Zwolnienie z alimentów – poznaj fakty!

dzisiaj, 10 godz temu

Alimenty są jednym z kluczowych elementów wsparcia finansowego, mającego za zadanie zapewnić odpowiednie warunki życiowe między innymi dla dziecka – po tym, jak związek jego rodziców uległ rozpadowi. Celem zobowiązania jest ochrona dobra oraz interesów osoby małoletniej. Istnieją jednak pewne określone sytuacje, w których przewiduje się możliwość zwolnienia obowiązku alimentacyjnego. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że takie przypadki są wyjątkowe, a przy tym podlegają ścisłym regulacjom. Już dziś poznaj sytuacje, które otwierają przed zainteresowanymi furtkę do zwolnienia się od obowiązku dalszego płacenia alimentów na dziecko, a także objaśnienia zagadnień prawnych związanych z obowiązkiem alimentacyjnym, które budzą najwięcej wątpliwości.

Co o zwolnieniu z alimentów mówi polskie prawo?

Polskie prawo rodzinne zastrzega pewne okoliczności, które są w stanie zwolnić daną osobę z obowiązku płacenia alimentów. Takie sytuacje są ściśle regulowane przez prawo, a co za tym idzie – dotyczą określonych grup. Jednym z podstawowych przepisów prawnych regulujących to zagadnienie jest jeden z artykułów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym osoba zobowiązana do płacenia alimentów może zostać z niego zwolniona, o ile uprawniony do alimentów mógłby sam zaspokoić swoje potrzeby; poza tym, obowiązek może zostać uchylony w momencie gdy osoba zobowiązana utraciłaby zdolność do zaspokojenia swoich potrzeb w momencie gdyby miała płacić alimenty. Jednocześnie zobowiązany może uchylić się od świadczeń alimentacyjnych gdy uprawniony nie dokłada konkretnych starań w celu uzyskania możliwości samodzielnego utrzymania się. W efekcie rodzic zobowiązany jest łożyć na utrzymanie dziecka dopóki te nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie; fakt ten dementuje powszechny mit, według którego alimenty płaci się wyłącznie do osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości. Warto mieć również świadomość faktu, że obowiązek alimentacyjny może nigdy nie wygasnąć. Dzieje się tak w sytuacjach, kiedy dziecko poważnie choruje bądź jest niepełnosprawne – tego rodzaju problemy zdrowotne wykluczają podjęcie pracy, całkowite bądź w wymiarze pozwalającym na samodzielne utrzymanie.

W jakim momencie warto złożyć pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego?

Każda sprawa o zniesienie alimentów jest inna; co za tym idzie, wymaga również indywidualnego podejścia. Stwierdzenie o tym czy zachodzą przesłanki do uchylenia świadczenia nierzadko wymaga postępowania sądowego. Samo wniesienie pozwu o uchylenie alimentów jest ściśle związane z dopełnieniem konkretnych formalności. W pozwie muszą znaleźć się informacje na temat danych stron, miejscowości, daty, a także nazwy i wydziału sądu do którego kierowane jest dane pismo. Obowiązkowe jest określenie wartości przedmiotu sporu oraz uzasadnienie roszczenia. Taki pozew można sporządzić samodzielnie bądź przy pomocy adwokata. Tego rodzaju sprawami zajmuje się między innymi Kancelaria Adwokacka Chojka. Na stronie www.rozwodznia.pl zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej na temat tego, w czym konkretnie może pomóc wykwalifikowany adwokat. Sprawy rodzinne, dotyczące między innymi zawieszenia alimentów, nierzadko bywają emocjonalne. Jednocześnie wymagają one odpowiedniego przygotowania merytorycznego, a przy tym również wiążą się z nieprzyjemnymi sytuacjami – zwłaszcza jeżeli strony są ze sobą w konflikcie i nie potrafią dojść do porozumienia. Skorzystanie z pomocy prawnika jawi się jako dobre rozwiązanie; specjalista pomoże przygotować pismo, zadba o przygotowanie do procesu, a także odpowie na wszelkie pytania i będzie pełnił reprezentacyjną rolę podczas rozpraw. Nierzadko to właśnie merytoryczne przygotowanie i spójne przekazanie swoich racji odgrywa kluczową rolę w całym procesie.