Dotacja marszałka na sufit w Zamku Książ i renowacja żyrandoli w Sali Maksymiliana

czwartek, 3.4.2025 09:25 261 0

W Zamku Książ w Wałbrzychu trwa największy od 50 lat remont reprezentacyjnego pierwszego piętra, w ramach którego planowane jest przywrócenie tym przestrzeniom splendoru z początku 20. wieku, kiedy zamieszkiwała je słynna księżna Daisy von Pless. Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Książ otrzymał dofinansowanie w wysokości 150 000 zł na trwające obecnie prace konserwatorskie i restauratorskie stropu w Salonie Włoskim. 

Dotacja zostanie przeznaczona na dofinasowanie prac konserwatorskich i restauratorskich drewnianego, polichromowanego i złoconego stropu w Salonie Włoskim na reprezentacyjnym, pierwszym piętrze zamku. Sufit zdobi plafon centralny, wykonany w technice olejnej na desce przedstawiający boginię Florę. Otaczają go w narożnikach cztery mniejsze przedstawienia amorów.  Zakupił go we Florencji w 1912 roku, ówczesny właściciel Zamku, książę Jan Henryk XV von Hochberg-Pless (zm.1938). Strop ucierpiał w czasie barbarzyńskiej przebudowy zamku realizowanej przez hitlerowców w latach 1944-45 oraz w wyniku nieudanych prac renowacyjnych w latach 70. ubiegłego stulecia.

Remont książańskich salonów odbywa się etapami, aby w jak najmniejszym stopniu wpłynąć na zakres oferty udostępnianych do zwiedzania pomieszczeń. Jako pierwszy, już od  stycznia wyłączony został z ruchu turystycznego Salon Włoski, uchodzący za jedno z najpiękniejszych pomieszczeń ciągu barokowego.

Prace konserwatorskie i restauratorskiego drewnianego stropu wykonywane są przez wyłonioną w przetargu firmę konserwatorską państwa Danuty i Ryszarda Wójtowiczów z Wrocławia, która ma na swoim koncie m.in. wysoko oceniane prace i realizacje w Kościele Pokoju w Świdnicy.

Żyrandole z Sali Maksymiliana

 Pod koniec ubiegłego roku ogłoszony został przetarg w celu wyłonienia wykonawcy kompleksowych prac konserwatorskich i restauratorskich żyrandoli z Sali Maksymiliana. Obejmują one konserwację drewna, złocenie, odtwarzanie brakujących elementów, ale także prace związane z elektryfikacją wszystkich pięciu, wykonanych z lipowego drewna żyrandoli. Obecnie trwają prace przy umiejscowionym centralnie, największym z nich. Z posiadanej przez Zamek dokumentacji PP PKZ (Przedsiębiorstwo Państwowe Pracownie Konserwacji Zabytków) z lat 70. ubiegłego stulecia wynika, że podczas ówczesnego remontu zamku część brakujących elementów zabytkowych żyrandoli została wykonana na nowo.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek