Rozpoczyna się realizacja dolnośląskich projektów programu BMK 2018
W różnych częściach Dolnego Śląska, w ramach programu Narodowego Centrum Kultury w Warszawie pn. Bardzo Młoda Kultura będą realizowane projekty z zakresu edukacji kulturowej. Uczestnikami programu będą dzieci, młodzież, a nawet przedszkolaki. Tegoroczna edycja programu przewiduje projekty o tematyce filmowej, teatralnej, folklorystycznej, historii techniki, także z udziałem osób niesłyszących i niepełnosprawnych.
W Gryfowie Śląskim, za kilka dni ruszy filmowy projekt pn. „Opowiem Wam o Gryfowie”. Przez siedem intensywnych dni, dzieci samodzielnie stworzą film na podstawie własnego scenariusza.
W sierpniu, w Długołęce odbędą się warsztaty krótkofalarskie adresowane do dzieci i młodzieży. Ciekawą propozycję warsztatów ma Chrośnica – tam pełnosprawni oraz niepełnosprawni uczestnicy będą mieli okazję wykonać dwie książki wyłącznie z materiałów naturalnego pochodzenia. Jest również projekt z udziałem osób niesłyszących – do takiego należą „Migawki z Wrocławia”. W stolicy Dolnego Śląska, pod koniec wakacji odbędą się spotkania młodzieży, których efektem będzie stworzenie protojęzyka. Kolejny projekt BMK, o nazwie #Potęga Komunikacji, który realizowany będzie w Wiadrowie. Warsztaty przybliżą młodym ludziom różne formy komunikacji niewerbalnej.
Ideą programu Bardzo Młoda Kultura na Dolnym Śląsku jest współpraca między szkołami i instytucjami kultury. Projekt wprowadza w życie pomysły tworzone przez osoby, które na co dzień zajmujące się edukacja i kulturą. Z tego połączenia powstają bardzo ciekawe projekty, które mogą być atrakcyjne w oczach młodych ludzi. Potwierdzają to poprzednie edycje programu, w których uczestniczyły już 24 zespoły, co daje łącznie 72 liderów realizujących przedsięwzięcia muzyczne, plastyczne, filmowe, kuglarskie, eksperymentujące z dźwiękiem.
Kilka słów od lidera jednego z tegorocznych projektów BMK na DŚ:
„WY – TWORY, czyli wałbrzyskie tworzenie ma na celu zbudowanie partnerstwa między oświatą
a kulturą. W lipcu zaczęliśmy BAJKOTWORZENIE, dzieciaki z przedszkola „Agatka” tworzą swoje historie na podstawie postaci z mitologii słowiańskiej i oprawiają je w książki. Kolejny warsztat to FILMOTWORZENIE, dla dzieci ze szkoły podstawowej, które będą kręcić film o Wałbrzychu. Trzeci warsztat, czyli PRZESTRZEŃTWORZENIE, zakłada warsztaty metodą Teatru Forum- powstanie spektakl, w którym będzie mogła uczestniczyć cała publiczność.”
-Karolina Jefmańska, lider projektu WY – TWORY, czyli wałbrzyskie tworzenie
Program jest realizowany na terenie całej Polski. Na Dolnym Śląsku operatorem jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, a pomysłodawcą jest Narodowe Centrum Kultury w Warszawie. Kontynuacją po zdobyciu odpowiednich kompetencji jest np. program Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne, który skierowany jest do domów kultury, gotowych prowadzić nowatorskie działania animacyjne przy współpracy społeczności lokalnej.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)