Dziś "Back to the future Day"

środa, 21.10.2015 13:00 1769 0

Zapewne niewielu młodszych czytelników pamięta, że dzień 21 października 2015 roku to data, do której Marty McFly wraz z doktorem Emmetem Brownem przenieśli się w kultowym filmie Back to the future II. Jakie w 1989 roku były wyobrażenia na temat życia w świecie 2015 roku? Jakie wynalazki mamy dziś w naszych domach?

Deskolotka
Nie mamy wprawdzie latających samochodów napędzanych odpadkami, ale powstał już prototyp deskolotki. W badania nad nią włączyła się firma Lexus. Deskolotka wykorzystuje układ magnesów oraz ciekły azot. 

Inteligentne domy
Marty McFly trafia do swojego domu w przyszłości i już od wejścia napotyka na elektroniczne gadżety. Drzwi otwierane odciskiem palca? Nie są powszechnie spotykane, ale technologia takiego zamka jest dostępna. Drzwi mogą poinformować domowników, kto właśnie przed nimi stoi, komunikują się również ze smartfonem. A właśnie... w Back to the future II nie ma nie tylko smartfonów, nie ma zwykłych telefonów komórkowych! A to właśnie na smartfonach opiera się w głównej mierze komunikacja z inteligentnym domem. Można za jego pomocą sterować oświetleniem, ogrzewaniem, zamykaniem lub otwieraniem okien i rolet, pracą domowych sprzętów RTV i AGD.

Samowiążące się sznurówki
W filmie Marty zakłada sportowe buty i automatycznie dopasowują się one do stopy wiążąc sznurówki. Takiej technologii jeszcze nie mamy, ale można już spotkać buty, np. z wmontowanym GPS-em oraz "inteligentne" ubrania. Istnieje inteligentna biometryczna koszulka, która monitoruje nie tylko treningi, ale także czynności życiowe np. w biurze. Podczas ćwiczeń podpowie, że czas zrobić przerwę, a po stresującej rozmowie z szefem ostrzeże, że np. grozi nam zawał.

Płatność ręką
Za taksówkę w filmie płaci się palcem. Student szwedzkiego Uniwersytetu Lund sprawił, że jest to już możliwe. Wystarczy zeskanować schemat naczyń krwionośnych dłoni i przypisać je do karty płatniczej. Dzięki specjalnym terminalom można na kampusie Uniwersytetu dokonywać w ten sposób płatności.

Hologramy
Tuż po wylądowaniu Marty'ego atakuje ogromny rekin - reklama filmu Szczęki 19. Na szczęście (choć oczywiście niektórzy mogą mieć inne zdanie) nie nakręcono aż tylu części tego filmu. Niemniej jednak, w głównej mierze dzięki japończykom technologia holografii rozwija się szybko. Japonia ma nawet swoją hologramową gwiazdę pop - Hatsune Miku, która występuje na koncertach na żywo.

 
Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek