictwem dr hab. Julii Rudno-Rudzińskiej, a po ukończeniu studiów i stażu chciałabym rozpocząć specjalizację z zakresu onkologii klinicznej - wylicza stypendystka.

Dorota Bęben, Wydział Farmaceutyczny

Dorota podczas studiów koncentrowała się na innowacyjnych strategiach poprawy terapii przeciwnowotworowych, badając potencjał przeciwnowotworowy drzemiący w substancjach pochodzenia naturalnego, w tym w konopiach. Podczas studiów brała udział w dziesięciu projektach badawczych, zdobywając cztery granty. Wyniki prezentowała na 15 konferencjach międzynarodowych i ogólnopolskich, a na 9 z nich została wyróżniona nagrodami. Współpracuje z naukowcami z Francji, Niemiec, Hiszpanii, Irlandii, Litwy i Rumunii, zarówno podczas badań, jak i organizacji wydarzeń naukowych o zasięgu międzynarodowym.

W 2024 r. została wybrana spośród ponad 1200 kandydatów z całej Europy do udziału w hackathonie EU TalentOn współorganizowanym przez Komisję Europejską, gdzie jej zespół został nagrodzony drugim miejscem za innowacyjne podejście do diagnozowania kostniakomięsaka u dzieci przy użyciu powierzchniowo wzmocnionej spektroskopii ramanowskiej i uczenia maszynowego.

Dorota rozpoczęła dalsze kształcenie w ramach Szkoły Doktorskiej. Szczególną uwagę chce poświęcić transferowi wiedzy z laboratoriów do praktyki klinicznej, wspierając rozwój nowoczesnych metod terapeutycznych. Planuje również aktywnie angażować się w umiędzynarodowienie macierzystej uczelni, poprzez rozwijanie sieci współpracy naukowej, organizację wspólnych inicjatyw badawczych oraz wymianę doświadczeń między studentami i naukowcami z różnych krajów. Jest przekonana, że tylko poprzez pracę w interdyscyplinarnych i międzynarodowych zespołach możliwy jest realny postęp naukowy oraz rozwój środowiska akademickiego.

Maciej Tota, Wydział Lekarski

Jest autorem recenzowanych artykułów w międzynarodowych czasopismach naukowych. Tematyka publikacji koncentruje się głównie na zagadnieniach związanych z nefropatią IgA, atopowym zapaleniem skóry, pokrzywką, astmą oraz nowotworami skóry. W trakcie V roku studiów Maciej realizował indywidualny tok studiów (średnia ocen z całego toku: 4,83) pod opieką prof. Piotra Donizego z Katedry Patologii Klinicznej i Doświadczalnej UMW.

Dwukrotnie został nagrodzony stypendium ministra zdrowia dla studentów za znaczące osiągnięcia naukowe (rok akademicki 2023/24 oraz 2024/25) oraz pięciokrotnie stypendium Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jest współautorem referatów wyróżnianych na ogólnopolskich konferencjach.

Od II roku studiów angażuje się w działalność wielu studenckich kół naukowych funkcjonujących na uczelni, m.in. SKN Alergologii Dorosłych, SKN przy Klinice Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej, SKN Dermatologii Eksperymentalnej, SKN Psychiatrii, SKN Biologii Komórki Nowotworowej, SKN Kardiologii Inwazyjnej, SKN przy Katedrze i Klinice Diabetologii i Chorób Wewnętrznych oraz SKN Radiologii Ogólnej i Neuroradiologii.

W ramach działalności Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland pełnił rolę Koordynatora Lokalnego Projektu "Marrow Hero", redaktora strony internetowej Peer Support oraz był współorganizatorem akcji „Zdrowie pod kontrolą".

Poza medycyną interesuje się nowymi technologiami, elektroniką i piłką nożną. W wolnym czasie pływa, gra w gry planszowe i sięga po kryminały.

Laura Jonderko, Wydział Farmaceutyczny 

Działalność naukową rozpoczęła w Studenckim Kole Naukowym Biologii Komórki Nowotworowej, gdzie zaangażowała się w badania nad innowacyjnymi metodami leczenia chorób nowotworowych. Równolegle działa w Studenckim Kole Naukowym Farmacji Przemysłowej, w którym pełni funkcję przewodniczącej.

Jest współautorką kilku publikacji naukowych oraz uczestniczyła w dwóch projektach badawczych finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wyniki pracy badawczych prezentowała na licznych konferencjach, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, w tym m.in. podczas Deuel Conference on Lipids, Porto Cancers Meetings, LIMC oraz Young in Cancer Research.

Laura angażuje się w działania na rzecz zdrowia publicznego – prowadziła edukację młodzieży w zakresie profilaktyki szczepień i antybiotykoterapii, a także współorganizowała ogólnopolskie konferencje naukowe oraz festiwale nauki.

W celu pogłębienia wiedzy ukończyła specjalistyczne kursy z zakresu onkologii, biologii komórki oraz metodologii badań naukowych, realizowane na Harvard Medical School, Berkeley Extension, a także w ramach programów autoryzowanych przez Yale i Stanford University.

Ostatni semestr studiów Laura realizuje na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie, gdzie równolegle rozwija kompetencje w Laboratorium Biochemii i Analizy Strukturalnej. Dodatkowe doświadczenie zdobywała również w Grupie Badawczej Odporności Wrodzonej, gdzie uczestniczyła w badaniach nad rolą komórek ILC2 w nowotworzeniu w modelu czerniaka, a praktyczne umiejętności farmaceutyczne pogłębiała podczas stażu w aptece w Paryżu.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)