Wrocławskie obchody Europejskiego Miesiąca Różnorodności

dzisiaj, 6 godz temu 0

Maj to Europejski Miesiąc Różnorodności. Wrocław, miasto o bogatej historii, wielokulturowym dziedzictwie i otwartości na różnorodność, ponownie aktywnie włącza się w obchody tego wyjątkowego miesiąca. Wydarzenia organizowane w maju mają na celu promowanie równości, włączania społecznego oraz budowanie bardziej otwartego i tolerancyjnego społeczeństwa.
 Europejski Miesiąc Różnorodności został zainicjowany przez Komisję Europejską w ramach działań na rzecz równości i walki z dyskryminacją. Inicjatywa wpisuje się w szerszą strategię UE na rzecz równości i niedyskryminacji, promując włączenie społeczne niezależnie od płci, wieku, orientacji seksualnej, niepełnosprawności, pochodzenia etnicznego czy religii.

- Różnorodność jest faktem. Jest też źródłem siły i inspiracji. Tylko poprzez otwartość i aktywne działanie możemy budować społeczeństwo, w którym każdy czuje się szanowany i doceniany. Wrocław od lat podejmuje wiele inicjatyw, by być przykładem inkluzywności i solidarności - podkreśla Alina Szeptycka, Pełnomocniczka Prezydenta Wrocławia ds. równego traktowania.

Obchody rozpoczną się 5 maja performatywnym czytaniem „Meltdown” w Klubie Proza. Scenariusz autorstwa Małgorzaty Lech opowiada historię matki i jej dorosłej córki w spektrum autyzmu, poruszając temat neuroróżnorodności i życia osób neuroatypowych, które w latach 90. XX wieku były jeszcze mało znane. Wydarzenie, wyróżnione w konkursie na Dokumentalne Czytanie Performatywne organizowanym przez Instytut im. J. Grotowskiego, zgromadziło liczną publiczność oraz ekspertów, którzy wspólnie dyskutowali o wyzwaniach społeczności neuroróżnorodnych.

Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie konferencja „Inkluzywne miejsce pracy” 7 maja w barze Barbara przy ul. Świdnickiej. Podczas niej specjaliści podzielą się doświadczeniami dotyczącymi tworzenia środowisk pracy sprzyjających wszystkim pracownikom, niezależnie od wieku, płci, pochodzenia czy sprawności. Tematy paneli dyskusyjnych obejmą m.in. komunikację inkluzywną, równość płci, integrację osób 50+, migrantów oraz osób w spektrum autyzmu. Zaprezentowane zostaną także praktyczne rozwiązania, takie jak sensoryczne miejsca pracy czy bezpieczeństwo psychologiczne.

17 maja mieszkańcy i mieszkanki będą mieli okazję wziąć udział w spacerze z przewodniczką „Wrocławski szlak różnorodności”. Podczas spaceru poznają oblicza miasta, które od wieków było miejscem spotkań wielu kultur, narodowości i społeczności. Wrocław, jako miasto emancypacji kobiet i społeczności LGBT+, stanowi doskonały przykład na to, jak różnorodność kształtuje lokalną tożsamość i historię.
Wrocławskie szkoły aktywnie uczestniczą w obchodach, organizując warsztaty, konkursy, dni tematyczne i pikniki międzykulturowe. W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Różewicza można zobaczyć wystawy literackie, spotkania autorskie oraz dyskusje na temat literatury queerowej, feministycznej i dotyczącej spektrum autyzmu.

- Edukacja, dialog i włączanie różnych grup społecznych są kluczowe dla tego procesu. Każdy może przyczynić się do budowania bardziej włączającej społeczności — podkreśla Barbara Lisiewicz, dyrektorka Departamentu Różnorodności Społecznej w Urzędzie Miejskim.

Aby promować dostępność, równość i aktywność we wszystkich aspektach życia społecznego, w 2024 roku powstał w strukturze urzędu miejskiego pierwszy w Polsce Departament Różnorodności Społecznej. W skład departamentu wchodzą trzy biura: Biuro Wrocław bez Barier, Biuro ds. Równego Traktowania oraz Biuro ds. Realizacji Projektów Międzywydziałowych. Wśród inicjatyw realizowanych przez departament są m.in. wdrażanie zapisów umów i kart o tematyce równościowej, takich jak Karta Różnorodności, Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn, czy Program na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Bez Barier”.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)