Festiwal Góry Literatury: rozmowy o literaturze, demokracji i klimacie

sobota, 13.7.2024 03:20 1340 0

Trwa jubileuszowa 10. edycja Festiwalu Góry Literatury organizowanego przez Fundację Olgi Tokarczuk. W piknikowej atmosferze w otoczeniu XVI-wiecznego zamku Sarny, w ośrodkach kultury i rynkach uśpionych nieco na co dzień dolnośląskich miasteczek toczą się obecnie najważniejsze i dające do myślenia rozmowy o literaturze, filozofii, religii, zmianach klimatycznych, sensie demokracji. 

Głównym celem festiwalu jest aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców aglomeracji wałbrzyskiej i Kotliny Kłodzkiej. Oprócz płatnych weekendowych wydarzeń w zamku Sarny w Ścinawce Górnej organizowane są także darmowe spotkania literackie w Nowej Rudzie, Świdnicy, Wałbrzychu, Kłodzku, Ludwikowicach Kłodzkich, Dzikowcu, Jedlinie-Zdrój i Radkowie. Festiwal z roku na rok odwiedza coraz więcej osób zainteresowanych współczesną literaturą i sytuacją społeczną. Publiczność aktywnie uczestniczy w dyskusjach zadając pytania gościom i konfrontując ich z własnym odbiorem szerzonych poglądów.

W ubiegłym roku według organizatorów przez scenami zasiadło trzydzieści pięć tysięcy osób, odnotowano też półmilionową widownię online. W tym roku, w wyniku intensywnych ataków hejterskich w mediach społecznościowych konta festiwalu zostały zablokowane, a organizatorzy publicznie sprzeciwili się szerzeniu nienawiści i obrażaniu innych.

Podczas festiwalu odbędzie się łącznie 150 spotkań, jedenaście koncertów oraz dziewięć projekcji filmów, warsztaty, przedstawienia teatralne oraz wystawy. Dyskusje dotyczą istotnych kwestii społecznych, wpisanych w statut Fundacji Olgi Tokarczuk: upowszechnianie i rozwój demokracji, rozwój wolności i praw człowieka, promowanie wolności słowa oraz idei społeczeństwa obywatelskiego, ekologia i zmiany klimatu, prawa zwierząt.

Na uczestników festiwalu czekało wiele interesujących spotkań, między innymi rozmowa z palestyńską pisarką Adanią Shibli, autorką „Drobnego szczegółu”, z izraelskim pisarzem Yakovem Z. Mayerem, autorem „Nechemii”, dyskusja „Boskość niebiańska” prowadzoną przez filozofkę i publicystkę Katarzynę Kasię, rozmowa z poetkami Urszulą Honek i Joanną Mueller, debata o transpłciowości z Niną Kutą i Kacprem Potępskim, o swoich ojcowskich doświadczeniach w rozmowie „Historie osób niebinarnych” z Renatą Kim opowiedział także Piotr Jacoń.

O „Odpowiedzi Hiobowi” Carla Gustava Junga rozmawiali Olga Tokarczuk, Leszek Kolankiewicz i Tomasz Stawiszyński. Pełna pasji wymiana opinii zafascynowanych ideami Junga intelektualistów ujawniła, jak wielką inspiracją pozostaje także dziś dorobek szwajcarskiego psychiatry i psychologa. Sporym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z Adamem Bodnarem, które zrodziło wiele pytań wśród uczestników o rozliczenia zachowań przestępczych polityków, przyspieszenie czasu trwania postępowań sądowych czy regulacje dotyczące granicy polsko-białoruskiej.

Niezwykłym przeżyciem było wysłuchanie znakomitej interpretacji fragmentów „Ksiąg Jakubowych” Olgi Tokarczuk w wykonaniu aktorów: Andrzeja Seweryna, Heleny Englert, Mayldy Damięckiej i Macieja Stuhra. Częścią festiwalu był także Festiwal Tłumaczy Olgi Tokarczuk, czyli cykl rozmów o polskiej literaturze widzianej z perspektywy osób zajmujących się przekładami na języki obce. Wieczorami na festiwalowej scenie wystąpili dotychczas Fisz Emade Tworzywo, Kortez, L.UC. i Rebel Babel, Lech Janerka czy Katarzyna Groniec.

 

 Festiwal potrwa do niedzieli 14 lipca, poniżej program nadchodzących wydarzeń:

13 lipca | sobota RADKÓW

Centrum Łąkowa 1
ul. Łąkowa 1, Radków
obowiązują zapisy mailowe pod adresem lul@fundacjaolgitokarczuk.org, liczba miejsc ograniczona

Latający Uniwersytet Ludowy
9.00–12.00 seminarium: Ciało, płeć, seks w filozofii. Prowadzi Magdalena Środa. Moduł II (współorganizator: Fundacja im. Heinricha Bölla)

ul. Leśna, Radków
obowiązują zapisy mailowe pod adresem lul@fundacjaolgitokarczuk.org, liczba miejsc ograniczona

Latający Uniwersytet Ludowy
9.00–11.30 warsztat-spacer: Sensoryczne czytanie lasu. Uważność w kontakcie z naturą. Las czytają Stolovelasy (współorganizatorzy: StoloveLasy, Park Narodowy Gór Stołowych, Fundacja im. Heinricha Bölla)

NOWA RUDA

Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie
ul. Strzelecka 2a, Nowa Ruda
obowiązują zapisy mailowe pod adresem lul@fundacjaolgitokarczuk.org, liczba miejsc ograniczona

Latający Uniwersytet Ludowy
9.00–11.30 Dzisiaj to już nic nie można powiedzieć! Warsztat języka wrażliwego. Prowadzi Lena Bielska

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie
ul. Bohaterów Getta 10, Nowa Ruda
wydarzenie zamknięte

10.00–12.00 warsztaty kreatywnego pisania: O-po-wieść-o-graniczeniu. Moduł III.
Prowadzi Zbigniew Kruszyński

ZAMEK SARNY

Zamek Sarny
Ścinawka Górna 40e
obowiązuje całodzienny bilet

12.00 głośna lektura: Profesor Andrews w Warszawie, czyta Olga Tokarczuk
13.00 O lekturach szkolnych. Z ministrą edukacji Barbarą Nowacką rozmawia Irek Grin [rozmowa tłumaczona na PJM]
14.15 Michał Rusinek, Nadbagaż, czyli opowieści podróżne, Krzysztof Varga, Ostrygi i kamienie. Z autorami rozmawia Urszula Glensk (współorganizatorzy: Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Czarne)
15.45 O niepodległości i spokoju. Z Jarosławem Kuiszem i Andrzejem Lederem rozmawia Michał Nogaś
17.15 O ahat ilī. Siostrze bogów Olgi Tokarczuk i Zbigniewa Mikołejki rozmawiają Anna Augustynowicz, Stanisław Rosiek i Magdalena Środa (współorganizator: Wydawnictwo słowo/obraz terytoria)
18.45 pokaz filmu Walc z Baszirem Ariego Folmana. Po projekcji z reżyserem rozmawia Piotr Jakub Fereński
21.30 koncert: Skalpel

WAŁBRZYCH

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
ul. 1 Maja 9, Wałbrzych
wstęp wolny, nie obowiązują zapisy

16.00 Literatura bez granic. Pasmo czeskie na Festiwalu Góry Literatury. Z Anną Beatą Háblovą rozmawia Anna Wanik

14 lipca | niedziela RADKÓW

Centrum Łąkowa 1
ul. Łąkowa 1, Radków
obowiązują zapisy mailowe pod adresem lul@fundacjaolgitokarczuk.org, liczba miejsc ograniczona

Latający Uniwersytet Ludowy
9.00–12.00 seminarium: Ciało, płeć, seks w filozofii. Prowadzi Magdalena Środa. Moduł III (współorganizator: Fundacja im. Heinricha Bölla)

KARŁÓW

Park Narodowy Gór Stołowych
obowiązują zapisy mailowe pod adresem lul@fundacjaolgitokarczuk.org, liczba miejsc ograniczona

Latający Uniwersytet Ludowy
9.00–12.00 Las. Zmiany zachodzące w ekosystemie leśnym: wpływ zmian klimatycznych, różnica między ochroną czynną i ścisłą. Prowadzi dyrektor Parku Narodowego Gór Stołowych Bartłomiej Jakubowski (współorganizatorzy: Park Narodowy Gór Stołowych, StoloveLasy)

ZAMEK SARNY

Zamek Sarny
Ścinawka Górna 40e
obowiązuje całodzienny bilet

12.00 O wędrówce tusz. Z Bartkiem Sabelą i Sylwią Spurek rozmawia Karolina Kuszlewicz (współorganizator: Wydawnictwo Czarne) [rozmowa tłumaczona na PJM]
13.30 Rafał Siderski, Małgorzata Lebda, Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach. Z autorem i autorką rozmawia Michał Nogaś (współorganizatorzy: Wrocławski Dom Literatury, Wydawnictwo Warstwy)
15.00 Nowa kultura polska. Z Agnieszką Holland, Joanną Scheuring-Wielgus, Edwinem Bendykiem i Jackiem Dehnelem rozmawia Irek Grin [rozmowa tłumaczona na PJM]
17.30 pokaz filmu Zielona granica Agnieszki Holland. Po projekcji z reżyserką rozmawia Katarzyna Borowiecka (współorganizator: Fundacja im. Heinricha Bölla)
21.30 koncert: Ørganek

BRZEG

Miejska Biblioteka Publiczna
ul. Jana Pawła II 5, Brzeg

16.00 Michał Rusinek, Nadbagaż, czyli opowieści podróżne. Z autorem rozmawia Małgorzata Kolankowska (współorganizator: Rozczytana Aglomeracja)
wydarzenie towarzyszące.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)