Spółka KSS w Bartnicy objęła patronatem najważniejszy w kraju konkurs geologiczny dla uczniów

środa, 16.7.2025 21:11 201 0

Konkurs „Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”, organizowany przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, jest organizowany od 26 lat. To najważniejszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, promujący geologię wśród uczniów. - Bardzo nam zależy, aby młodzi ludzie interesowali się geologią, wybierali po maturze właśnie studia geologiczne. Choć zawód geologa jest w dzisiejszych czasach pewnie mniej atrakcyjny dla młodzieży niż bycie influencerem, to jest to naprawdę ciekawe, pasjonujące zajęcie - mówi prof. dr hab. Grzegorz Nowak, Dyrektor Oddziału Dolnośląskiego PIG-PIB we Wrocławiu im. Henryka Teisseyre’a.

Dolnośląski Oddział Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego był po raz kolejny organizatorem półfinałowego etapu konkursu „Nasza Ziemia -środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”, obejmującego zasięgiem szkoły na terenie województw dolnośląskiego i wielkopolskiego. Temat tegorocznej edycji konkursu brzmiał: „Błękitny krwiobieg Ziemi”. I - co optymistyczne - do półfinału zakwalifikowali się uczniowie z aż 59 szkół z całego kraju. - Ocenionych zostało 137 prac w części plastycznej oraz 27 projektów w części teoretycznej. Nagrodzono 21 prac plastycznych oraz łącznie 17 uczniów - mówi prof. dr hab. Grzegorz Nowak.

Wśród wręczonych uczestnikom półfinału konkursu nagród były te przekazane przez Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy. Spółka KSS Bartnica jest bowiem jednym z patronów konkursu.

- Bardzo dziękuję patronom, również KSS Bartnica. Nagrody sprawiły uczniom wiele radości i z pewnością przyczynią się do wzrostu zainteresowania naukami o Ziemi wśród młodych ludzi. Pogłębianie wiedzy z zakresu geologii, środowiska, geo- i bioróżnorodności podniesie poziom świadomości przyrodniczej uczestników. Mamy nadzieję, że wpłynie to na ich zainteresowanie geologią, pozwoli wybrać studia i drogę kariery zgodnie z ich pasją i zainteresowaniami. Rozwój współczesnego świata jest w dużej mierze oparty o kruszywa i związaną z ich wydobyciem branżę górniczą. Edukacja w tym zakresie jest więc bardzo ważna - podkreśla prof. dr hab. Grzegorz Nowak.

Jak zaznaczył, uczniowie z Dolnego Śląska mają wyjątkową możliwość rozwijania zainteresowań związanych z geologią, ponieważ znajdujące się w tej części kraju złoża surowców naturalnych nie mają sobie równych w innych obszarach Polski. - Są w skali kraju absolutnym „number one”. I są wydobywane od bardzo wielu lat- mówi.

Przypomnijmy, że spółka Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy zarządza na Dolnym Śląsku czterema złożami surowców naturalnych, z których pozyskiwane są kruszywa, wykorzystywane do realizacji wiodących w kraju inwestycji, związanych z budownictwem drogowym i kolejowym. Zarządzane przez KSS Bartnica złoża, to: Kopalnia Melafiru w Rybnicy Leśnej, Kopalnie Gabra w Braszowicach oraz Nowej Rudzie - Słupcu oraz Kopalnia Bazaltu w Męcince.

 - Z przyjemnością objęliśmy patronatem konkurs organizowany przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, ponieważ całkowicie zgadzamy się z ideą, że edukacja jest najważniejsza. Mający realną wiedzę młodzi ludzie mają szansę stworzyć w dorosłym życiu społeczeństwo, które będzie kierowało się w swoich działaniach faktami i prawdziwymi potrzebami, co niewątpliwie wpłynie na rozsądny,  mądry rozwój całej naszej gospodarki - mówi Jakub Madej, Prezes KSS Bartnica.

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek