Tydzień Bibliotek w Wałbrzychu

wtorek, 15.5.2018 07:40 1012 0

Spotkania autorskie, warsztaty, projekcje filmowe, happeningi i wiele innych wydarzeń zorganizowała Biblioteka pod Atlantami z okazji kolejnego Tygodnia Bibliotek, który w tym roku obchodzony był w dniach 8-15 maja pod hasłem (Do)wolnośc czytania.

Organizowany co roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Tydzień Bibliotek ma na celu – jak możemy przeczytać na stronie organizatora – „podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa”.

Najbardziej znaną osobą, która w tym roku pomagała Bibliotece pod Atlantami zrealizować te cele, był Cezary Harasimowicz, który 9 maja w filii na Podzamczu opowiadał o historii swojej rodziny, która opisał w książce „Saga, czyli filiżanka, której nie ma”. Historia ta, jak powiedział autor, nadawałaby się na scenariusz bardzo dobrego serialu sensacyjnego, jednak ze względu na wiele miejsc, w których się rozgrywała (m.in. Rzym, Syberia) i związane z tym wysokie koszty produkcji, pozostanie raczej w formie pisanej.

Inną osobą, która opowiadała, tym razem młodym czytelnikom, o zaletach czytania, był Karol Maliszewski, który 9 maja w budynku głównym w Śródmieściu zaprezentował swoją sześciometrową książkę „Przypadki Pantareja”. Zawiera ona wiersze dla małych i dużych, wiele pięknych ilustracji, a także co ciekawe, miejsce gdzie mali czytelnicy sami mogą zapisać swoją twórczość lub narysować ilustracje.

Poetycką częścią tygodnia „zajęła się” Barbara Smoła, która 8 maja w filii na Piaskowej Górze zaprezentowała swoje wiersze z debiutanckiego tomiku „Potęga życia”.  Było coś do śmiechu, było do refleksji. Poetka zapisuje również swoje sny, ale o nich za wiele nie opowiedziała.

Bohaterami spotkań byli także artyści, których już nie ma. W filii na Białym Kamieniu opowiadano o życiu i twórczości Cypriana Kamila Norwida, w filii na Gliniku Nowym przedstawiono muzyczną stronę twórczości Juliana Tuwima, a w Multimedialnej Filii Bibliotecznej na Podzamczu przedstawiono sylwetkę i najpopularniejsze piosenki Stanisława Grzesiuka, barda przedwojennej Warszawy, który gdyby żył, obchodziłyby w tym roku swoje setne urodziny.

Zdecydowanie „najgłośniejszymi wydarzeniami” zorganizowanymi podczas wałbrzyskiego Tygodnia Bibliotek były głośne czytania w plenerze i happeningi, które odbyły się na Piaskowej Górze i na Podzamczu. Dzieci i młodzież z wałbrzyskich szkół i przedszkoli wraz z bibliotekarzami pokazywali, że nie tylko czytać można wszędzie, ale i warto to robić, bo jak powiedziała Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Następny Tydzień Bibliotek za rok, a codziennie przez cały rok, Biblioteka pod Atlantami zaprasza na wiele innych ciekawych wydarzeń oraz przede wszystkim, do czytania. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek