One Billion Rising: taniec przeciw cyberprzemocy w Dzierżoniowie

wczoraj, 14 godz temu 576 3

Już po raz czwarty 25 lutego 2025 roku o godz. 16.00 na dzierżoniowskim Rynku będzie można uczestniczyć w akcji One Billion Rising (Nazywam się Miliard), organizowanej przez Dzierżoniowską Radę Kobiet przy współpracy z Młodzieżową Radą Miasta. Celem wydarzenia  jest wyrażenie sprzeciwu wobec hejtu w Internecie.  

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego tańca lub choćby do przyjścia na wydarzenie. W czasie akcji będziemy wspólnie tańczyć, by w ten sposób wyrazić swój sprzeciw wobec hejtowi w Internecie. Taniec jest spoiwem całego wydarzenia, lecz nie są wymagane żadne umiejętności taneczne, aby wziąć udział w akcji. Hejt w Internecie stanowi poważny problem, który dotyka coraz większej liczby osób w społeczeństwie. Dlaczego hejt w Internecie jest niebezpieczny? Psychiczne i emocjonalne skutki dla ofiar:
– osoby, które doświadczają hejtu, mogą zmagać się z obniżonym poczuciem własnej wartości, depresją, lękami, a w skrajnych przypadkach nawet myślami samobójczymi. Internet daje poczucie anonimowości, co sprawia, że niektórzy czują się bezkarni w wyrażaniu agresywnych i raniących opinii,
- zatracenie kultury szacunku i empatii,
– hejt sprawia, że w Internecie panuje atmosfera braku szacunku i zrozumienia; w miejscu, które powinno sprzyjać wymianie myśli i poglądów, niektórzy zamiast argumentować, wolą obrażać i poniżać innych, co prowadzi do pogłębiania podziałów społecznych.
- wpływ na opinię publiczną - hejt może łatwo rozprzestrzeniać się w sieci, wpływając na opinię publiczną, stając się często narzędziem manipulacji, dezinformacji lub wywoływania niepotrzebnych kontrowersji; słowa pełne nienawiści mogą tworzyć fałszywy obraz rzeczywistości, bazując na stereotypach i uprzedzeniach,
- zwiększone ryzyko cyberprzemocy – współczesny hejt w Internecie może prowadzić do bardziej zaawansowanej formy cyberprzemocy, jak stalking, wykluczenie społeczne czy szantaż; dzieci i młodzież, spędzając dużo czasu online, są szczególnie narażeni na takie zachowania.

DLACZEGO TANIEC?
W tańcu mamy kontrolę nad własnym ciałem, czujemy się wolni. Za pomocą tańca możemy wyrazić emocje te pozytywne ale też złość, sprzeciw, gniew. Do tańca może dołączyć każdy, taniec wzmacnia poczucie wspólnoty.

Inicjatorką ogólnoświatowej akcji jest Eve Ensler, amerykańska działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Po fali gwałtów w 2011 r. w USA napisała: „Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo, byłyśmy zbyt wyrozumiałe. To nasza kolej, by GWAŁTOWNIE domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji, domu, biurze, fabryce, obozie dla uchodźców, bazie wojskowej, szatni, nocnym klubie, alejce, sali sądowej, ONZ. Ludzie muszą – raz na zawsze – zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie... Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. MILIARD KOBIET!”.

Pamiętajmy: PRZEMOC KARMI SIĘ MILCZENIEM.
Jeśli jesteś świadkiem przemocy zadzwoń: Komenda Powiatowa Policji 74 832 22 22 lub Tel. alarmowy 112 
Lokalny telefon zaufania 883 993 525, od poniedziałku do piątku, w godz. 17.00-20.00
,,Niebieska linia" 800 120 002 lub można też zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzierżoniowie i tam poprosić o pomoc.
Lepiej się pomylić, niż zostać milczącym świadkiem życiowej tragedii...

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

dzisiaj, 54 min temu
Pismendo,coś dla ciebie.
dzisiaj, 4 godz temu
nie komentuje. Weźcie przynajmniej zróbcie coś pożytecznego i śmieci pozbierajcie...
dzisiaj, 7 godz temu
Serio?