WrocławCzyta – festiwal literacki na 25-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej

wczoraj, 14 godz temu 128 0

Choć historia miejskich wypożyczalni sięga 1945 roku, dopiero od 25 lat wrocławskie biblioteki publiczne tworzą jedną, wspólną instytucję. Z okazji jubileuszu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza zapraszamy na wyjątkowy weekend z literaturą. Festiwal #WrocławCzyta odbędzie się w dniach 25 i 27 kwietnia 2025 roku. W programie m.in. spotkania autorskie, debaty, spacer literacki i silent disco.


Zanim we Wrocławiu powstała Miejska Biblioteka Publiczna jako instytucja, sieć bibliotek rozwijała się stopniowo już od 1945 roku, kiedy powstała pierwsza, miejska wypożyczalnia przy Podwalu Świdnickim. W kolejnych dekadach działały na terenie miasta biblioteki, z połączenia których ostatecznie, 1 stycznia 2000 roku, utworzono MBP we Wrocławiu – zintegrowaną instytucję kultury z centralnym zarządzaniem i wspólną polityką biblioteczną.

Dziś wrocławska MBP to 38 filii na terenie całego miasta, które oferują mieszkańcom dostęp do ponad 800 tysięcy książek, a także e-zbiorów, audiobooków, filmów i gier planszowych. W 2024 roku z usług biblioteki skorzystało ponad 132 tysiące osób – o 10 tysięcy więcej niż rok wcześniej.

Festiwal #WrocławCzyta – literatura, rozmowy i wspomnienia

W dniach 25 i 27 kwietnia 2025 roku Mediateka i wybrane filie biblioteki zamienią się w festiwalowe przestrzenie.

- Motywem przewodnim festiwalu #WrocławCzyta jest tożsamość. Zapraszamy do wspólnego odkrywania, czym jest dolnośląskość, jak wpływa na twórczość i w jaki sposób literatura pozwala zrozumieć zarówno siebie, jak i miejsce, w którym żyjemy– tłumaczy Kalina Downarowicz z MBP we Wrocławiu.

W programie znalazły się spotkania autorskie, debaty, spacery literackie, a nawet seanse filmowe i silent disco.

- Festiwal zainauguruje 25 kwietnia w Mediatece (pl. Teatralny 5) wydarzenie Pociąg do historii, które wprowadzi uczestników w atmosferę literackiego Wrocławia. Piotr Bartyś i Joanna Lamparska, znani z audycji radiowej o tym samym tytule, opowiedzą o zaskakujących wydarzeniach z przeszłości miasta i jego literackim obliczu – dodaje Kalina Downarowicz.

Zbigniew Rokita, autor chętnie czytanej we Wrocławiu „Odrzanii”, oraz Sławomir Sochaj, autor książki „Niedopolska. Nowe spojrzenie na Ziemie Odzyskane” porozmawiają o powojennym kształtowaniu się polskiej tożsamości na Ziemiach Zachodnich i tym, co dziś nazywamy „poniemieckim”.

Chris Niedenthal, wybitny europejski fotoreporter, zawita na festiwal nie tylko ze swoją najnowszą książką Właściwy moment. Pół wieku z aparatem, ale i z kilkudziesięcioma, w tym niepublikowanymi wcześniej fotografiami zrobionymi we Wrocławiu w latach 60., 70. i 80. Niedenthal opowie o swoich doświadczeniach i znaczeniu uchwyconych chwil w kontekście współczesnej historii Dolnego Śląska.

Odbędzie się także spotkanie autorskie z Anną Bikont – dziennikarką, reporterką i pisarką. Podczas rozmowy z Urszulą Rybicką, twórczynią projektu Żydowski Wrocław, skupi się na swojej niedawno wydanej książce Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów, w której opowieści o losach, pamięci i tożsamości splecione są z dramatycznymi wydarzeniami XX wieku.

Miłośników literackich wędrówek ucieszy spacer śladami Marka Hłaski po Przedmieściu Oławskim oraz spacer historyczny po Wrocławiu, którego już nie ma.

Ze względu na ogłoszoną żałobę narodową po śmierci papieża Franciszka, wszystkie sobotnie wydarzenia zostały odwołane lub przeniesione na piątek i niedzielę. Pełny program festiwalu #WrocławCzyta oraz możliwość zapisania się na poszczególne wydarzenia znajdziemy tutaj: https://biblioteka.wroc.pl/wroclawczyta/program/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)