[WIDEO] Nie będzie już koszy na śmieci w lasach

czwartek, 21.3.2019 09:06 1922 0

Tonący w śmieciach  las nie sprzyja miłemu wypoczynkowi na łonie natury.  

Zaśmiecanie lasów stanowi problem w całej Polsce, na terenie Nadleśnictwa Świdnica również. Niestety ludzie nie mają nawyku zabierania ze sobą tego, co przynieśli. Porzucają w lesie wszelkiego rodzaju butelki, puszki, papiery, foliówki i całą masę innych śmieci. Zdarza się również, że przywożone są gruz, dachówki z rozbiórki domu, zepsuty telewizor, pralka, kanapa, piec centralnego ogrzewania i co nam się tylko zamarzy. 

- Nieustannie walczymy z tym procederem – mówi Malwina Boncol z Nadleśnictwa Świdnica. -  Śmieci w punktach odwiedzanych przez turystów były sprzątane dwa razy w tygodniu. Ponadto w przeciągu całego roku usuwane były  także pojawiające się nielegalne wysypiska. Do tego organizowaliśmy wspólne akcje z harcerzami i firmami, które chcą się angażować w sprzątanie lasu. W ubiegłym roku po raz drugi zorganizowana została akcja pt. „Góry Sowie, nie góry śmieci”, podczas której we współpracy  z lokalnymi gminami oraz nadleśnictwami posprzątaliśmy masyw Wielkiej Sowy po sezonie turystycznym

Śmieci jakie były zbierane z terenu Nadleśnictwa Świdnica nie są podawane w tonach, ale w metrach przestrzennych. Tych na przestrzeni roku było ok 150 -200 mp. Każdego roku nadleśnictwo wydawało ok. 50 000 złotych na usuwanie wszelkiego rodzaju nieczystości pojawiających się w lasach. W skali kraju jest to już kwota 114 milionów. Śmieci zebrane w  2017 roku wypełniłyby 1000 wagonów kolejowych. Między innymi dlatego podjęto decyzję o likwidacji koszy na śmieci w lasach.

Dlaczego jeszcze? O tym w materiale wideo:

 

Powstaje pytanie, dlaczego turyści widząc wysypane śmieci dorzucają tam swoje? Czy tak trudno zabrać je z powrotem ze sobą i wyrzucić w domu, byśmy wszyscy mogli cieszyć się czystymi lasami? Butelkę po wodzie, opakowania po słodyczach, papier śniadaniowy wystarczy wsadzić z powrotem do plecaka, czy torby i wziąć ze sobą.

- Punkty widokowe, ścieżki rowerowe, piesze itd. to miejsca odwiedzane przez setki turystów i nie byliśmy w stanie nadążyć z wywożeniem śmieci,  nawet gdybyśmy robili to codzienne. To kwestia nastawienia ludzi.Turyści muszą pamiętać, że za czystość w lasach odpowiadają wszyscy ich użytkownicy. W ubiegłym roku w całym kraju odbyła się wspólna akcja "Zabierz 5 z lasu”, do której leśnicy postanowili się przyłączyć. Zasada akcji była prosta. Zbieramy 5 śmieci – robimy zdjęcie – wrzucamy na swoim profilu Facebook – nominujemy 5 osób, które chcemy zaangażować w challenge.  Mamy nadzieję, że w tym roku powtórzymy tę akcję – dodaje Malwina Boncol.

ZOBACZ WIDEO:

My turyści ze swej strony zadbajmy, by nie niszczyć piękna przyrody i zamiast zostawiać śmieci w lesie  zabierajmy je ze sobą.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek