II Dzierżoniowska Gala Talentów [ZOBACZ WIDEO]

wczoraj, 14 godz temu 1865 1

Dzierżoniów ponownie wyróżnił i nagrodził utalentowanych twórców i działaczy kultury. W tym roku nagrody przyznano w siedmiu kategoriach. Każdy z laureatów otrzymał nagrodę finansową w wysokości 2300 zł. Wyróżnienie w kategorii „Mecenas kultury 2024” trafiło do firmy Galwanizer.

Nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za 2024 rok Sztuki wizualne, taniec, twórczość plastyczna, teatralna, fotograficzna, filmowa i choreograficzna 2024

  • Alicja Ludwa – zawodniczka BWA Breakers, reprezentującą klub oraz Dzierżoniów na zawodach rangi wojewódzkiej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. W roku 2024 Alicja osiągnęła znakomite sukcesy w tańcu breaking.

Otrzymała powołanie do Młodzieżowej Kadry Narodowej Breaking oraz zdobyła m.in. tytuł Mistrzyni Polski w kategorii Bgirls 1vs1 Juniorzy Młodsi (12-13 lat).

  • Ewenement – grupa łączy pokolenia i tworzy pomost międzypokoleniowy. Adeptami tańca są uczestnicy w różnym wieku: „Mały Ewenement" (dzieci), „Teatr Tańca Ewenement" (młodzież), „Ewenement Plus” (dorośli, często rodzice młodszych tancerzy). W 2024 roku zespoły odniosły kolejne sukcesy na tanecznej scenie. Podczas Złotoryja Dance Arts Festival „Mały Ewenement" oraz Ewenement Plus zdobyły drugie miejsca w swoich kategoriach, potwierdzając wysoki poziom artystyczny i zaangażowanie tancerzy. Oprócz turniejowych triumfów, Ewenement aktywnie wspiera kulturalne życie miasta. Ich widowiskowe choreografie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także integrują mieszkańców i promują taniec jako formę ekspresji. Dzięki ich obecności każda impreza nabiera wyjątkowego charakteru, a publiczność może podziwiać sztukę tańca w najlepszym wydaniu.

Twórczość muzyczna 2024

Miejska Orkiestra Dęta - pełni istotną rolę społeczną, integruje mieszkańców, uczestniczy we wszystkich uroczystościach lokalnych, państwowych, nie tylko w Dzierżoniowie, ale i w całym powiecie dzierżoniowskim. Ma ugruntowany autorytet, cieszy się sympatią odbiorców. Miejska Orkiestra Dęta ma bardzo bogaty repertuar, bo oprócz muzyki marszowej gra także utwory patriotyczne, religijne, dzieła klasyczne, popularne przeboje i standardy jazzowe.

Przez ostatnie lata repertuar orkiestry wzbogacił się o interesujące aranżacje o bardziej „rozrywkowym” charakterze, dzięki czemu brzmienie orkiestry zyskało nowy, świeży styl.

Wydarzenie kulturalne roku 2024

10. Dolnośląski Przegląd Plastyki Nieprofesjonalnej – WALOR to nie tylko konkurs, ale również przestrzeń integracji i wymiany doświadczeń między artystami amatorami. Jest to biennale, które od lat prezentuje twórczość plastyków amatorów z Dolnego Śląska. Przegląd obejmuje trzy główne kategorie: malarstwo, grafikę oraz rzeźbę. Wydarzenie ma na celu aktywizację artystyczną i promowanie twórczości osób nieprofesjonalnych. Uczestnicy zgłaszali swoje prace w dowolnej technice i formacie, od dyptyków po kolaże. W 2024 roku zgłoszono aż 400 prac od 95 uczestników.

Ambasador kultury 2024

Roman Mrozowski – to artysta, którego działalność wyróżnia się nie tylko oryginalnym podejściem do sztuki, ale także zaangażowaniem w szerzenie kultury, wspieranie młodzieży i promowanie Dzierżoniowa. Nominacja do tegorocznej gali opierała się na kilku kluczowych osiągnięciach. Wystawa w Arboretum Wojsławice – zaprezentowała jego dzieła, ale również otworzyła przestrzeń do dodatkowej promocji miasta. Mural przy Zespole Szkół nr 2 to kolejny dowód na artystyczną kreatywność Romana. Projekt nie tylko upiększa przestrzeń miasta, ale staje się dodatkową atrakcją na mapie Dzierżoniowa.

Stowarzyszenie „Warsztat kolorów” promujący street art to z kolei inicjatywa szerząca sztukę wśród młodzieży poprzez warsztaty, projekty i tworzenie przestrzeni dla rozwoju kreatywności.

Całokształt działalności na rzecz kultury 2024

Marek Cieśla - muzyk, malarz, tłumacz i poeta, dla którego sztuka jest nieodłącznym elementem życia. Od dzieciństwa rozwijał swój talent muzyczny, ucząc się gry na gitarze, fortepianie i skrzypcach. Po studiach wrócił do Dzierżoniowa, gdzie pracował jako nauczyciel muzyki i instruktor, kształcąc wielu utalentowanych uczniów. Jego pasja do Beatlesów zaowocowała tłumaczeniami ich piosenek, publikowanymi w prasie i wydanymi w tomiku. W Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury organizował „Coolturalne Piątki” i współtworzył Przegląd Utworów Beatlesów, który stał się lokalną tradycją. Jako malarz prezentował swoje prace na wystawach traktując sztukę jako formę twórczej ekspresji. Wydał kilka tomików wierszy, a jego poezję można znaleźć w wielu antologiach. Twórczość Marka Cieśli to połączenie sacrum i profanum, pełne refleksji nad światem, który nieustannie go inspiruje. Poza malarstwem i muzyką interesuje się także teatrem. Współpracował z Ewą Wandycz i Janem Pawłem Mamosem. Tworzył scenografie i komponował muzykę do przedstawień. Najmocniej związany był z Teatrem Prawdziwym Włodzimierza Burtyma, z którym podróżował po Europie (Szwajcaria, Belgia, Niemcy).

Osiągnięcie artystyczne 2024

Anna Pyrak - w 2024 powstał Mozaikowy Szlak Dzierżoniowa, który wprowadził sztukę do przestrzeni miejskiej. Głównymi bohaterami tego projektu są szare betonowe donice stojące w centrum miasta, które dostały drugie życie. Przyozdobione ręcznie wykonanymi mozaikami, trwałymi, odpornymi na warunki atmosferyczne. To inwestycja, która długo będzie cieszyć oko i zachwycać swoją unikatową elegancją. Każda jest inna i każda ma swojego mecenasa, który ją ufundował. To projekt rozwojowy, który zapewne będzie miał ciąg dalszy.

Mecenas kultury 2024

Galwanizer - od lat aktywnie wspiera wydarzenia organizowane w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury i nie tylko, przyczyniając się do rozwoju lokalnej społeczności i promocji kultury. Dzięki zaangażowaniu firmy mieszkańcy mogą uczestniczyć w różnorodnych inicjatywach. Wsparcie Galwanizera pozwala na realizację ambitnych projektów, które integrują ludzi i wzbogacają życie kulturalne miasta. To przykład firmy, która nie tylko działa w swojej branży, ale także inwestuje w lokalną tożsamość i wspólne doświadczenia.

Skład komisji konkursowej:

  • Aneta Błaszczuk - przewodnicząca komisji (dyrektor Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych);
  • Krzysztof Tokarski - zastępca przewodniczącej (dyrektor Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury);
  • Karolina Gawor (pracownik Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury);
  • Regina Walendowska (dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Komisji Edukacji Narodowej w Dzierżoniowie);
  • Sylwia Waindok (dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Wojciecha Kilara w Dzierżoniowie);
  • Małgorzata Prewandowska (radna Rady Miejskiej Dzierżoniowa);
  • Bartosz Drzewicz (wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Dzierżoniowa).

UM Dzierżoniów

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Nowy wątek
czytelnik wczoraj, 9 godz temu
Ale eksperci. Szok... Poza tym jak to dyrektor domu kultury...