860-lecie św. Jerzego w Dzierżoniowie [ZOBACZ WIDEO, FOTO]
W środę 1 maja Dzierżoniów świętował 860-lecie kościoła św. Jerzego. Wydarzenie rozpoczęto orszakiem spod Ratusza do najstarszej dzierżoniowskiej świątyni. Przemarszowi towarzyszyła Miejska Orkiestra Dęta działająca przy Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury. Następnie pod przewodnictwem bp Ignacego Deca, ordynariusza diecezji świdnickiej odbyła się uroczysta msza święta odpustowa. Zwieńczeniem wydarzenia było otwarcie okolicznościowej wystawy w nawie kościoła. Zapraszamy do obejrzenia materiałów wideo i zdjęć.
KOŚCIÓŁ ŚW. JERZEGO – według legendarnych przekazów fundacji kościoła miał dokonać piastowski książę Bolesław Kędzierzawy w 1159 r. Najwcześniejsza wzmianka źródłowa pochodzi jednak z 1258 r. Jest najstarszą, historyczną budowlą w mieście. Zbudowany pierwotnie z drewna, w XV i XVI wieku przebudowany. W 1338 r. książę Bolko II świdnicki przekazał go zakonowi joannitów. Władali nim przez pięć stuleci i głównie ich staraniom zawdzięczamy jego dzisiejszy wygląd. Początkowo posiadał typ halowy, który po przebudowie w końcu XIV w. uzyskał formę bazyliki. Od XV w. wznoszono masywną wieżę.
W drugiej połowie XVI w. kościół uzyskał formę architektoniczną, która pozostała w zasadzie niezmieniona do dzisiaj. Wejścia zdobią portale: od zachodu gotyckie z XV w., od strony północnej gotycko-renesansowy z 1558 r., a od południowej renesansowy z 1611 r.
Wystrój kościoła prezentuje styl manieryzmu, baroku i klasycyzmu. Manierystyczny charakter mają monumentalny ołtarz Zbawiciela z 1615-1616 r. i ambona z 1609 r. W 1719 roku katolicy przystąpili do budowy nowego ołtarza głównego, ponieważ ołtarz Zbawiciela ufundowany przez protestantów był zdekonsekrowany. W ten sposób ołtarz z cyklem chrystologicznym został uzupełniony o nastawę o tematyce maryjnej. Przed ołtarzem Zbawiciela ustawiono więc ołtarz Matki Boskiej ze skrzydłami bocznymi.
Na uwagę zasługują także ołtarz boczny „Wniebowzięcia NMP” z końca XVII w., prospekt organowy z około 1800 r., eklektyczna chrzcielnica z 1827 r. oraz znajdujące się przed kościołem barokowe figury św. Jerzego z 1726 r. i św. Jana Nepomucena z 1720 r.
Warto przyjrzeć się również tajemniczej, kamiennej figurce na południowo-zachodnim narożniku wieży. Niektóre źródła donoszą, że przedstawia ona legendarnego fundatora, księcia Bolesława Kędzierzawego lub żebraka, z którego pieniędzy miałaby zostać wzniesiona wieża do tej właśnie wysokości.
W 2007 r. w trakcie prac konserwatorskich na ścianie wschodniej wnętrza kościoła odkryto ślad działalności Bractwa Maryjnego - fresk Madonna z Dzieciątkiem z pierwszej ćwierci XVI w. W grudniu 2008 r. otrzymał on oficjalne wezwanie: Matka Boska Dzierżoniowska-Matka Miłosierdzia.