Park Handlowy Silesiana w Dzierżoniowie za dwa lata
Na terenie byłych zakładów Silesiana w Dzierżoniowie ma powstać największy w regionie Park Handlowy Silesiana. Planowana od wielu lat inwestycja przy ul. Batalionów Chłopskich ma już prawomocne pozwolenie na budowę, a prace budowlane ruszą wiosną 2025 roku. Na powierzchni 20 tys. metrów ma funkcjonować około trzydzieści sklepów i punktów usługowych, w tym marek nieobecnych wcześniej w mieście.
Obiekt ma powstać w atrakcyjnej handlowo i komunikacyjnie lokalizacji, przy głównym rondzie miasta, blisko centrum przesiadkowego, przy jednej z głównych arterii miasta, która jest zarazem częścią drogi wojewódzkiej DW 384, łączącej Dzierżoniów z Bielawą. W strefie zasięgu obiektu znajdzie się ponad 100 tys. potencjalnych klientów, którzy dotrą do niego samochodem w czasie do 15 minut. Ponadto w bliskiej odległości znajdują się zakłady użyteczności publicznej jak Urząd Miasta, ZUS oraz liczna zabudowa mieszkaniowa.
Inwestycja o powierzchni ponad 20 tys. mkw. GLA zaoferuje około 30 sklepów i punktów usługowych znanych marek sieciowych, m.in. z branży modowej, drogeryjnej, obuwniczej, sportowej, RTV-AGD, wyposażenia wnętrz czy rozrywki a także popularny dyskont spożywczy. Parking na komfortowych szerszych miejscach postojowych pomieści około 500 aut.
- Naszym priorytetem jest stworzenie zróżnicowanego i komplementarnego mixu najemców, aby klienci mogli szybko i wygodnie dokonać potrzebnych zakupów. Obiekt na tle miasta i regionu będzie wyróżniać oferta marek do tej pory nieobecnych w mieście oraz sklepy najemców sieciowych w ich najnowszych standardach. Finalizujemy już umowy na większość powierzchni najmu, dlatego zdecydowaliśmy się na powiększenie GLA o kilka tysięcy m2 w porównaniu do pierwotnego projektu – mówi Ewa Ściubidło, wiceprezes Mallson Polska, firmy odpowiedzialnej za komercjalizację obiektu.
Inwestorem jest spółka Mabrok, ale ze względu na wyjątkową atrakcyjność projektu – finalizowane są właśnie negocjacje dotyczące zakupu oraz realizacji Parku Handlowego Silesiana przez renomowanego i doświadczonego inwestora realizującego duże parki handlowe. Mabrok aktualnie prowadzi m.in budowę największego centrum handlowo-usługowego w regionie Żyrardowa - OSADA Park Handlowy z powierzchnią najmu ponad 33.000 m2, z marketem budowlanym DIY, restauracją KFC w formacie drive-thru, marketem Auchan oraz parkiem handlowym, w którym zaplanowano około 50 sklepów znanych sieci. Projekt Parku Handlowego Silesiana przygotowuje Pracownia Projektowa Alfa. Za koncepcję komercyjną oraz proces wynajmu odpowiada Mallson Polska.
Na zagospodarowanie terenu czekają przedsiębiorcy byłego biurowca zakładu NGK „Pluton” przy ul. Batalionów Chłopskich, licząc na większy ruch klientów. Ważna jest także kwestia bezpieczeństwa, ponieważ opuszczony, pełen gruzu i śmieci, dziki, ale będący od lat w prywatnych rękach teren nie jest najlepszą wizytówką miasta.
Budowa galerii na terenie byłej Silesiany ma długą historię. Na 3,5 hektarowej działce po byłych zakładach przemysłu bawełnianego już w 2011 roku miała zostać otwarta pierwsza galeria handlowa w naszej okolicy. Inwestor przewidywał budowę dwukondygnacyjnego budynku o nowoczesnej architekturze wpisującej się w poprzemysłowy krajobraz tego miejsca, wraz z kinem i lodowiskiem. Inwestycja opóźniała się jednak ze względu na zmianę miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego związaną z budową ronda na ul. Batalionów Chłopskich – koniecznego rozwiązania komunikacyjnego ze względu na spodziewane zwiększenie natężenia ruchu w tej okolicy.
W ostatnich latach jednak coraz większą popularność zyskują centra handlowe typu retail park (obiekty koło marketu Kaufland czy centrum przy ul. Piastowskiej i ul. Prochowej) ze względu na niższe koszty utrzymania w porównaniu z z powierzchniami pod wynajem w galeriach handlowych, kwestie podatkowe, a także zmieniający się profil konsumenta, który woli zrobić zakupy lokalnie, bliżej domu. Mające powstać centrum handlowe nie będzie więc nawiązywać do historycznych budynków z czerwonej cegły, jak planowano pierwotnie w przypadku pierwszej galerii. Zapowiedzi budowy powtarzają się od wielu lat, jednak ciągle nie dochodzi ona do skutku. Ostatnio o planowanych inwestycjach na tym terenie pisaliśmy w 2022 roku, od tego czasu zmieniły się firmy odpowiedzialne za projekt i komercjalizację. Miejmy nadzieję, że poprzemysłowy teren w środku miasta, który z każdym rokiem coraz bardziej zarasta zielenią, w końcu doczeka zagospodarowania.
APK
Komentarze (43)
Trzeba być naprawdę zdesperowanym, żeby postawić na coś tak glupiego, jak galeria handlowa w powiecie emerytów.
Przy obsłudze sklepów, ludzie będą pracowali za najniższą krajową, wasze dzieci będą tam pracować - nie w firmach produkcyjnych, które coś tworzą i dają możliwość rozwoju . kto na to pozwala?
taka ilość sklepów w Bielawie i w Dzierżoniowie jest przerażająca, upada lokalny handel. Jeśli ktoś myśli, że będą niższe ceny- to ja gratuluję takiego myślenia.
to są sklepy sieciowe- one nie mogą obniżać cen!
Czas na referendum, czas wybrac burmistrza ktory da szanse na rozwoj a nie zwijanie miasta. Dzierzoniow juz kleczy a za chwile sami zobaczycie. Przejdzicie sie po rynku. Wymarla przestrzen, zobaczcie ile lokali jest do wynajecia i stoi pustych. Jak od nowego roku wjada kolejne podwyzki i podatki to potzrebne beda kolejne galerie. A dziury w drogach i chodnikach sa a na to kasy nie ma. Czas pokazac osoby ktore do tego doprowadzaja i im podziekowac za wspolprace.