Dzierżoniów. Zielone projekty mieszkańców - do realizacji [ZOBACZ WIDEO]

piątek, 4.4.2025 09:30 3277 17

Głosowanie w ramach Zielonego Budżetu Dzierżoniowa 2025 nie będzie konieczne – wszystkie pozytywnie zweryfikowane wnioski zostaną zrealizowane. Miasto ma na to 500 tys. zł. Za tę kwotę uda się wykonać jeden duży i pięć średnich projektów, z którymi wystąpili dzierżoniowianie.

Mieszkańcy mogli zgłaszać pomysły dotyczące nasadzeń i pielęgnacji roślinności na terenach zieleni miejskiej, likwidacji elementów zakłócających estetykę, renowacji istniejących terenów zielonych, montażu lub wymiany obiektów małej architektury na terenach zielonych, tworzenia łąk kwietnych czy budowy ogrodów tematycznych na terenach miejskich, czyli np. ogrody społecznościowe, ogrody sensoryczne, a także obiektów mikroretencji, tj. ogrody deszczowe czy niecki retencyjne. Wystarczyło mieć skończone 16 lat, wypełnić formularz wniosku i zebrać podpisy 30 dzierżoniowian popierających pomysł.

Zadania oceniano pod kątem formalno-prawnej możliwości realizacji, realnych kosztów, a także możliwości zabezpieczenia w latach następnych kosztów wynikających z bieżącego utrzymania.

W sumie do ZBD 2025 wpłynęło dziewięć wniosków. Sześć z nich zostało zweryfikowanych pozytywnie, trzy – negatywnie.

Głosowanie jest zbędne

Wybór projektów do realizacji miał nastąpić w drodze głosowania. Regulamin przewidywał wybór jednego dużego (do 300 tys. zł), trzech średnich (do 50 tys. zł) i pięciu małych (do 10 tys. zł) projektów. W związku z tym, że po dokonaniu szacunkowych kosztów wszystkie pozytywnie zweryfikowane przez zespół ds. ZBD 2025 wnioski złożone przez mieszkańców są możliwe do realizacji w ramach przewidzianej puli środków finansowych na ten cel (500 tys. zł), przeprowadzanie promocji projektów, głosowania i ogłoszenia wyników głosowania są zbędne.

Zweryfikowane pozytywnie

Do realizacji w ramach ZBD 2025 zatwierdzone zostały następujące projekty:

  • Ścieżki zielone wokół murów obronnych od strony ul. Miodowej (projekt duży do 300 tys. zł) – poprawa estetyki plantów od ul. Miodowej w kierunku parkingu przy ul. Batalionów Chłopskich,
  • Łany narcyzów (projekt średni) – nasadzenia cebulowe (różnych odmian narcyzów, śnieżyc) przy murach obronnych u zbiegu ulic Piłsudskiego i Bielawskiej na przestrzeniach trawiastych w parku.
  • Łącznik Lawendowa-Korczaka (projekt średni) – nasadzenia zielone i mała architektura między ul. Lawendową i Korczaka.
  • Zielony skwer przy Piławce przy ul. Kościuszki (projekt średni) – zagospodarowanie zielenią terenu przy rzece na skrzyżowaniu ul. Kościuszki i Kopernika.
  • Skwer Seniora i Juniora bardziej zielony i kolorowy (projekt średni) – nasadzenia zielone przy skwerze wzdłuż chodnika od rzeki do ul. Prochowej.
  • Zieleń to życie - Błękitne błękitne, Różane różane (projekt średni) – nasadzenia róż na os. Różanym i hortensji błękitnej na os. Błękitnym.

Zweryfikowane negatywnie

Zespół do spraw ZBD po analizie podjął decyzję o negatywnej weryfikacji trzech z wniosków:

  • Kwiatowa ul. Pocztowa – estetyczne klomby i drewniane donice – projekt zakładał zadanie na niedawno zmodernizowanym i zagospodarowanym zgodnie z historycznym wyglądem tego miejsca terenie, a lokalizacja donic z roślinami w pasie drogowym ul. Pocztowej utrudniłaby komunikację, zawężając chodniki do niezgodnej z przepisami prawa szerokości.
  • Psia sprawa dla Dzierżoniowa – projekt odrzucony na podst. § 4. ust. 2 pkt. 1 Regulaminu Zielonego Budżetu Dzierżoniowa na 2025 r., który wskazuje, że w ramach ZBD nie realizuje się zadań, które po realizacji generowałyby koszty niewspółmiernie wysokie w stosunku do wartości proponowanego zadania. Sam zakup i montaż dystrybutorów na woreczki i koszy na odchody to nie najbardziej kosztowna część projektu. Inwestycja ta wymaga stałej obsługi przez zewnętrzną firmę (odchody wymagają utylizacji) i regularnego zakupu i uzupełniania woreczków. 
  • Zastąpienie tui rosnących na terenach miejskich roślinnością rodzimą w celu wsparcia bioróżnorodności mikroekosystemów - wycinka zdrowych i niezakłócających estetyki drzew i krzewów na terenie miasta w ramach ZBD, który powstał po to, by tę zieleń uzupełniać, ma wątpliwe uzasadnienie społeczne. Tuje podlegają ochronie prawnej, a gdy obwód pnia na wysokości 5 cm nad ziemią wyniesie więcej niż 50 cm, ich usunięcie wymaga zezwolenia starosty albo wojewódzkiego konserwatora zabytków w przypadku drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków.

Jeszcze w tym roku

Do realizacji zadań w ramach ZBD miasto przystąpi niebawem. Jeśli nie nastąpią nieprzewidziane trudności, wszystkie zostaną wykonane jeszcze w tym roku.

UM Dzierżoniów

Przeczytaj komentarze (17)

Komentarze (17)

piątek, 04.04.2025 12:28
Nawrocki na Prezydenta<3
dfgdfg piątek, 04.04.2025 13:21
buhahahaha
wczoraj, 16 godz temu
BIS!
Jaka to orientacja? piątek, 04.04.2025 14:47
Nawrocki na Dudę?
Prokur wczoraj, 22 godz temu
Czekamy na renowację parku przy kinie Zbyszko. Czas zatrzymał się...
dzisiaj, 5 godz temu
Park Janusza Kusocińskiego już był kapitalnie zaprojektowany..Po poprawkach pewnej wice...
dzisiaj, 6 godz temu
Ale zdaje się, ze tam mieszkańcy a szczególnie młodzież ...
piątek, 04.04.2025 11:09
Suwałki zlikwidowały strefy płatnego parkowania ponieważ generowały wyższe koszty od...
dzierżoniowianin piątek, 04.04.2025 11:40
Wystarczy podliczyć wszystkie pensje pracowników zatrudnionych przy pobieraniu opłat i...
piątek, 04.04.2025 11:41
+ czynsz za biuro oczywiście
piątek, 04.04.2025 14:57
Ciekawie to jest pod netto, gdzie jakaś baba wystawia bezpodstawne...
fdgdf piątek, 04.04.2025 13:20
jezu człowieku mniej pij, alkohol szkodzi, zdrowiu :) ...
Bartku piątek, 04.04.2025 11:53
Ostatnio ten facet pojawił mi się na Facebooku, a na...
piątek, 04.04.2025 12:19
...bo tam ciemnotę wciskają, a gapie nie muszą myśleć
piątek, 04.04.2025 11:59
Łącznik Lawendowa - Korczaka powinna być droga asfaltowa dla aut...
Maciej Kalisz piątek, 04.04.2025 11:59
Tak wybieracie to tak macie. Śmieszny jest ten wasz grajdołek.
piątek, 04.04.2025 11:44
Szkoda, że burmistrza nie można zwolnic z pracy. Ile nowych miejsc pracy powstało w DDZ w ostatnich dwóch latach ile zostało zlikwidowanych? jakie inwestycje prorozwojowe poczyniło miasto? Jak pozyskuje inwestorów dla miasta? Kto jest odpowiedzialny za relacje z inwestorami? Jak wyglądają podatki lokalne i o ile wzrosły za kadencji Kucharskiego. Dlaczego burmistrz soti za likwidacją ścieżki pieszej do uciechowa? Dlaczego nie jest realizowany pomysł wyborczy Anny Kwaśny i Bolistęgi z rondem na wysokości "Pekinu"? Dlaczego chcecie z.a.rż.n.ą.ć unikalna ścieżkę piesą, z której dziennie korzystają setki osób w pogodne weekendy tysiące osób?