Kolizja drogowa na Dunikowskiego
Do kolizji drogowej doszło 3 października na ulicy Dunikowskiego w Wałbrzychu, gdzie 44-letni mężczyzna kierujący pojazdem nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu innemu uczestnikowi ruchu znajdującemu się na drodze z pierwszeństwem. Na szczęście zdarzenie nie zakończyło się poważnymi obrażeniami u żadnej z osób biorących udział w kolizji. Sprawca otrzymał mandat w wysokości 1500 zł oraz 10 punktów karnych. Dalsze postępowanie wykazało jednak, że mężczyzna prowadził pojazd pomimo wcześniejszej decyzji starosty kamiennogórskiego o cofnięciu mu uprawnień do kierowania. Taki czyn traktowany jest jako przestępstwo i może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje prawne.
Prowadzenie pojazdu pomimo cofniętych decyzją administracyjną uprawnień stanowi naruszenie artykułu 180a Kodeksu karnego. Zgodnie z nim, osoba, która świadomie prowadzi pojazd pomimo cofniętych uprawnień, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. W praktyce sądy, oceniając takie przypadki, biorą pod uwagę okoliczności sprawy, wcześniejsze przewinienia kierowcy oraz jego postawę. Jeśli sprawca był już wcześniej karany za podobne przewinienia, może spodziewać się surowszej kary. Istotnym elementem w takich sprawach jest także fakt, czy prowadzenie bez uprawnień miało miejsce w okolicznościach zagrażających bezpieczeństwu innych osób, co również może wpłynąć na wymiar kary.
Oprócz potencjalnych konsekwencji karnych, sprawca może zostać obciążony dodatkowymi sankcjami administracyjnymi, takimi jak przedłużenie okresu, przez który nie będzie mógł starać się o odzyskanie prawa jazdy. W niektórych przypadkach decyzje starosty lub sądu mogą skutkować dodatkowym okresem zakazu prowadzenia pojazdów.
Sprawa może również pociągnąć za sobą konsekwencje finansowe. Jeśli poszkodowany w kolizji zdecyduje się dochodzić odszkodowania, sprawca może być zmuszony do jego wypłaty z własnych środków, gdyż ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów szkód wyrządzonych przez osobę bez ważnych uprawnień. Taka sytuacja może skutkować dodatkowymi obciążeniami finansowymi dla sprawcy, ponieważ wszelkie koszty związane z naprawą uszkodzeń, a także ewentualne odszkodowania dla poszkodowanego, będą musiały być pokryte z jego prywatnych środków.
Reasumując, prowadzenie pojazdu mimo cofniętych uprawnień lub zakazu sądowego, jak miało to miejsce w przypadku 44-letniego mężczyzny z powiatu kamiennogórskiego, może skutkować nie tylko odpowiedzialnością karną, ale również poważnymi konsekwencjami finansowymi oraz dodatkowymi restrykcjami administracyjnymi, co w dłuższej perspektywie bardzo utrudni sprawcy codzienne funkcjonowanie i legalne poruszanie się po drogach.
źródło: KMP w Wałbrzychu
Dodaj komentarz
Komentarze (0)