Aktywiści walczą o zerowy VAT na transport publiczny. Teraz petycja 21 organizacji trafia do Sejmu

dzisiaj, 14 godz temu 101 0

Wprowadzenie zerowego podatku od towarów i usług (podatku VAT) na transport kolejowy i autobusowy było jedną z kluczowych obietnic kampanii wyborczej 2023 roku.

 

Zerowy VAT na transport. Resort nie wyklucza 

Działacze organizacji związanych m.in. ze zrównoważonym transportem i ekologią domagali się wprowadzenia tej zmiany już w piśmie do Ministerstwa Finansów. Resort nie wykluczył wdrożenia takiej zmiany.

  • W Ministerstwie Finansów cały czas rozpatrywana jest możliwość obniżenia – z 8% do 0% – stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego. Zagadnienie to jest badane w ramach analiz dotyczących m.in. zakresu zmian, korzyści dla poszczególnych uczestników rynku oraz potencjalnych skutków finansowych dla strony dochodowej i wydatkowej budżetu państwa. W szczególności ta ostatnia kwestia ma istotne znaczenie, wobec dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej i społecznej, która realnie przekłada się na stan budżetu państwa i możliwości finansowania kluczowych obszarów działania państwa – wskazać tu można chociażby konieczność zapewnienia samorządom dodatkowego wsparcia finansowego. W kontekście potencjalnych skutków finansowych dla budżetu państwa należy również mieć na uwadze okoliczność objęcia Polski procedurą nadmiernego deficytu. Powyższe uwagi nie oznaczają, że zmiany dotyczące obniżenia stawki VAT na transport pasażerski nie zostaną wdrożone - ewentualne działania w tym obszarze mogłyby zostać podjęte w najbliższym, możliwym czasie, przy uwzględnieniu w tym zakresie możliwości budżetowych państwa - odpisała aktywistom Katarzyna Nowicka, Zastępca Dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów.

Zerowy VAT na transport. Petycja do Sejmu

Teraz społecznicy chcą wzmocnić wagę tematu również poprzez petycję do Sejmu.

Jak piszą autorzy petycji, rozwiązanie proponowane przez działaczy nie tylko ulży kieszeniom pasażerów, ale sprawi też, że transport publiczny, w szczególności transport kolejowy, autobusowy, trolejbusowy i tramwajowy będzie bardziej konkurencyjny i częściej wykorzystywany przez pasażerów.

Aktywiści przekonują, że zmiana będzie też zgodna z postulatem zwalczania wykluczenia transportowego, którego nie da się rozwiązać budową nowych dróg, a tylko przez uatrakcyjnianie transportu publicznego. Rozwój transportu publicznego jest potrzebny również w miastach, by walczyć z problemem smogu, hałasu i innej uciążliwości wynikającej z nadmiernego ruchu kołowego, zwłaszcza w centrach miast czy przy obiektach handlowych.

– To jest pomysł, który pojawił się jeszcze w czasach COVID-u i potem powtarzany w czasie trudności gospodarczych. Rozwiązanie jest jednak nadal zasadne, bo transport publiczny to jedna najbardziej podstawowych usług publicznych. Warto, by ta usługa była możliwie najtańsza i możliwie najbardziej dostępna – mówi Jakub Janas z Akcji Miasto.

Wprowadzenie tańszego transportu publicznego będzie również w pełni zbieżne z postulatami Europejskiego Zielonego Ładu, który promuje wykorzystanie ekologicznego transportu publicznego, w tym zwiększanie jego atrakcyjności, również pod względem aspektu cen biletów.

Zmiana będzie również realizacją założeń Karty Praw Podstawowych UE. Od 2022 r. obniżenie stawki podatku na korzystanie ze środków transportu publicznego jest też wyraźnie dopuszczone przez przepisy na poziomie Unii Europejskiej.

- Obietnica dotycząca podatku nakładanego na branżę beauty została już zrealizowana przez zmianę legislacyjną. Wyraźnie nadszedł czas na podobne zajęcie się kwestią dostępu cenowego do transportu publicznego - przekonuje Jeremi Jarosz z Towarzystwa Benderowskiego.

Zerowy VAT. Można podpisać!

Aktywiści zachęcają też do poparcia petycji na stronie internetowej.

TUTAJ KAŻDY MOŻE POPRZEĆ PETYCJĘ

Petycję poparły: Akcja Miasto, Wrocławskie Forum Miejskie, Stowarzyszenie Kulturalne Acidtropicalia, Stowarzyszenie Emilia, Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju, Fundacja Zrównoważonego Rozwoju, Towarzystwo Benderowskie, Fundacja Alter Eko, Stowarzyszenie Nowoczesnej Edukacji Prawnej, Fundacja Ekorozwoju, Dolnośląski Alarm Smogowy, Stowarzyszenie Kolej Beskidzka, Wrocławska Inicjatywa Rowerowa, Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju Regio, Stowarzyszenie Kogutorium, Rodzice dla Klimatu, Szkolna Konferencja Klimatyczna, Fundacja Przyjaciół Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, Fundacja Nowa Obecność, Fundacja Aquila, Fundacja Miastonatura, Fundacja Zielone Światło.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek