Dolnośląski reprezentant Polski, czyli buk z Dalkowa w European Tree of the Year

wczoraj, 13 godz temu 0

Majestatyczny, magiczny, historyczny – dolnośląski buk w europejskim finale! W tegorocznym konkursie na najciekawsze europejskie drzewo 2025 roku bierze piętnaście okazów, które zwyciężyły w krajowych plebiscytach. Polskę dumnie reprezentuje dolnośląski 300-letni buk, rosnący w zabytkowym parku w Dalkowie, nazywany Sercem Wzgórz Dalkowskich.
 
Drzewo roku
 
Plebiscyt odbywa się po raz 15. i potrwa do 24 lutego. Zachęcamy do oddawania głosów na polskie drzewo, które jednocześnie prezentuje cuda natury naszego regionu: https://www.treeoftheyear.org/vote/heart-of-the-dalkowski-hills
Podczas głosowania wybieramy dwa drzewa spośród 15 finalistów. Każdy może zagłosować tylko jeden raz ze swojego adresu e-mail.
 
–  Konkurs Europejskie Drzewo Roku pozwala odkrywać drzewa z historią na całym kontynencie. Dolny Śląsk może się poszczycić wspaniałym dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym. To dla nas przyjemność, że drzewo z naszego regionu rozsławia dolnośląskie cuda natury w świecie. Zachęcamy, by docenić buk z Dalkowa i dołożyć swoją cegiełkę do promocji Dolnego Śląska oraz jego wspaniałych naturalnych skarbów – zachęca Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
 
Dolnośląski buk to nie tylko wspaniały pomnik przyrody, ale jak na nasz region przystało drzewo z legendą, najpiękniejszą, bo o spełnionych marzeniach.
 
– Nazywamy go „Sercem Wzgórz Dalkowskich” z trzech powodów: po pierwsze – rośnie w centralnej części Wzgórz Dalkowskich, po drugie – jego liście przybierają wiosną kolor czerwony, czyli symboliczny kolor serca. Po trzecie – najważniejsze – pod swoimi gałęziami jednoczy ludzi. Odbywają się tu koncerty, spotkania czytelnicze i katolickie Msze Święte oraz nabożeństwa. W warsztatach z hortiterapii organizowanych tu przez naszą fundację wzięło udział już ponad 5000 osób. Kilkanaście tysięcy dzieci i młodzieży skorzystało z udziałem buka z zajęć z edukacji ekologicznej. Turyści, myśląc o własnych marzeniach, wrzucają łupinki bukowe do dziury w drzewie, bowiem krąży legenda, że drzewo to spełnia marzenia – mówi Anna Gomułka, prezes Fundacji na rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi w Dalkowie.
 
Głosowanie przez cały czas jest tajne i nie będziemy mogli zobaczyć, ile głosów mają poszczególne drzewa. Zwycięzca zostanie ogłoszony 19 marca podczas ceremonii European Tree of the Year 2025 w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
 
Cuda natury na podium
 
Polskie drzewa wyróżniły się w tym europejskim plebiscycie. W 2017 roku zwycięzcą konkursu został Dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim, w 2022 roku tytuł Europejskiego Drzewa Roku otrzymał Dąb Dunin – Strażnik Puszczy Białowieskiej, w 2023 roku zwycięzcą został Dąb Fabrykant z Łodzi, a co najbardziej istotne dla naszego regionu w 2024 roku pierwsze miejsce zdobył Buk Serce Ogrodu z Arboretum w Wojsławicach. Dziś chcemy zatrzymać miejsce pierwsze w regionie. Wszystkie drzewa biorące udział w konkursie mają swoje numery. Polskie drzewo Serce Wzgórz Dalkowskich – Heart of the Dalkowskie Hills otrzymało nr 2. Ten 300-letni pomnik przyrody to buk pospolity odmiany purpurowej (Fagus sylvatica 'Atropunicea’). Rośnie w zabytkowym parku przy XVI wiecznym pałacu w Dalkowie w gminie Gaworzyce w województwie dolnośląskim. Gramy o utrzymanie tytułu dla najwspanialszego drzewa kontynentu. Razem możemy sprawić, że najpiękniejsze europejskie drzewo na dobre zakorzeni się na Dolnym Śląsku!

foto: Marcin Kopij

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek