Prezydent Duda obiecuje: pakiet pomocowy dla przedsiębiorców wprowadzimy jak najszybciej [SZCZEGÓŁY PROPOZYCJI]
18 marca odbyło się zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę posiedzenie rady gabinetowej dot. m.in. przygotowanego przez rząd pakietu pomocowego dla przedsiębiorców i gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa.
- Troska o przedsiębiorców była już od dłuższego czasu. Poprosiłem, aby przygotować pakiet antykryzysowy. Najważniejszy dla nas jest los przedsiębiorców, zwłaszcza tych małych firm. Dzisiaj bardzo wielu z nich jest w kłopotach, i potrzebna jest im natychmiastowa pomoc (...). Dlatego uznałem, że trzeba tutaj wsparcia dla ludzi pracujących ciężko na co dzień. Pakiet musi być bardzo kompleksowy i szeroki. Cieszę się, że rozmawialiśmy o tym z ministrami. Zacznie on funkcjonować już najbliższym czasie, będzie on przekładany na tekstu ustaw - mówił podczas konferencji Andrzej Duda. - Znajdzie się tam odroczenie płatności ZUS-u w czasie, rozłożenia tych płatności na raty, wprowadzimy system wypłaty wynagrodzeń dla tych, którzy nie mogą z różnych przyczyn świadczyć pracy.
Prezydent w swoim wystąpieniu podkreślił, że najważniejsze jest utrzymanie miejsc pracy a rozwiązania zaproponowane przez rząd mają w tym pomóc.
- Będzie też możliwe odroczenie spłat leasingu, wiem, że czeka na to branża motoryzacyjna. Musimy pamiętać, że kryzys, który nas dotyka ma wymiar ogólnoświatowy. Musimy sobie poradzić z nim sami, jednocześnie osłabiając nasz sektor finansowy. Banki muszą funkcjonować. Chcemy ochronić rodziny, firmy- dodał prezydent Andrzej Duda. - W godzinie próby potrafimy zdać egzamin w tym trudnym czasie. Nie mamy złudzeń, że sytuacja się pogorszy. Wiemy już też, że nie unikniemy deficytu.
Głos zabrał także premier Mateusz Morawiecki.
- W środę podczas posiedzenia Rady Gabinetowej powstał projekt pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS- Cov - 2. Musimy się w tej chwili troszczyć o gospodarkę. Zostanie ona uderzona tak mocno jak kilkanaście lat temu, a może nawet mocniej - mówił. - Szacunkowa wartość całego pakietu to ponad 200 mld zł.
Podzielony zostaje on na 5 części:
I FILAR
- przeciwdziałanie zwolnieniom pracowników. Dla przedsiębiorców, którzy spełnią kryteria (stracą dochody przez pandemię) państwo będzie wyrównywać do 40% wynagrodzenia ich pracowników. Ma na tym skorzystać ok. 4 milionów osób.
- propozycja dla osób samozatrudnionych, lub pracowników zatrudnionych na umowę o dzieło lub zlecenie.
- zasiłek opiekuńczy, jeżeli będzie decyzja o kontynuacji zamknięcia szkół, przedszkoli, zostanie przedłużony.
- podjęta zostanie ustawa antylichwiarska.
- UOiK będzie czuwać nad rynkiem i cenami.
II FILAR
- odłożona spłata leasingu.
- niskoprocentowe pożyczki z BGK.
- odroczenie składek na ZUS
- odroczenie spłaty kredytów
III FILAR
- wsparcie dla służby zdrowia: materiały ochronne, sprzęty medyczne.
IV FILAR
- zabezpieczenie depozytów, lokat i kont Polaków, tak by nikt nie stracił swoich środków.
V FILAR
- zastosowanie impuls inwestycyjny. Zbudowany zostanie fundusz na ok.30 mld, który będzie używany do wzmocnienia m.in. wydatków samorządów, budowę infrastruktury.
- Wierzę, że za parę tygodni będzie lepiej. Ten pakiet na pewno wszystkim pomoże- dodał szef rządu.
Przeczytaj komentarze (33)
Komentarze (33)