3. Festiwal Wizualny w III LO w Wałbrzychu za nami!
To już trzecia edycja Festiwalu i można stwierdzić, że impreza utrwaliła się, nabrała stałego kształtu i charakteru. W tym roku III Liceum Ogólnokształcące pozostało przy dwudniowej formule imprezy, która odbyła się w dniach 11-12 czerwca 2015 r. pod hasłem „Człowiek Obiekty(ny)”, bo i człowiek był jej bohaterem. Uczniowie chcieli pokazać człowieka jakim jest dzisiaj, w drugiej dekadzie XXI w. i na tym się skupili, organizując warsztaty fotograficzne czy organizując filmy do pokazów.
11 czerwca na scenie kameralnej Teatru Dramatycznego odbyło się uroczyste otwarcie III Festiwalu Wizualnego. Wręczono nagrody za konkurs filmowy i fotograficzny. Zarówno w jednym, jak i drugim, zwyciężyli uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Wałbrzychu. Po wręczeniu nagród zaprezentowano film "Uciec na Pitcairn" autorstwa młodych twórców – Marka Ułana-Szymańskiego i Mateusza Konopackiego. Film to zabawna, ale i mądra opowieść o spełnianiu własnych marzeń, o wyprawie na kraniec świata - historia pewnej wyspy, zamieszkałej przez społeczność potomków słynnego buntu na „Bounty”. Zarówno przed, jak i po otwarciu, goście mogli zapoznać się z wystawionymi w teatralnym foyer pracami fotograficznymi uczestników konkursu i pasjonatów fotografii, którzy zdecydowali się wesprzeć inicjatywę (m.in. Katarzyna Byczkowska, Waldemar Łomża oraz Marta Beresztan).
Kolejny dzień upłynął pod znakiem projekcji i warsztatów. W całości odbył się na terenie III Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu. Zarówno uczniowie liceum jak i zaproszeni goście (przybyli m.in. uczniowie gimnazjów w Wałbrzychu i Mieroszowie) mogli wziąć udział w warsztatach fotograficznych, prowadzonych na terenie szkoły przez trzech różnych fotografów. Jednocześnie przez cały dzień festiwalowy działało studio fotograficzne oraz galeria.
Zaprezentowane filmy łączył temat – szeroko rozumiane człowieczeństwo, istota bycia człowiekiem, jego problemy, pasje i codzienne życie. Dzięki uprzejmości firmy Platige Image, „łódzkiej filmówki” czy autonomicznych twórców, zaprezentowano etiudy fabularne (np. Fragmenty, czy Kojot), pełen blok kina animowanego (Paths of Hate, Blue Room, Lament Paranoika i inne), dwa bloki kina dokumentalnego (dokumenty TVP: Kochani recydywiści, Agnieszki tu nie ma oraz szereg innych), blok machinim (kina tworzonego dzięki silnikom gier komputerowych) i blok reklam społecznych, który prawdopodobnie stanie się już tradycją Festiwalu Wizualnego.
Cała impreza odbyła się dzięki wsparciu Gminy Wałbrzych, Ronal sp. z o.o., Funduszu Regionu Wałbrzyskiego, Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, Łódzkiej Szkoły Filmowej, Platige Image.
źródło: edu.walbrzych.eu
Dodaj komentarz
Komentarze (0)