ZACZYTANI...Czubaszek-Karolak-Andrus "Boks na ptaku"

sobota, 25.10.2014 09:19 3913 0

Badania wskazują, że 56% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich  i WYGRAJ nowości Księgarni MATRAS. Dzisiaj lekturę poleca Elżbieta M. Horowska.

 

Artura Andrusaz Marią Czubaszek połączyła Trójka, Program III Polskiego Radia. Po jakimś czasie pisanym dowodem znajomości był jeden z kilkudziesięciu wywiadów pomieszczonych w książeczce (raczej nie książce) „Pytania tendencyjne” (2007) autorstwa M.Czubaszek. Chcąc słuchaczom lepiej przybliżyć popularną od kilku dziesiątek lat starszą koleżankę, znaną ale skutecznie kryjącą się za radiowym głosem, Andrus skonstruował wespół z nią książkę pt. „Każdy szczyt ma swój Czubaszek” (2011). Posługując się nadużywanym frazeologizmem – idąc za ciosem, Andrus przygotował drugą książkę, wywiad-rzekę powiększając skład autorski o Wojciecha Karolaka (nie mylić z aktorem serialowym) o dziwnym tytule „Boks na ptaku” (2013). W.Karolak, uznany muzyk jazzowy jest od trzydziestu mniej więcej lat mężem M.Czubaszek, drugim. Podobnie jak ona jest drugą jego żoną. Piszę o małżeństwie Karolaków nie na podstawie plotkarskich portali, lecz właśnie polecanej dzisiaj książki. Jej lektura otwiera zabawne, pełne iskrzącego się dowcipu strony życia pary. Karolak mówi wprost i z uczuciem o miłości i czułości do żony. Ale gdzieś w tym pogodnym tle przebijają się złe doświadczenia. Mam na myśli uzależnienie od alkoholu. Nazywając rzecz po imieniu Wojciech Karolak jest niepijącym od dwudziestu lat alkoholikiem. A jakie dramaty są udziałem żon alkoholików znamy z ich relacji, z tysięcy książek, reportaży, artykułów w prasie. Trzeba jasno podkreślić, że tym razem M.Czubaszek, chociaż obecna w książce, pozostawia pole dla wypowiedzi W.Korolaka. A ten okazuje się wdzięcznym rozmówcą, bardzo szczerym, nie kreującym się na człowieka ze spiżu. Ma bardzo ciekawe korzenie rodzinne i to po obu stronach. Dziadkiem po kądzieli był Józef Orwid, popularny aktor międzywojenny. Także autor tekstów satyrycznych, które wykorzystywa m.in. Wiesław Michnikowski. Ci, którzy szczegółowo znają historię powstania warszawskiego rozpoznają J.Orwida w słynnej akcji AK-owców. Natomiast ojcem muzyka był Jerzy Karolak, grafik, wykładowca ASP w Krakowie. To jego rysunki widnieją w najsłynniejszym polskim „Elementarzu” autorstwa Mariana Falskiego.

„Boks na ptaku” rozpoczyna się dwoma wyimagowanymi życiorysami; Andrus poprosił, żeby para napisała swój wymarzony biogram. Całość ilustrują przezabawne rysunki W.Karolaka (ach te korzenie rodzinne!) oraz prywatne zdjęcia. A rozmowy przełożone są oryginalnymi groteskami M.Czubaszek, J.Orwida i W.Karolaka (widać jest wszechstronny). Skąd dziwaczny tytuł? Nie odpowiem wprost; tytuł ma związek z Łodzią oraz handlem. W każdym razie lektura książki sprawę wyjaśnia dokładnie i oczywiście z humorem.

Maria Czubaszek była gościem ząbkowiczan 12 października. Po spotkaniu podpisywała swoje książki przez blisko godzinę. Tych czytelników, którzy nie mieli okazji spotkać autorki na żywo, kieruję do bibliotek. Gwarantuję żywą, wartką, barwną ale i bogatą w szczegóły biograficzne lekturę.

Elżbieta M. Horowska

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A DLA NASZYCH CZYTELNIKÓW DO WYGRANIA DWIE KSIĄŻKI OD KSIĘGARNI MATRAS!!!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Grzeczna dziewczynka

Mary Kubica

Harlequin

 

Zawsze byłam grzeczną dziewczynką. Dobrze wychowaną i bardzo samotną. Prowadziłam poukładane życie, które coraz bardziej mnie nudziło. Marzyłam, by los napisał dla mnie nowy, bardziej pasjonujący scenariusz. Powinnam uważać, czego sobie życzę.
Zostałam uwięziona na kompletnym odludziu. Tak bardzo boję się mężczyzny, który mnie porwał. Wydaje się zupełnie nieprzewidywalny. Nawet jeśli rodzina zapłaci za mnie okup, on pewnie mnie zabije.

 

Taka zabawna historia

Krzysztof Kowalewski, Juliusz Ćwieluch

Wielka Litera

Pierwszy wywiad rzeka z Krzysztofem Kowalewskim. Będzie o jego życiu prywatnym - dzieciństwie w czasie wojny, młodości w PRL, kobietach, przyjaciołach dawnych i obecnych, skomplikowanej sytuacji rodzinnej, prawdziwej miłości i tych mniejszych miłościach. Będzie o odpowiedzialności i dojrzewaniu do różnych ról, nie tylko teatralnych, ale i tych w życiu prywatnym. Będzie o chorobach i cierpieniu, o szczęściu i nieszczęściu, radości i smutkach, ale zawsze z uśmiechem, poczuciem humoru, autoironią i ogromnym dystansem do swojej osoby i całego świata. Pojawią się też historie z życia zawodowego: szkoła aktorska, pierwsze kroki na scenie, kolejne etapy w rozwoju kariery teatralnej, filmowej i telewizyjnej, najważniejsze role. Będzie mnóstwo smaczków i anegdotek z życia środowiska aktorskiego, wiele nazwisk i wydarzeń w przezabawnych konfiguracjach.


Panorama polskiego filmu i teatru współczesnego oczami jednego z najwybitniejszych polskich aktorów komediowych. Ale też poruszająca, błyskotliwa, inteligentna i przezabawna lektura pełna mądrości życiowej i świetnych dowcipów. Kto myśli, że wszystko już wie o Krzysztofie Kowalewskim, zdziwi się po przeczytaniu tej książki. A kto uważa, że dowie się z niej wszystkiego, zobaczy, jak wielkim aktorem, również w życiu, jest bohater tego wywiadu.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dla Czytelników Doba.pl mamy po jednym egzemplarzu każdej z książek od księgarni Matras . Aby wygrać, należy poprawnie odpowiedzieć na pytanie: 

W którym roku zaebiutował w filmie Krzysztof Kowalewski?

Na odpowiedzi czekamy do 28 października 2014 r.

 

Dwie osoby, które prześlą prawidłową odpowiedź na adres konkursy@doba.pl zostaną szczęśliwymi posiadaczami jednej z książek ufundowanych przez księgarnię MATRAS.

 

W treści maila NALEŻY podać: poprawną odpowiedź, swoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres zamieszkania.

Książki będą do odebrania w księgarniach MATRAS http://www.matras.pl/ksiegarnie 
Najbliższe księgarnie: Wałbrzych, Wrocław, Świdnica.
Czas odbioru książki: 3 tygodnie

ROZSTRZYGNIĘCIE
Dziękujemy za wszystkie nadesłane maile.
Prawidłowa odpowiedź to oczywiście rok 1960. Krzysztof Kowalewski zadebiutował w filmie Krzyżacy Aleksandra Forda.

Książki odbiorą: Jolanta Szeredi i Tadeusz Prokopowicz.

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek