Z myślą o rodzicach dzieci na oddziale pediatrycznym
Na Oddział Pediatryczny Specjalistycznego Szpitala im dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu trafiło 15 leżanek. Wyposażenie zostało przekazane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w ramach akcji „Leczyć z miłością”.
- Akcją organizowaną przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy zainteresowaliśmy się już jakiś czas temu – opowiada Jolanta Ćwikła, pielęgniarka oddziałowa. – Między innymi przez pandemię wszystko się wydłużyło. Cieszę się, że teraz udało się to sfinalizować.
W liście dotyczącym akcji podpisanym przez Jerzego Owsiaka czytamy m.in: „Otrzymaliśmy do tej pory kilka tysięcy sygnałów dotyczących tego problemu. Jestem przekonany, że Państwu są one także bardzo dobrze znane. Rodzice nie mają na czym się położyć, niektóre szpitale wypożyczają sprzęt, inne nie”.
By zmniejszyć stres dziecka
Tymczasem pobyt rodziców na oddziale jest niezwykle istotny.
- Ma to ogromny wpływ na przebieg leczenia – mówi Jolanta Ćwikła. – Dziecko trafia przecież do obcego miejsca, pojawiają się wokół nieznani ludzie. Chodzi o to, aby u małych pacjentów zminimalizować stres związany z hospitalizacją.
Na oddziale pediatrycznym wałbrzyskiego szpitala jest 15 sal. Wcześniej rodzice, którzy towarzyszyli swoim dzieciom, korzystali ze sprzętów które wciąż ulegały uszkodzeniom. Spędzenie kilku nocy w takich warunkach było niekiedy dla rodziców i opiekunów sporym wyzwaniem. Natomiast nowe leżanki, po rozłożeniu zmieniają się w wygodne miejsca do spania. Z kolei kiedy są złożone, wyglądają jak zwykłe fotele z zagłówkami.
- Robimy wszystko, żeby dzieci i ich rodzice czuli się na naszym oddziale dobrze – podsumowuje oddziałowa. – Mam nadzieję, że leżanki dla opiekunów również w tym pomogą. Ostatnio w oknach zamontowaliśmy też specjalne kolorowe naklejki, które nie tylko chronią przed słońcem, ale też uprzyjemniają dzieciom pobyt w szpitalu. Pojawiły się one w 10 salach od silnie nasłonecznionej strony południowej, a także w gabinecie zabiegowym i Sali Intensywnego Nadzoru. To małe kroki, ale mają one duże znaczenie dla samopoczucia naszych pacjentów i ich opiekunów.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)