Młodzież „Energetyka” w Bibliotece pod Atlantami
W piątek 25 października 2019 r. uczniowie wałbrzyskiego "Energetyka" z klas 4 TD i 4 TR wraz z p. Moniką Ciągło na zaproszenie Biblioteki pod Atlantami wzięli udział w wykładzie p. Jarosława Górskiego pt. „Gustaw Herling-Grudziński i inni polscy więźniowie stalinowskich łagrów”.
Jarosław Górski to polonista, żywo zainteresowany historią kultury. Napisał kilkaset artykułów popularyzujących różne dziedziny sztuki, prowadzi bardzo popularne wśród młodzieży warsztaty i spotkania dyskusyjne. Stara się, żeby ich uczestnicy zaczęli ze sobą rozmawiać.
W stulecie urodzin Gustawa Herlinga Grudzińskiego uczniowie zapoznali się z kontekstami ułatwiającymi zrozumienie książki „Inny świat”. Wykład ilustrowany był wyjątkowymi zdjęciami, ukazującymi prawdziwe życie więźniów łagrów, malarstwem, kontekstem historycznym. Wykładowca przybliżył dzieje rosyjskiego systemu karnego, stalinowskich represji, systemu obozów pracy, powiedział, czemu łagry służyły, kto w nich przebywał. Opowiedział również, jak niektórym udało się z nich wydostać, co było faktem nieoczywistym przy tak pomyślanym systemie represyjnym, w którym 3 lata ciężkich robót na Syberii rzadko kiedy pozwalały na przetrwanie.
Obszerną część wykładu stanowiła opowieść o Gustawie Herlingu –Grudzińskim, który jako student polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego założył jedną z pierwszych organizacji konspiracyjnych PLAN. Poszerzenie jej działalności na tereny wschodnie przyczyniło się do aresztowania Herlinga i skazanie na 5 lat obozu reedukacyjnego w Jercewie koło Archangielska. Wspomnienia z pobytu w obozie zostały spisane przez Gustawa- „Inny świat” to dziś jedna z chętniej czytanych przez młodzież lektur.
źródło: FB Zespół Szkół Politechnicznych "Energetyk" w Wałbrzychu
Komentarze (0)