Uwaga mieszkańcy Kłodzka, Lądka, Domaszkowa czy Żelazna i całej ziemi kłodzkiej! Piszemy to specjalnie dla was

wczoraj, 9 godz temu 15109 0

Gdybyż jeszcze powstał jej katalog... Wzdychaliśmy po obejrzeniu wystawy dzieł kłodzkiego rzeźbiarza Franza Josepha Wagnera (1887-1942), którą w 2024 roku mogliśmy oglądać w Muzeum Ziemi Kłodzkiej. I oto jest! Joanna Jakubowicz ofiarowała nam już trzecie dzieło poświęcone temu wyjątkowemu twórcy. Tym razem mogliśmy je zabrać do domu.

Ckliwe aniołki, przejmująca pieta, intrygujące szopki, figury znane z naszych kościołów czy ulic... To wszystko było na wystawie „Franz Wagner 1887-1942 kłodzki rzeźbiarz/ein Glatzer Bildhauermeister”. Teraz dzieła te trafiły do przepięknego albumu o tym samym tytule autorstwa Joanny Jakubowicz, a swoje fotografie dodał Tomasz Gmerek.

Co o rzeźbiarzu w przedmowie napisała redaktor tomu Irena Klimaszewska? Że jego dzieła „spotkać można wszędzie w kłodzkiej krainie i w mieście, które kochał tak, jak my je dzisiaj kochamy”. Sama autorka zaczyna, że był to „niezwykle pracowity, aczkolwiek zapomniany dziś rzeźbiarz”. Gdzie zatem obcujemy z jego dziełami, a nie wiemy, że to on je stworzył?

Wymieniliśmy już kilka miejscowości w tytule. Do tego dodajmy Bystrzycę Kłodzką, Nową Rudę, Wambierzyce czy Międzylesie. Jeśli jest się mieszkańcem ziemi kłodzkiej albo chce się o niej dowiedzieć czegoś więcej, nie ma wyjścia, trzeba mieć ten album. Nie trzeba przy tym nic wiedzieć o sztuce. Joanna Jakubowicz poprowadzi nas za rękę.

Już raz to zrobiła, gdy w 2022 roku szły za nią po mieście tłumy kłodzczan i turystów podczas „Nocnego zwiedzania Kłodzka z dreszczykiem”. Akcja plenerowego widowiska prowadziła szlakiem wyznaczonym dziełami rzeźbiarza. Kłodzko jest ich pełne! Projekt ten został wyróżniony w prestiżowym konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2022

Potem była wystawa, na której otwarciu 17 maja 2024 roku były m.in. wnuczki rzeźbiarza, a jedna z nich – Stephanie Scheithauer – użyczyła do albumu zdjęcia dziadka. Znalazły się tam też fotografie z archiwum rodzinnego Ewy Ciężkowskiej, wnuczki lądeckiego malarza Leo Richtera (1888-1958), który był przyjacielem Franza Wagnera.  Ależ on ubogacił naszą ziemię kłodzką! [kot]

*** Joanna Jakubowicz: „Franz Wagner 1887-1942 kłodzki rzeźbiarz/ein Glatzer Bildhauermeister”, Muzeum Ziemi Kłodzkiej 2024. Partner: Schleschises Museum w Görlitz. Cena: 80 złotych, do nabycia w Muzeum Ziemi Kłodzkiej.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek