225 rocznica odwiedzin przyszłego prezydenta USA w Książu

poniedziałek, 20.1.2025 16:13 278 0

Przy okazji dzisiejszego zaprzysiężenie prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki przypominamy wizytę przyszłej głowy państwa amerykańskiego w Zamku Książ, czyli odwiedziny Johna Quincy’ego Adamsa (ur.1767-zm.1848) u Hochbergów w sierpniu 1800 roku. 

John Quincy Adams był szóstym prezydentem Stanów Zjednoczonych w latach 1825-1829.   W latach 1797-1801 jako młody mężczyzna był amerykańskim ambasadorem (minister resident) w królestwie Prus, wysłanym z misją przez swojego ojca, drugiego prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Adamsa na dwór króla Fryderyka Wilhelma III.

Amerykański dyplomata przyjechał do Książa po raz pierwszy 17 sierpnia 1800 roku  jako gość organizowanego przez hrabiego Jana Henryka VI von Hochberga „ostatniego turnieju rycerskiego na Śląsku”.  Adams i jego poślubiona trzy lata wcześniej małżonka Louise Catherine zostali wówczas podjęciu w zamku przez hrabiego i jego małżonkę, hrabinę Annę,  z domu księżniczkę von Anhalt-Koethen-Pless. Trzy dni później obserwowali odbywający się na Starym Książu turniej, którego honorowymi gośćmi byli król pruski Fryderyk Wilhelm III               i królowa Luiza. 

Relację z wizyty m.in. w Książu, Wałbrzychu i Starym Zdroju zawarł John Quincy Adams  w wydanych drukiem w 1804 roku „Listach po Śląsku”. Przytaczamy jej fragment w tłumaczeniu Marii Kolbuszewskiej (Ossolineum, 1992). 

„Po obiedzie pojechaliśmy do Książa, siedziby hrabiego Hochberga, który ma posiadłości w tej prowincji i do którego w szczególności należy miasto Wałbrzych. Zamek jest oddalony około mili od miasta, w jednym z przepięknych romantycznych miejsc, jakie z taką rozkoszą oglądamy, z jaką nudą, obawiam się, Ty o nich czytasz. Na szczycie wzgórza, blisko domu, w którym rezyduje hrabia, stoją ruiny zamku, częściowo przez niego odbudowanego i z tej przyczyny nie wyglądającego tak szacownie, jak zamki Chojnik i Wleń. Odznacza się jednak tak malowniczym pięknem, że przyciąga stale cudzoziemców jako jedno z najbardziej godnych widzenia miejsc w prowincji. W tej chwili jest podwójnie interesujący - pojutrze Królowa ma zawitać na Książ, gdzie zamierza spędzić parę dni. Na jej przyjęcie hrabia przygotowuje rozrywki, odpowiednie do charakteru starego zamku. Na samym wzgórzu, tuż poniżej mostu zwodzonego nad fosą, wymierzono i ogrodzono teren, na którym ma się odbyć karuzel na cześć dostojnego gościa. Szesnastu rycerzy w strojach z czasów feudalnych wyjedzie z murów zamku, aby powitać Królową i towarzyszyć jej do miejsca, gdzie odbędą się pokazy zbrojne,   a raczej konne. Wieczór ma się zakończyć balem maskowym. Dziś odbyło się przygotowawcze przed- stawienie całej uroczystości, trudno je nazwać próbą. Ponieważ chcieliśmy je obejrzeć, musieliśmy przedtem złożyć uszanowanie hrabiemu i hrabinie i dzięki temu widzieliśmy wszystko o wiele lepiej niż w tłumie. Gospodarze przyjęli nas z uprzejmością, godną wieku rycerskiego.”

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek