Rusza Światowa Stolica Książki UNESCO [HARMONOGRAM]

czwartek, 21.4.2016 13:11 492 0

Specjalna edycja Europejskiej Nocy Literatury pod znakiem twórczości Szekspira, mnóstwo atrakcji dla najmłodszych czytelników, spotkania z JoNesbø,Mariuszem Szczygłem, Christianem "Flakem" Lorenzem, Filipem Springerem, oraz symboliczne z Adamem Mickiewiczem, a także z polskimi pisarzami związanymi z przedwojennym Lwowem, inauguracja Muzeum Pana Tadeusza i możliwość podróżowania komunikacją miejską bez biletów, ale za to z książką. Już w najbliższy weekend, 22-24 kwietnia, zorganizowany pod hasłem "Poczytaj mi Wrocław, Europejska Stolica Kultury stanie się również Światową Stolicą Książki UNESCO.

- Literatura ma intymny charakter, tak naprawdę jesteśmy z książką sami, przeżywamy lekturę pojedynczo. Zastanawiając się nad tym, jak obecność książki w ESK wzbogacić, utrwalić, mocniej pokazać jej wagę, zdecydowaliśmy o próbie zdobycia tytułu Światowej Stolicy Książki. Udało się - mówi Irek Grin, kurator ESK Wrocław 2016 ds. literatury. - Wrocław znalazł się w pierwszej lidze, gdyż w wypadku UNESCO nie ma bardziej prestiżowego tytułu w świecie literatury. I jako ESK będziemy książkę mogli, parafrazując Umberto Eco, dwukrotnie opowiadać. Siłą rzeczy obydwa wydarzenia - ESK i Stolicę Książki - złączyliśmy i pokażemy jako jeden program przestrzeni literatury - zaprasza do Wrocławia miłośników literatury Grin.

Jednym z najważniejszych i najbardziej spektakularnych wydarzeń otwarcia Stolicy Książki będzie Europejska Noc Literatury, poświęcona tym razem w całości twórczości Williama Szekspira. 23 kwietnia, w 400. rocznicę śmierci dramaturga wszech czasów i Światowym Dniu Książki, w wielu miejscach (m.in. w budynku Starej Giełdy, w XV-wiecznym zespole bernardyńskim, czyli Muzeum Architektury, poklasztornej sali Teatru Pieśń Kozła czy Kamienicy Rynek 25) nieśmiertelne monologii błyskotliwe dialogi z dramatów przedstawione zostaną w interpretacji znakomitych aktorów, w tym Magdaleny Cieleckiej, Jana Nowickiego, Marii Pakulnis, Mariusza Bonaszewskiego czy Ewy Skibińskiej. Pięciogodzinna Europejska Noc Literatury startuje o godz. 19.A wcześniej, o godz. 15ESK zapraszana do Barbary przy Świdnickiej 8c na Europejską Noc Literatury w wydaniu dla najmłodszych. Dziennikarze radiowej Trójki – Agnieszka Szydłowska i Michał Nogaś będą czytać dzieciom fragmenty książek Jo Nesbø o Doktorze Proktorze, które ukazały się nakładem wydawnictwa Czarna Owieczka. Jeden z najpoczytniejszych pisarzy na świecie - Jo Nesbø - tego samego dnia osobiście zagości w Europejskiej Stolicy Kultury. Norweski autor bestsellerowych kryminałów spotka się z Czytelnikami w Teatrze Muzycznym Capitol - wejściówek na samo spotkanie już nie ma, ale transmisję można oglądać za pośrednictwem portalu literackiego "lubimyczytać.pl", "wroclaw.pl",oraz strony "wroclaw2016.pl", a o godzinie 14.30, pisarz będzie podpisywał swoje książki wszystkim miłośnikom jego twórczości, którzy przyjdą wtedy do Capitolu.

Rozpoczęcie kadencji Światowej Stolicy Książki UNESCO jest jednocześnie częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, dlatego w dniach 22-24 kwietnia, podczas specjalnego weekendu ESK pod hasłem "Poczytaj mi Wrocław", dominować będzie literatura, przekazywana za pośrednictwem kilkudziesięciu różnorodnych wydarzeń artystycznych, spektakli, koncertów, wystaw, happeningów i mnóstwa innych imprez skierowanych dla wszystkich pokoleń, w których będzie można uczestniczyć w wielu salach, klubach i plenerach Wrocławia.

Na przykład 22 kwietnia, w kawiarni Proza Wrocławskiego Domu Literatury zaplanowano Noc ukraińskiej poezji i muzyki NON STOP, performans, podczas którego młodzi ukraińscy poeci, wspierani przez didżejów, zaprezentują wiersze zamieszczone w antologii Listy z Ukrainy. W tym samym dniu przy placu Nowy Targ zainauguruje działalność Goethe-Institut Pop Up Pavillon. W "Sześciu ścianach kultury" pierwszymi gośćmi będą twórca książek o współczesnej polskiej urbanistyce Filip Springer orazmuzyk grupy Rammstein oraz autor autobiograficznej książki - Christian "Flake" Lorenz. Z kolei w trakcie Wieczoru Koreańskiego (także 22 kwietnia w Barbarze) będzie można uczestniczyć w wystawie znakomitej polskiej ilustratorki Iwony Chmielewskej oraz spotkać się z delegacją ze Światowej Stolicy Książki UNESCO Incheon 2015. W programie weekendu "Poczytaj mi Wrocław" znajdzie się też wiele imprez dla najmłodszych czytelników i całych rodzin, w tym muzyczno-literacki pojedynek DJ-ów. 

Kwietniowy weekend "Poczytaj mi Wrocław" to dopiero początek Światowej Stolicy Książki UNESCO we Wrocławiu. Przez cały rok, aż do 22 kwietnia 2017 roku, mieszkańcy Wrocławia i goście Europejskiej Stolicy Kultury mogą uczestniczyć w kilkudziesięciu, nie tylko literackich, wydarzeniach kulturalnych, związanych z tym prestiżowym tytułem. Wśród nich będzie m.in.projekt Bibliopolis, w ramach którego utwory literackie pojawiać się będą w parkach, na ulicach, w tramwajach i na rowerach. Już w maju podczas wielkiego Festiwalu Poezji Silesius spotkają się największe imprezy poetyckie z całej Polski, a chwilę potem wystartują specjalne edycje Międzynarodowego Festiwalu Kryminału i Festiwalu Literatury dla Dzieci. Na lipiec zaplanowano Zlot Dyskusyjnych Klubów Książki, zwany literackim Woodstockiem oraz spotkania z kilkudziesięcioma znakomitymi pisarzami z Polski i Hiszpanii podczas Miesiąca Spotkań Autorskich. W sierpniu podczas Polconu 2016 w Hali Stulecia swoje święto będą mieli także miłośnicy fantasy i science fiction. Październik to czas Bruno Schulz. Festival z galą Literackiej Nagrody Środkowoeuropejskiej Angelus, a początek grudnia - jubileuszowej 25. edycji Wrocławskich Targów Dobrych Książek...

Pełen program wraz z imprezami towarzyszącymi i szczegółowe informacje o Wrocławiu jako Światowej Stolicy Książki UNESCO na stronie.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek