APEL do mieszkańców Szczawna-Zdroju

czwartek, 5.7.2018 09:52 1408 1

W związku z informacjami dotyczącymi pojawienia się żmij zygzakowatych prosimy o zapoznanie się z treścią poniższego apelu.

Żmija zygzakowata (Vipera berus) to jedyny wąż jadowity na terenie Polski. Podlega ochronie gatunkowej. Najczęściej można ją spotkać na terenach podgórskich, łąkach, pastwiskach. Występuje w trzech odmianach: szarej, brunatnej i czarnej. Rozpoznaje się ją głównie po białym zygzaku na grzbietowej części ciała.

Szczególnie podatne na działanie jadu są dzieci ze względu na mała masę ciała. Ukąszenie może być nieuświadomione przez osobę poszkodowaną, szczególnie jeśli jest to dziecko. Jad żmii jest najsilniejszy wiosną (najbardziej stężony). Nie każde ukąszenie żmii jest związane z wprowadzeniem jadu do organizmu człowieka. Zdarzają się tak zwane „suche ukąszenia”, kiedy jad nie jest wprowadzany do ciała (rzadko). Po ukąszeniu miejscowo obserwowane są dwa ślady po zębach jadowych oddalone o 5-10 mm,  pojawia się ból, zaczerwienienie, obrzęk, martwica. Po różnym czasie (minuty, godziny) rozwijają się objawy ogólne u około 25% ukąszonych (ból głowy, nudności wymioty, biegunka, powiększenie węzłów chłonnych, niepokój, spadek ciśnienia, duszność, zaburzenia świadomości)  prowadzące do wstrząsu.

Przed koniecznym transportem do szpitala pierwsza pomoc polega na oczyszczeniu zranienia zimną wodą i unieruchomieniu kończyny. Nie należy używać do tego celu spirytusu! Wskazane jest ochłodzenie kończyny za pomocą woreczków z lodem, okrycie poszkodowanego i podanie płynów najlepiej pozajelitowo oraz uspokojenie chorego. Metody polegające na nacinaniu rany i upuszczaniu krwi nie powinny być stosowane.

Nie zaleca się również stosowania opasek uciskających naczynia żylne powyżej zranienia (stosować wyłącznie w przypadkach przedłużonego transportu do szpitala), Zabronione są próby wysysania jadu. Należy monitorować funkcje układów krążenia i oddechowego.

Koniecznym postępowaniem jest podanie surowicy przeciwko jadowi żmij i chirurgiczne opatrzenie zranienia. Postępowanie to powinno odbywać się na terenie szpitala dysponującego zestawem przeciwwstrząsowym, po próbie uczuleniowej. Surowica powinna być podana jak najszybciej, obligatoryjnie powinna być zastosowana u dzieci i kobiet ciężarnych, w pozostałych przypadkach według wskazań.

źródło: UM Szczawno-Zdrój

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Edyta piątek, 13.07.2018 23:14
Szkoda ze to moje dziecko zostalo ugryzione przez żmije w ogródku W Szczawnie podczas wyjazdu.