Drezno 1945. Ogień i mrok
„Zasługująca na uwagę lektura… Uczciwa w najwyższym stopniu… McKay ani nie potępia, ani nie przebacza – opisuje po prostu, co się stało i dlaczego. Tworzy wstrząsającą, rzetelną opowieść o okropieństwach, jakich doświadczyli zwyczajni drezdeńczycy podczas nocnego nalotu. Książkę wzbogacają opisy naocznych świadków, listy i fragmenty pamiętników (w tym pamiętnika Victora Klemperera, filologa żydowskiego pochodzenia). Autor okazuje również współczucie mężczyznom, w większości bardzo młodym, którym rozkazano zniszczyć Drezno, a których szanse na ukończenie misji były niewielkie… A co najważniejsze: cieszy się, że miasto po tym wszystkim się podniosło”.
„The Economist”
13 lutego 1945 roku alianci zachodni dokonali jednego z najtragiczniejszych nalotów w historii – nalotu na Drezno. Zabytkowe miasto, przedwojenna siedziba artystów, perła architektury, zostało kompletnie zniszczone. 796 maszyn zrzuciło na Drezno 2680 ton bomb burzących i zapalających. Dokonano zniszczeń porównywalnych do tych, które powstały w wyniku wybuchu bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę. W pożarach i eksplozjach zginęło 35 tysięcy osób, dziesiątki tysięcy odniosły poważne obrażenia. Ściana ognia przez wiele godzin paliła ludzi żywcem.
Sinclair McKay pokazuje przebieg tej dramatycznej akcji i losy miasta. Oddaje głos naocznym świadkom, którym udało się przetrwać nalot: młodym chłopcom, lekarzowi operującemu w trakcie bombardowania, lotnikom, którzy przeprowadzili atak. Dociera też do amerykańskich jeńców, wśród których znajdował się Kurt Vonnegut, późniejszy autor głośnego manifestu antywojennego Rzeźnia numer pięć.
„Chociaż McKay opisuje makabryczną zagładę, potrafi też pokazać piękno. Znakomicie prowadzona opowieść pozwala czytelnikowi poznać duszę tego niezwykłego miasta, jakim jest Drezno”.
„The Times”
Premiera książki Drezno 1945.Ogień i mrok Sinclaira McKaya (tłum. Jan Dzierzgowski) już 26 stycznia!
Dodaj komentarz
Komentarze (0)